Aluminium w budownictwie i architekturze

0
546

Aluminium staje się obecnie coraz ważniejszym czynnikiem w budownictwie na całym świecie. Poniżej znajduje się przegląd właściwości stopów aluminium, które czynią je konkurencyjnym materiałem budowlanym, także w porównaniu ze stalą, która jest bardziej znana większości budowniczych.

Właściwości konstrukcyjne aluminium

Stopy aluminium, jako materiały konstrukcyjne, mają szereg zalet, które pozwalają im konkurować ze stalą w niektórych rodzajach konstrukcji budowlanych. Zalety te wynikają z właściwości fizycznych stopów aluminium, jak również z procesu produkcji wyrobów aluminiowych, przede wszystkim wyciskania aluminium.

Poszukując zastosowań aluminium w budownictwie , należy wziąć pod uwagę następujące cechy właściwości stopów aluminium jako materiałów konstrukcyjnych:

Stopy aluminium stanowią dużą gamę materiałów konstrukcyjnych

Odkształcenie przy rozciąganiu stopów aluminium wynosi od 8% do 12%, czyli jest niższe niż w przypadku stali węglowych (powyżej 20%). Ze względu na niski moduł sprężystości, stopy aluminium są mniej odporne na obciążenia ściskające niż stal. Konstrukcje ze stopów aluminium są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury niż konstrukcje stalowe, ponieważ współczynnik rozszerzalności cieplnej aluminium jest około dwa razy większy niż stali.

W dziedzinie budownictwa lądowego takimi konkurencyjnymi niszami dla aluminium są:

  • Złożone dachy o dużych rozpiętościach, w których obciążenia dynamiczne są niskie w porównaniu z obciążeniami statycznymi. Takie struktury obejmują przestrzenne struktury siatkowe i kopuły geodezyjne pokrywające duże obszary, na przykład nad salami koncertowymi i stadionami.
  • Konstrukcje, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach, a także daleko od miejsca ich produkcji, a dla których bardzo ważny jest koszt dostawy i łatwość budowy. Dotyczy to na przykład podpór elektrycznych, które można przetransportować na miejsce instalacji helikopterem;
  • Konstrukcje znajdujące się w środowiskach korozyjnych lub wilgotnych, takich jak dachy basenów, mosty rzeczne, konstrukcje hydrauliczne i platformy wiertnicze na morzu.

Aluminium samo w sobie nie jest podatne na kruche pękanie, ale w przypadku konstrukcji aluminiowych jako całości problem ten wymaga szczególnej uwagi. Proces wyciskania aluminium pozwala na produkcję profili w firmie https://www.aliplast.pl/ o przekroju zapewniającym im maksymalną sztywność i funkcjonalność. Do mocowania elementów aluminiowych stosuje się połączenia śrubowe, nitowe oraz spawanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here