wtorek, Czerwiec 25, 2019

Odsetki ustawowe a umowne. Czym się różnią?

0
Odsetki ustawowe a umowne. Czym się różnią?

Jeśli przekroczysz termin płatności – np. raty kredytu czy abonamentu telefonicznego – zgodnie z prawem wierzyciel nalicza odsetki z tytułu opóźnienia. Ich wysokość jest regulowana przez polskie prawo, a także przez zapisy umowy, którą podpisałeś. Jakie są odsetki ustawowe, a jakie umowne? Na czym polega różnica? Wyjaśniamy.

Czym jest ciepły montaż okien?

0
Czym jest ciepły montaż okien

Inwestorzy stawiający nowy budynek lub dokonujący remontu w obiekcie już istniejącym poszukują najlepszych rozwiązań materiałowych i technologicznych, których zastosowanie pozwoli nie tylko na wieloletnie użytkowanie, ale w perspektywie da znaczne oszczędności. W naszej strefie klimatycznej najwięcej można zaoszczędzić na zużyciu ciepła, stąd termika budynku, a przede wszystkim okien i drzwi, odgrywa rolę kluczową.

Co to jest ciepły montaż okien?

O zachowaniu standardów izolacji termicznej oraz akustycznej w dużej mierze decyduje konstrukcja okna: materiał, grubość ramy, ilość szyb. Ale można poprawić jakość termiczną poprzez odpowiedni montaż. Niestety, niewłaściwy montaż może cieplne parametry okna również znacznie obniżyć.

W kontekście spodziewanych oszczędności mówi się coraz częściej o zaletach tak zwanego ciepłego montażu. Tak zwanego, ponieważ zdaniem wielu specjalistów z branży budowlanej coś takiego, jak ciepły montaż okien nie istnieje. Jak słusznie wielu z nich wskazuje, okna można zamontować wyłącznie na dwa sposoby: fachowo lub niefachowo, czyli dobrze albo źle.

W rzeczywistości ciepły montaż jest zamiennym określeniem montażu warstwowego lub kompletnego. Użycie przymiotnika „ciepły” ma za zadanie wzmocnić, podnieść rangę, zachęcić do stosowania nowych materiałów. Każde okno powinno się z ciepłem kojarzyć – podział okien na montowane na ciepło lub w inny sposób jest bardzo umowny, zależy od użytych materiałów i absolutnie nie oznacza, że tylko ta jedyna grupa okien będzie skuteczną ochroną przed chłodem.

Montaż ciepły a tradycyjny

W miejscu połączenia okna ze ścianą budynku powstają mostki termiczne, które są największą zmorą budowlańców. Tradycyjna technologia stosowana do uszczelniania okien wymaga użycia pianki PUR. Przy montażu warstwowym pianka jest dodatkowo wspomagana dwoma rodzajami folii (taśmy): paroizolacyjną i paroszczelną. Zastosowanie samej pianki PUR nie daje pełnej gwarancji na likwidację mostku, stąd dodatkowo dwie taśmowe warstwy izolacyjne.

Fachowców zabawa w ciepło – zimno

Prawidłowe uszczelnienie okna techniką ciepłego montażu oglądane od strony wnętrza domu przedstawia się następująco:

1. Taśma paroszczelna – zatrzymuje przenikanie do pianki wilgoci z wnętrza domu.
2. Pianka PUR – właściwa izolacja.
3. Taśma paroprzepuszczalna – chroni piankę od zewnętrznych czynników, takich jak opady i umożliwia dyfuzję pary wodnej.

Ciepły montaż wymaga dobrego przygotowania ościeży – taśmy klei się do powierzchni idealnie gładkich. Uważnie trzeba usuwać nierówności pianki – pozostawienie ostrych krawędzi może skutkować przerwaniem ciągłości taśmy.

Izolacji taśmą wymagają również kotwy, do których okno jest mocowane. Montaż ciepły musi pokrywać się z terminami izolacji zewnętrznej budynku. Pozostawienie taśm bez zabezpieczenia nie może przekroczyć okresu trzech miesięcy. Jeśli więc stolarka okienna została zamontowana jesienią, a izolację budynku odłożono na wiosnę, to taśmę należy pokryć ochronną warstwą zaprawy klejowej.

Czy warto wybrać ciepły montaż okien?

Przeciwnicy metody montażu warstwowego uważają, że to niepotrzebna strata pieniędzy, a amortyzacja kosztów jest za bardzo rozciągnięta w czasie. Pianka PUR, ich zdaniem, jest wystarczająco dobrym materiałem i nie wymaga dodatkowej ochrony przed wilgocią. PUR jest materiałem hydrofobowym i nie przyjmuje wody, a jedynym wrogiem pianki jest słońce oraz uszkodzenia mechaniczne, na przykład otwory robione przez ptaki czy gryzonie.

Zwolennicy montażu warstwowego uważają, że straty ciepła w tej technologii są minimalne, co przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu. Zastosowanie taśm eliminuje problem pleśni czy zagrzybień wokół ram. Jedyną przeszkodą jest cena montażu ciepłego – to ponad dwa razy więcej, niż tradycyjny montaż pianką PUR.

Wiedząc, co to ciepły montaż okien i doceniając zalety tej technologii należy być przygotowanym nie tylko na większy wydatek, ale również na problem związany ze znalezieniem doświadczonych i rzetelnych fachowców. Pomylenie taśm będzie katastrofą – izolacja termiczna nie ulegnie poprawie a przy jednoczesnej blokadzie procesu dyfuzji pary wodnej na ścianach pojawią się nieestetyczne i bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt wykwity grzybicze i pleśniowe.

Zalety prowadzenia biznesu na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych

0
Zalety prowadzenia biznesu na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych

Specjalne Strefy Ekonomiczne to specjalnie wyodrębnione części państwa, w których umożliwia się prowadzenie działalności gospodarczej na korzystniejszych warunkach. W Polsce jest 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych – oto najpopularniejsze.

Jak szybko znaleźć pracę w Wałbrzychu i okolicach?

0
Jak szybko znaleźć pracę w Wałbrzychu i okolicach?

Poszukiwanie pracy w Wałbrzychu warto rozpocząć od dokładnego zapoznania się z ofertami w Internecie. Z danych Urzędu Pracy wynika, że bezrobocie w Wałbrzychu jest raczej niskie, dlatego ze znalezieniem zatrudnienia nie powinno być większych problemów.

Optymalizacja SEO pod Google Voice Search

0
Optymalizacja SEO pod Google Voice Search

Trendy na rok 2019 w branży SEO Rok 2018 upłynął pod znakiem Mobil First Index, Medical Update oraz kilku spektakularnych technicznych błędów Google. Specjaliści SEO zadają sobie pytanie, jakie zmiany przyniesie 2019? Wraz z końcem 2018 r. pojawiła się możliwość wyszukiwania haseł na podstawie komend głosowych. – Działania ukierunkowane na osiąganie wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania głosowego to jeden z najsilniejszych trendów, jakie kształtują się w 2019 r. Zamiast wpisywać na klawiaturze zapytania do wyszukiwarki wystarczy powiedzieć „Ok, Google”, a następnie zadać pytanie. Użytkownicy zwracają się wówczas do wyszukiwarki w naturalny sposób, zadając pytania pełnymi zdaniami. Google zwraca im wyniki zawierające te pytania i odpowiedzi na nie. W związku z tym specjaliści od SEO chcąc umieścić strony swoich klientów na wysokich miejscach w wynikach głosowego wyszukiwania muszą zadbać, by w treści witryny znalazły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz same formuły pytań. W 2019 r. można się zatem spodziewać pozycjonowania na frazy long tail będące całymi zdaniami, typu: „gdzie kupić…”, „jak zamówić…”, „czy”, „kiedy otwarta jest…” i tym podobne – tłumaczy specjalista z Agencji Seo Brandbay.pl

Od 2015 r. jednym z czynników mających wpływ na wyniki wyszukiwania jest RankBrain. System uczącej się maszynowo sztucznej inteligencji. Jego zadaniem jest zwracanie wyników wyszukiwania zgodnych z intencją użytkownika, nawet jeśli jego pytanie jest zawiłe i nigdy wcześniej nie pojawiło się w wyszukiwarce. Dalszy rozwój tego algorytmu w 2019 r. sprawi, że w jeszcze większym stopniu będzie liczył się wartościowy dla użytkownika content oraz szeroko pojęte user experience. Oznacza to, że duże znaczenie na pozycje będą miały działania on-site. Nie tylko tworzenie wartościowego, rozbudowanego contentu, ale także poprawa szybkości wczytywania się strony, jakości jej mobilnej wersji czy niezawodności technicznej. Należy przypuszczać, że coraz lepsze wyniki będą osiągały strony przyjazne użytkownikom. W związku z dalszym rozwojem RankBrain można się także spodziewać sporego nacisku na dane strukturalne, które umożliwiają sztucznej inteligencji lepsze zrozumienie kontekstu strony oraz zawartych na niej informacji.

Szeroko dyskutowane RODO oraz szczególna dbałość o bezpieczeństwo danych użytkowników udzieliła się także Google. Wyszukiwarka strony bez certyfikatów bezpieczeństwa oznacza jako „niebezpieczne”. Jest to duży cios dla renomy serwisów. Brak poświadczenia bezpieczeństwa  może się także przełożyć na pozycje w wynikach wyszukiwania. Z tego powodu w 2019 roku należy spodziewać się dużego zainteresowania certyfikatami SSL, które stanowią informację dla użytkownika, że dane przesyłane między nim a serwerem są szyfrowane i zabezpieczone. Ten rok sprawi, że większość stron www będzie posiadało SSL.

To kilka przewidywanych trendów, które uwidaczniają się w 2019 r. Należy jednak pamiętać, że w SEO wiele zależy od działań, które podejmują wyszukiwarki. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, zawsze mogą pojawić się czynniki, które przewrócą do góry nogami TOP10, a przed specjalistami od pozycjonowania postawią niespodziewane wyzwania.

Czym się kierować, zamawiając etykiety samoprzylepne?

0
Czym się kierować, zamawiając etykiety samoprzylepne?

Etykiety samoprzylepne są stosowane w praktycznie każdej branży do oznaczania produktów. Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich etykiet samoprzylepnych? Najważniejsze kwestie to kształt, rozmiar, rodzaj nadruku, kleju i materiał, z jakiego są wykonane.

Wózki widłowe elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

0
Wózki widłowe elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Elektryczne wózki widłowe to coraz częściej spotykane pojazdy w wielu magazynach oraz centrach dystrybucyjnych na całym świecie. Jezdniowe wózki podnośnikowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność transportowania oraz magazynowania różnego rodzaju towarów. Czytaj dalej i dowiedz się wielu przydatnych informacji o wózkach widłowych z napędem elektrycznym.

Praca w Policji. Jakie są wymogi?

0
Praca w Policji

Ciągły stres, niespodziewane sytuacje to codzienność w Policji i trzeba stawić temu czoło. Jeżeli tutaj trafiłeś znaczy to, ze chcesz dołączyć do ich szeregów. Jak wyglądają testy do policji? Jakie są wymogi formalne? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Podstawowe wymogi formalne

Niespełnienie choćby jednego z poniższy kryteriów, wyłącza możliwość kandydatury do służby w Policji. Upewnij się czy spełniasz poniższe wymogi formalne, niezbędne do aplikowania na to stanowisko.

Wymogi formalne przyjęcia do służby w Policji:

 • obywatelstwo polskie;
 • nieposzlakowana opinia;
 • niekaralność;
 • możliwość korzystania z pełni praw publicznych;
 • wykształcenie średnie;
 • odpowiednie uwarunkowania psychiczne i fizyczne do podjęcia służby w Policji;
 • uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu rekrutacyjnego, jest złożenie odpowiednich dokumentów.

Niezbędne dokumenty potrzebne do przyjęcia do służby:

 • podanie o przyjęcie do służby w Policji. Skierowane do Komendanta Wojewódzkiego ze wskazaniem jednostki, gdzie chcesz podjąć służbę;
 • kwestionariusz osobowy;
 • certyfikaty, dyplomy i inne dokumenty potwierdzające zdobyte kwalifikacje. Przygotuj ich kserokopie i przynieś ze sobą oryginały do wglądu.
 • Koniecznie weź ze sobą dowód osobisty i książeczkę wojskową. Możesz zostać poproszony o ich okazanie.

Jak wyglądają testy do Policji?

Praca w Policji to wyzwanie, którego nie każdy może się podjąć. Trzy trudne etapy rekrutacji stoją na drodze do dołączenie w ich szeregi. Każdy z egzaminów sprawdza cały wachlarz umiejętności i możliwości do podjęcia służby. Solidne przygotowanie do testów do podstawa, wielu kandydatów odpada, gdyż zwyczajnie nie przyłożyli się do nauki.

Forum policyjne, to jeden ze sposobów na uzyskanie odpowiedniej wiedzy od osób, które kandydowały lub kandydują do służby w Policji.

Każdy z etapów jest punktowany. Tylko kandydaci, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów mogą liczyć na przyjęcie do służby.

 • Test Wiedzy Ogólnej

Arkusz obejmuje 40 pytań jednokrotnego wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymujemy jeden punkt.

Zakres pytań jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. funkcjonowania organu Policji i jej podstawy prawnej, trójpodziału władzy w państwie, bezpieczeństwa publicznego, ustawy o broni palnej i wielu innych powiązanych.

 • Test Sprawności Fizycznej

Pamiętaj, zabierz ze sobą strój sportowy i zaświadczenie od lekarza, które potwierdza zdolność do przystąpienia do egzaminu.

Egzamin odbywa się w się w sali gimnastycznej, gdzie musicie wykonać 6 ćwiczeń w określonym czasie. Maksymalnie macie na to minutę i 41 sekund. Im szybciej ukończycie egzamin, tym więcej punktów uzyskacie.

 • Badania psychologiczne i rozmowa kwalifikacjna

Kandydaci zostają przebadani przez zespół psychologów, którzy określą cechy osobowości i intelekt każdego z nich. Są one przeprowadzane w formie testu komputerowego, a wyniki zostają później konsultowane są z psychologiem.

Po badaniach zostaniesz zaproszony na nieszablonową rozmowę kwalifikacyjną. Komisja zbada Twoją odporność na stres i reakcje na niego.

 • Wyniki

Tylko kandydaci z najwyższą ilością punktów mogą liczyć na przyjęcie do Policji. Zanim przystąpisz do egzaminów, upewnij się, że zapoznałeś się z wszystkimi możliwymi pytaniami, które mogą pojawić się na egzaminach.

Technik masażysta – co to za zawód?

0
Technik masażysta - co to za zawód?

Szukasz swojej drogi? Chcesz pracować w branży medycznej i pomagać ludziom? Zawód technik masażysta jest dla Ciebie – praca wymagająca kwalifikacji i konkretnych umiejętności. Daje jednak mnóstwo satysfakcji i możliwość wykonywania tego zawodu w formie samozatrudnienia. Skorzystaj z oferty Szkoły Edukacji Innowacyjnej i zostań technikiem masażystą cieszącym się zaufaniem wielu pacjentów.

Co robić po studiach polonistycznych?

0
Co robić po studiach polonistycznych?

Polonistyka to kierunek, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ jest kojarzony wyłącznie ze studiowaniem klasycznych dzieł literatury. Jednak w rzeczywistości program studiów kładzie nacisk na nowoczesne kompetencje, które są obecnie poszukiwane na rynku pracy.

ZOBACZ TEŻ