sobota, Wrzesień 19, 2020

Czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego?

0
Czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z pewnością nie jest czymś, co ktokolwiek robi pochopnie i bez wcześniejszego zastanowienia. Jako że jest to bardzo poważne zobowiązanie, cały proces trwa stosunkowo długo i jest pełen różnego rodzaju formalności. Jednak zanim go zaczniemy, musimy wybrać odpowiednią ofertę, a następnie uzyskać pozytywną wstępną decyzję kredytową.

Jest to o tyle istotny etap, że gdzie w przypadku kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty różnica w koszcie kredytu pomiędzy poszczególnymi ofertami bywa niewielka, tak przy kredycie hipotecznym może być olbrzymia. W takim razie czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie

Oprocentowanie to ten parametr kredytu, na który patrzymy najczęściej, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Nie bez powodu, bowiem to właśnie na jego podstawie naliczane są odsetki, stanowiące zazwyczaj lwią część kosztów związanych z kredytem. Trzeba wskazać, że oprocentowanie kredytu to tak naprawdę suma dwóch składników:

  • zmiennego oprocentowania WIBOR
  • stałej marży banku.

Zmienne oprocentowanie WIBOR jest niezależne od banku. Jego wysokość wynika pośrednio z wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, co jest dobrą wiadomością, ponieważ w 2020 roku, po kilku latach bez żadnych zmian, zostały one drastycznie obniżone. Oznacza to niższe raty nowych i obecnych kredytów hipotecznych. Należy przy tym zaznaczyć, że banki stosują z reguły stopę WIBOR3M lub WIBOR6M, czyli aktualizowaną kolejno co trzy lub sześć miesięcy. Dzięki temu klient może przewidzieć wysokość kilku następnych rat.

Marża banku, ustalana przed podpisaniem umowy kredytowej, jest tym, na czym bank głównie zarabia poprzez udzielenie kredytu hipotecznego. Zależna jest ona od jego decyzji, co otwiera pole do negocjacji. Niższa marża oznacza niższy całkowity koszt kredytu. Nawet jeśli różnica na pierwszy rzut oka jest nieznaczna, to na przestrzeni kilkudziesięciu lat nawet ułamek procenta może okazać się istotny i być warty kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prowizja

Nie można zapomnieć również o prowizji za udzielenie kredytu, wynoszącej z reguły kilka procent jego wartości. Prowizja może być płatna w całości, ale także rozłożona na części i dodana do kolejnych rat kredytu.

Banki niekiedy decydują się na promocyjne obniżenie wysokości prowizji do niewielkiej wartości, a nawet do zera. Warto się takimi ofertami zainteresować, natomiast trzeba wziąć pod uwagę fakt, że brak prowizji prawdopodobnie bank zrekompensuje sobie w inny sposób – na przykład podnosząc marżę. Dlatego też niska prowizja wcale nie gwarantuje taniego kredytu, tak jak i nie gwarantuje go niskie oprocentowanie (ponieważ wtedy z kolei prowizja może być wysoka).

Co to oznacza? Analizując, czy dany kredyt jest korzystny, trzeba brać pod uwagę wszystkie jego parametry i dokonać odpowiednich wyliczeń (można się do tego posłużyć znajdującymi się w Internecie kalkulatorami kosztu kredytu https://splatapozyczek.pl/kalkulator-kredytowy/), ponieważ może się okazać, że kredyt wyglądający na pierwszy rzut oka na droższy jest w rzeczywistości tańszy.

Opłaty dodatkowe

Opłaty dodatkowe, jakich można się spodziewać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, to przede wszystkim opłata przygotowawcza (która nie zawsze występuje, a jeśli tak, to wynosi z reguły kilkaset złotych) oraz ubezpieczenie kredytu.

Ubezpieczenie może być dobrowolne, ale może również być w niektórych sytuacjach wymagane przez kredytodawcę, na przykład, jeśli chcemy wziąć kredyt z najniższym możliwym (10%-owym) wkładem własnym, a także jeśli nie jesteśmy w związku małżeńskim i kredyt chcemy wziąć samodzielnie.

Istnieją różne rodzaje ubezpieczeń, na przykład ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie od utraty pracy. Dzięki takim zabezpieczeniom bank ma większą pewność, że nawet w razie nieprzewidzianego wypadku czy utraty zatrudnienia przez klienta odzyska przynajmniej część swojej należności.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu?

Ofert kredytów hipotecznych jest na rynku bardzo wiele, a, jak już wspomniano, pozornie niewielkie różnice w ich parametrach mogą w rzeczywistości okazać się kluczowe. Możemy się więc zastanawiać, jak wybrać najlepszą z nich, aby niepotrzebnie nie przepłacić. Niektórzy próbują zrobić to samodzielnie, kierując się internetowymi rankingami czy porównywarkami, ale musimy mieć na względzie, że nie znamy kompetencji osób, które je przygotowują.

Nie bez powodu tak wiele osób zaciągających kredyty hipoteczne decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego. Dobry pośrednik kredytowy, taki jak Spłata Pożyczek, sprawi, że otrzymamy kredyt możliwie jak najszybciej, bez zbędnych komplikacji i na najlepszych możliwych warunkach.

Czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego – podsumowanie

Jak widać, czynników, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego jest stosunkowo dużo. Mimo wszystko warto poświęcić trochę czasu lub energii na to, aby na pewno podjąć dobrą decyzję, ponieważ niewątpliwie będzie to bardzo opłacalne finansowo. Jeśli nie mamy chęci bądź czasu, żeby zająć się tym samodzielnie, powinniśmy pomyśleć o kontakcie ze wspomnianym pośrednikiem kredytowym. Dzięki temu cały proces będzie znacznie szybszy i prostszy.

Budowaniec – ile zarabia?

0
budowlaniec

Podejmując się tak ciężkiej fizycznie, a czasami nawet psychicznie pracy interesują nas z pewnością zarobki wynikające z jej wykonywania. Pracując na budowie zarobimy czasami więcej, niż niejeden księgowy czy grafik komputerowy. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze studiów, ponieważ to one dają nam większe zarobki w tej dziedzinie pracy. O budowlance panuje Jednak wiele różnych i skrajnych przekonań. Jeszcze tak niedawno budowlaniec kojarzony był ze starszym panem, który tylko się obija i piję piwo w trakcie pracy. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Na budowie pracuje coraz więcej młodych ludzi. Budownictwo stała się też bardzo popularnym kierunkiem studiów, który przyciąga nawet kobiety. Jak wyglądają zarobki budowlańca? Ile jesteśmy w stanie zarobić za granicą? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-budowlaniec/

Ile zarabia budowlaniec?

Bardzo dużo zależy od naszego stanowiska, ale też od stażu pracy. Doświadczeni pracownicy pracujący w budownictwie chwalą się zarobkami w wysokości od 3000 zł do nawet 6000 zł. Początkujący zarabiają średnio około 2500 zł. Oczywiście zarobki te są bardzo uogólnione. Są one różne w zależności od sezonu może okazać się, że więcej zarobimy w pierwszych miesiącach, ponieważ trafiliśmy na nie odpowiednią firmę. Właśnie dlatego tak ważne jest uczciwa praca. Zawsze należy prosić o umowę, chociaż bym miała to być umowa o dzieło czy umowa zlecenie.

Jak wyglądają zarobki budowlańca za granicą?

W Niemczech pracownik, który jest specjalistą zarabia około 13 € na godzinę. Ten początkujący może liczyć na około 11 € za godzinę. Elektryk zagranica zarobi powyżej 4000 zł na miesiąc. Poza Niemcami dobra płaca w tym zawodzie istnieje również w Czechach. Praca w delegacji niesie za sobą niestety dużą odpowiedzialność. Przenosi się to nie tylko na większe zarobki, ale też na poważne traktowanie pracy. Nie każdy jest jednak tak odważny i decyduje się na wyjazd za granicę.

Zobacz też: http://www.wiedzanet.pl/budowlaniec-jak-nim-zostac/

Największe elektrownie słoneczne w Polsce

0
Największe elektrownie słoneczne w polsce

Energetyka słoneczna z roku na rok cieszy się w naszym kraju wciąż rosnącym zainteresowaniem ze strony wielu potencjalnych inwestorów. Dziś solary słoneczne można spotkać na dachu wielu budynków, zarówno prywatnych jak również sektora publicznego. Jakie są najbardziej znane elektrownie słoneczne w Polsce?

Chcesz zostać fizjoterapeutą? Zapisz sie na studia w Mazowieckiej Szkole Medycznej

0
Chcesz zostać fizjoterapeutą? Zapisz sie na studia w Mazowieckiej Szkole Medycznej

Fizjoterapia to cały czas zawód z przyszłością. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy właśnie takich specjalistów, ponieważ z jednej z strony żyjemy coraz dłużej, z drugiej natomiast wiąże się to również z chorobami lub wypadkami ograniczającymi naszą sprawność. Rekrutację na studia dla przyszłych fizjoterapeutów cały czas prowadzi Mazowiecka Uczelnia Medyczna. Warto zainteresować się jej ofertą.

Sprężone powietrze rozwiązaniem dla przemysłu chłodniczego

0
Sprężone powietrze rozwiązaniem dla przemysłu chłodniczego

Chłodnictwo stanowi ważny dział techniki. Dzięki technologiom obniżającym temperaturę poniżej temperatury otoczenia możliwe jest przede wszystkim dłuższe przechowywanie żywności. Dużą rolę chłodnictwo pełni także przy ochładzaniu pomieszczeń i osuszaniu powietrza.

Bezpłatne kursy i szkolenia EFS w Poznaniu! Zobacz z jakich szkoleń możesz skorzystać

0
Bezpłatne kursy i szkolenia EFS w Poznaniu! Zobacz z jakich szkoleń możesz skorzystać

Od co najmniej kilku lat – niezależnie od stażu pracy – wielu pracowników decyduje się na dalsze dokształcanie się. Naukę na szkoleniach i kursach wybierają zarówno świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych, którzy chcą zdobyć umiejętności pożądane na rynku pracy jak i osoby, które chcą rozwinąć własny biznes czy myślą o przebranżowieniu się. Koszt udziału w takim szkoleniu wynosi zazwyczaj co najmniej kilkaset złotych. W Poznaniu można jednak zapisać się na wybrany kurs za darmo – dzięki dofinansowaniu z EFS.

Na kursy i szkolenia zapisują się pracownicy w każdym wieku i z każdej branży

Potrzebę dokształcania się dostrzegają wszyscy – zarówno osoby, które dopiero starają się o swoją pierwszą pracę jak i ci, którzy spędzili wiele lat w jednej branży i chcą spróbować swoich sił w innej. Na kursach i szkoleniach można też spotkać wielu przedsiębiorców, dla których zdobycie nowych umiejętności jest niezbędne, by rozwinąć prowadzony biznes. Dokształcają się też pracownicy, którzy marzą o awansie lub zmianie stanowiska na ciekawsze.

Wiele osób nie może jednak zapisać się na wymarzony kurs – zwyczajnie ich na to nie stać. Okazuje się jednak, że i takie osoby mają szansę na podniesienie swoich kompetencji. W Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu ( można wziąć udział w projekcie „Aktywność edukacyjna zawsze się opłaca” i zapisać się na szkolenie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 Bezpłatne szkolenia w WSB w Poznaniu – możliwe dzięki dofinansowaniu z EFS

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą wybierać spośród kilkunastu różnych szkoleń – realizowanych zarówno tradycyjnie (w siedzibie uczelni) jak i tych, które są prowadzone częściowo z użyciem metod e-learning  W ofercie (https://www.wsb.pl/poznan/studia-i-szkolenia/szkolenia-i-kursy/szkolenia-efs) można znaleźć zarówno kursy na temat profesjonalnej obsługi klienta jak i zarządzania projektami czy tworzenia prezentacji. Umiejętności zdobyte na szkoleniu są na tyle uniwersalne, że przydadzą się niemal w każdej branży – zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych.

Co istotne, każda osoba biorąca udział w projekcie może uczestniczyć w kilku różnych formach wsparcia. Projekt potrwa do 30 listopada 2021 r.

Artykuł sponsorowany.

Dlaczego warto studiować informatykę?

0
studiować informatykę

Duże zapotrzebowanie na dobrze wykształconych informatyków sprawia, że kierunek ten jest wybierany przez wielu młodych ludzi. Otwiera się przed nimi perspektywa wykonywania dobrze płatnej pracy, która jednocześnie pozwoli im spełniać młodzieńcze pasje. Do tego pojawia się możliwość pracy dla znanych i cenionych w świecie marek. To tylko kilka z licznych zalet branży IT, która przyciąga niczym magnes.

Informatyka jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych kierunków na uczelniach technicznych. Zdecydowanie nie jest to droga dla wszystkich, ale osoby, które dobrze czują się w przedmiotach ścisłych, mogą się tam dobrze odnaleźć. Zapotrzebowanie na specjalistów, którzy ukończyli ten kierunek, jest dodatkowym atutem, który kusi młodych ludzi. A perspektywa dobrych zarobków i ciekawej ścieżki kariery dobrze wróży na przyszłość.

Dynamicznie rozwijający się kierunek

Decydując się na studia informatyczne, należy pamiętać, że nauka nie skończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. Szybko rozwijająca się dziedzina i nowości technologiczne sprawiają, że nawet informatyk z dyplomem musi nieustannie zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Zatem jest to kierunek dla osób, które również po skończeniu studiów będą chętnie dokształcać się i poszerzać horyzonty, często robiąc to na własną rękę.

Warto pamiętać też, że zamiast informatyki można wybrać jeden z kierunków pokrewnych, które również dają wiele możliwości. Studenci Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej Horyzont.eu mogą kształcić się na dającym możliwość podjęcia zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki Wydziale Automatyki i Robotyki, a także na Wydziale Bioinformatyki, gdzie poznają zastosowanie informatyki w medycynie.

Co dają studia informatyczne?

Dzięki podjęciu studiów na jednym ze wspomnianych wyżej kierunków absolwenci zyskują możliwość wejścia do branży IT, która rozwija się dziś niezwykle szybko i cechuje się zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu zatrudnieni w tym sektorze pracownicy mogą wynegocjować dobre warunki zatrudnienia i nie narzekają na brak możliwości oraz perspektyw rozwoju. Na kierunkach informatycznych studenci mają okazję zaznajomienia się ze stosowanymi współcześnie w branży IT nowoczesnymi narzędziami, sprzętem oraz technologiami informatycznymi. Uczestniczą w zajęciach czysto teoretycznych oraz laboratoriach, gdzie nabywają umiejętności praktyczne. Poznają różne języki programowania oraz możliwości ich zastosowania. Wielu studentów jeszcze w trakcie trwania studiów podejmuje pierwszą pracę, godząc naukę z zarobkowaniem.

Wejście do świata IT

Studia informatyczne stanowią furtkę do świata IT. Przechodząc przez nią, absolwent staje się wykwalifikowanym i poszukiwanym na rynku specjalistą. W zdobyciu stażu lub pierwszej pracy może mu pomóc działające przy uczelni biuro karier. Zatrudnienia można też szukać samodzielnie. Istnieje wiele portali zamieszczających wyłącznie ogłoszenia dla specjalistów IT: testerów, deweloperów, administratorów sieci itd. Przy każdym z nim szczegółowo opisuje się wymagane umiejętności i – jest to już niemal standardem – podaje widełki wynagrodzenia. Z ogłoszenia dowiemy się też, na jakie benefity pozapłacowe będzie mógł liczyć zatrudniony.

Jeśli powyższe informacje nie przekonały Cię jeszcze do aplikowania na kierunek informatyczny, polecamy wziąć udział w dniach otwartych organizowanych przez wiele uczelni albo zapytać o opinię studentów informatyki.

Certyfikat GOST R, czyli najbardziej znany certyfikat rynku rosyjskiego

0
Certyfikat GOST R

Certyfikatów obowiązujących w Rosji jest wiele. Jednym ze starszych i najbardziej znanych jest właśnie Certyfikat GOST R. Swojego czasu był najważniejszy. Bez niego eksport towarów do Rosji był niemożliwy, a fakt posiadania go przez dany produkt świadczył o jego wysokiej jakości. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi prawo. 

W tym momencie oprócz prawa Federacji Rosyjskiej istnieje również prawo Euroazjatyckiej Unii Celnej, słusznie kojarzonym z symbolem EAC. Przez powstanie nowego systemu certyfikacji na podstawie reglamentów technicznych ТР ТС stary system GOST R utracił swój prestiżowy status. Obecnie istnieją 3 rodzaje „certyfikatów” GOST R. Są to kolejno, dobrowolny Certyfikat GOST R, obowiązkowy Certyfikat GOST R, oraz Deklaracja GOST R. Z uwagi na to, że dwa ostatnie są bardzo rzadko wymagane, w tym artykule zajmiemy się pierwszym typem – dobrowolnym.

Czy dobrowolny Certyfikat GOST R jest mi potrzebny?

Oficjalna odpowiedź jest dosyć prosta – NIE, nie jest on konieczny. Jak sama jego nazwa wskazuje jest on dobrowolny. Aktualnie podczas odprawy celnej taki certyfikat nie jest obligatoryjny.

Czy warto uzyskać Certyfikat GOST R?

W tym przypadku odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Tak jak wyżej napisałem, nie jest on wymagany przez prawo rosyjskie. Po co więc wydawać na pieniądze na coś nieobowiązkowego? Odpowiedź jest prosta – dla klientów. Nikt nas nie może zmusić do uzyskania takiego certyfikatu, ale również nikogo nie można zmusić do kupna naszych towarów. Przez wielu Rosjan Certyfikat GOST R jest wciąż symbolem wysokiej jakości produktu. W związku z tym niektórzy klienci z Rosji wymagają takiego certyfikatu. Najczęściej jest to konkretny typy klienta, np. sieci marketów. Można to bardzo łatwo wytłumaczyć. Konsumenci ufają produktom posiadającym oznakowanie GOST R, a więc jest bardziej prawdopodobne, że wezmą taki towar z półki sklepowej. Często posiadanie Certyfikatu GOST-R jest stawiane jako warunek konieczny przy podpisywaniu umowy z siecią sklepów.

Ma to swoje plusy. Niskim kosztem można znacząco podnieść atrakcyjność swoich produktów na rynku Rosyjskim. Koszt uzyskania takiego certyfikatu to bardzo często ułamek ceny certyfikatów obowiązkowych.

Napisany przy pomocy ccrw.pl

Jakie są zarobki piekarza?

0
piekarz zrobki

Jeżeli jesteś przed wyborem kariery zawodowej czy też wyboru szkoły średniej, z pewnością zastanawiasz się czy wybrana praca będzie spełniała twoje oczekiwania finansowe. Jeżeli czujesz, że twoim powołaniem jest zostanie piekarzem, to pewnie interesują cię również jego zarobki. Jest to procesja która jest niezwykle szanowana oraz potrzebna w gospodarce. Z drugiej strony jest ona bardzo odpowiedzialna oraz wymagająca. Będąc piekarzem zdolnością zdarzają się dni, w którym będziemy musieli budzić się o 3:00 w nocy i wstawać do pracy. Jak to wygląda w przypadku zapłaty? Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Płaca jest zależna bowiem od wielu czynników takich jak posiada na stanowisko, staż pracy, umiejętności, a także zakres obowiązków. Które znaczenie ma również firma, w której jesteśmy zatrudnieni, region kraju oraz wielkość miasta. Według branżowych serwisów, ta praca nie jest rekordzistka, jeżeli chodzi o lukratywność. Spowodowane jest to tym, że sytuacja ekonomiczna małych piekarni nie jest najlepsza, przede wszystkim przez wielkie zakłady, które obsługują wielkie hipermarkety.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-piekarz/

Ile zarabia piekarz?

Mediana zarobków osoby, pracującej na stanowisku piekarza plasuje się na poziomie 2200 zł brutto. Cześć piekarzy swoje zarobki pobiera w wysokości widełek mieszczących się między 2084 zł, a 3126 zł. Kolejna część z kolei mówi o zarobkach większych niż 3126 zł. Oczywiście wszystko to są kwoty brutto. Najwyższymi zarobkami mogą cieszyć się piekarzem z województw południowo-zachodnich. Mediana ich zarobków wynosi tam w okolicach 2813 zł. Inaczej wygląda to w centralnej części polski, 2 mediana takich zarobków jest to kwota 2645 zł brutto. Północno-zachodnie regiony szczycą się mediana zarobków na poziomie 2341 zł, Natomiast zachód jest to tylko 2275 zł brutto.

Zarobki piekarza względem miejscowości

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej zarobki piekarza wyglądają zupełnie inaczej w zależności od miejscowości, w której znajduje się piekarnia. Pod względem wielkości ośrodków możemy wyodrębnić trzy kategorie. Będą to miasta do 25 tyś mieszkańców, gdzie średnia wynosi 2388 zł dla piekarza. Miasta między 25 a 250 tyś mieszkańców jest to mediana w wysokości 2,5 zł, a największe ośrodki czyli miasta, powyżej 250 tyś mieszkańców posiadają najwyższą mediana, czyli zarobki rzędu 2698 zł. Rzadko kiedy piekarze w Polsce zarabiają powyżej 3000 zł brutto.

Zobacz też: http://www.wiedzanet.pl/jak-zostac-piekarzem/

Czy studia na kierunku ekonomia w Gdańsku to dobry pomysł?

0
Czy studia na kierunku ekonomia w Gdańsku to dobry pomysł

Wybierając odpowiedni kierunek studiów, myślimy o tym, jak będzie wyglądała nasza kariera w przyszłości. Gdzie będziemy mogli pracować po ukończeniu tych studiów? Jakie mamy szanse na zarobki, możliwości awansu, pracę za granicą i tym podobne?

ZOBACZ TEŻ