Silnik hydrauliczny to jedno z najprostszych rozwiązań, które produkuje nam energię mechaniczną, co więcej bardzo tanim kosztem, wykorzystując do przekształceń energię ciśnienia cieczy. Znajdują zastosowanie w wielu sprzętach, w tym w urządzeniach górniczych, pojazdach specjalnych czy też maszynach rolniczych. Zastosowanie tego rodzaju silnika to bardzo ekonomiczne rozwiązanie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Jak działa ten silnik i dlaczego zyskał tak dużą popularność?

Zasada działania silnika hydraulicznego

Podstawowym zadaniem działania silnika hydraulicznego jest przekształcenie energii w pracę. Tak jak już wspomnieliśmy, w przypadku tego rodzaju silnika na energię mechaniczną zamieniana jest energia z cieczy pod ciśnieniem. Efektem tego przekształcenia jest praca, a za pracę w przypadku silników mechanicznych uznaje się możliwość wykonywania ruchu: posuwisto-zwrotnego lub obrotowego. Mówiąc dokładniej, pod wpływem ciśnienia wzrasta energia potencjalna cieczy, która następnie jest kierowana na element roboczy silnika. W zdecydowanej większości przypadków jest to wał obrotowy, którego ruchoma część startuje, wykonując pracę, a ta w efekcie powoduje rozpoczęcie działań maszyny. Płyn, który odpowiedzialny jest za pracę, znajduje się w stałym obiegu – to znaczy, że nie ma konieczności przerywania pracy maszyny w celu uzupełnienia płynu lub dolewania go w trakcie jej działania. Jeżeli występuje ubytek płynu, może to być następstwo awarii spowodowanej nieszczelnością układu lub powolnym odparowywaniem cieczy.

Silnik hydrauliczny w pojazdach specjalistycznych, urządzeniach górniczych i maszynach rolniczych

Zastosowanie silnika hydraulicznego to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale także przyspieszenie prac. Silniki hydrauliczne stosowane są m.in. w pojazdach specjalistycznych, urządzeniach górniczych i maszynach rolniczych. Zastosowanie znajdują w koparkach i żurawiach, gdzie odpowiadają za ruch łyżki czy za podnoszenie elementów, jak również w wyciągarkach, rozdrabniaczach i zgniataczach. Co ciekawe, znajduje również zastosowanie w pojazdach wojskowych ze względu na swoją prostotę w budowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here