Firma bez ZUS - jak legalnie nie płacić składek

Opłacanie składek ZUS to niemały wysiłek. Poza oczywistymi problemami finansowymi, jakie wiążą się z ogromnymi opłatami ponoszonymi przez młodych przedsiębiorców, konieczne jest pilnowanie terminów i regulowanie płatności „na czas”. Zapominając o danej składce można narazić się na przykre konsekwencje, które swój początek mają w karnych odsetkach, a finał nawet w grzywnie mogącej wynosić 5 tysięcy zł! Powyższe aspekty z pewnością nie przychylają się do decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej i spróbowaniu swoich sił w konkretnym kierunku. Są jednak legalne sposoby, które umożliwiają zmniejszenie, a nawet całkowite zaniechanie składek ZUS. To właśnie dzięki nim młody przedsiębiorca rozwijający swoje skrzydła może spokojnie skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności, a także rozwoju działalności gospodarczej. Oto one: 

Sposób 1 – Mały ZUS

Choć nazwa brzmi nieco banalnie to jednak niesie za sobą ogromne korzyści. Nowi przedsiębiorcy, którzy poczynili ten odważny krok i zainwestowali we własną działalność gospodarczą mogą liczyć na przychylność Państwa. Mały ZUS to doskonała alternatywa dla każdej firmy, polega na tym, że przez pierwsze 24 miesiące funkcjonowania działalności osoby prowadzące nie opłacają składek w standardowej wysokości, lecz na ich barkach spoczywa tzw. preferencyjny ZUS. W małym ZUSie nie ma także konieczności opłacania składki na Fundusz Pracy. Dzięki temu zabiegowi można zaoszczędzić nieco pieniędzy, które zainwestowane w rozwój firmy przyniosą z pewnością obfity owoc. 

Sposób 2 – Praca na etacie 

Przedsiębiorcy, którzy dodatkowo posiadają zatrudnienie w ramach umowy o pracę także są zwolnieni z dodatkowych opłat. Zatrudnienie jednak musi gwarantować przedsiębiorcy przynajmniej minimalne wynagrodzenie. W takim przypadku prowadzenie działalności gospodarczej wymaga jedynie od potencjalnego przedsiębiorcy opłacanie obowiązkowej składki zdrowotnej. 

Sposób 3 – Choroba i macierzyństwo 

Rozkręcając własną działalność gospodarczą podczas przebywania na zasiłku chorobowym ma swoje ogromne plusy! Tacy przedsiębiorcy opłacają obniżone składki na ubezpieczenie społeczne, a także składki zdrowotne (ponieważ one nie podlegają podzieleniu). Próbując swoich sił podczas urlopu macierzyńskiego także świeżo upieczone mamy mają swoje korzyści! Podczas przebywania na urlopie macierzyńskim i jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej istnieje przepis, który określa wysokość odprowadzania co miesiąc opłat do ZUS. Do powyższych opłat należy tylko i wyłącznie składka zdrowotna.

Sposób 4 – Spółdzielnia socjalna

Firma bez ZUS ma szansę istnieć, a dzięki kolejnemu sposobowi można łatwo i szybko rozkręcić swoją działalność gospodarczą. Spółdzielnia socjalna to specjalny rodzaj działalności. Posiada swoją osobowość prawną (praktycznie tak samo jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), ale jej głównym celem jest oparcie na pracy członków. Spółdzielnia socjalna przewiduje w swoim statusie przekazywanie wynagrodzenia na realizację celów statutowych. Aby stać się właścicielem takiej spółdzielni należy być osobą bezrobotną, bezdomną, uzależnioną (np. od alkoholu),  posiadającą status uchodźcy, lub osoby niepełnosprawnej. Założenie spółdzielni socjalnej wymaga uczestnictwa przynajmniej 5 osób. Po jej stworzeniu przez pierwsze dwa lata jest się zwolnionym z opłat ZUS, zaś w trzecim roku jego opłata wynosi zaledwie połowę. Taka korzyść wynika z możliwości refundacji składek ZUS z urzędu pracy. Należy jednak pamiętać, że otrzymanie refundacji zależy od dobrej wolny urzędu pracy, a także wolnych środków. 

Pełna księgowość spółka z o. o. 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to przede wszystkim radość z inwestowania swój samorozwój. Powyższe sposoby pokazują jak łatwo można uniknąć dodatkowych opłat, bądź chociaż w części zredukować ich kwotę. Jeśli jednak konieczne jest znalezienie innego sposobu, który także umożliwiłby legalne zwolnienie z opłat to warto zajrzeć do poniższego linku, który opisuje jak nie płacić składek ZUS w firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here