Żyjemy w czasach, w których kłamstwo jest dość powszechnym zjawiskiem. Kłamiemy w błahych i ważnych sprawach, a to oznacza, że warto posiąść umiejętność, która pozwoli nam rozpoznać, że ktoś kłamie. Zazwyczaj w tym celu analizujemy to co ktoś do nas mówi, choć tak naprawdę demaskuje go najlepiej mowa ciała. Jednak żeby móc rozpoznać kłamstwo, musimy najpierw wiedzieć, jakie elementy mowy ciała nam to wskazują. Tylko nauczenie się tego sprawi, że na podstawie mimiki będziemy od razu wiedzieli, że ktoś nas okłamuje.

Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?

Zakrywanie ust dłonią

Dość często ludzie nie potrafią zapanować nad mową ciała i nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że wykonują jakiś ruch. Takim wskazaniem, że ktoś kłamie, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, może być zasłonięcie ust dłonią. Czasem to delikatne muśnięcie warg, czasem widoczne ich zakrycie. To dlatego, że taka osoba mimowolnie i nieświadomie, próbuje się powstrzymać od wypowiedzi.

Ograniczenie gestykulacji

Jeżeli wiemy, że ktoś mocno gestykuluje podczas rozmowy i nagle widzimy, że ta gestykulacja jest bardziej stonowana, to może to być dla nas sygnał, że to co nam mówi, to kłamstwo. Dzieje się tak dlatego, że kłamiąc stajemy się bardziej czujni, skupiamy się bardziej na tym co mówimy, a to powoduje, że też bardziej jest usztywniona nasza mowa ciała.

Ruch gałek ocznych

Jedną z najcięższych do wychwycenia wskazówek o tym, że ktoś kłamie, będzie ruch jego gałek ocznych. Kiedy przypominamy sobie jakieś szczegóły, to patrzymy w prawo i do góry, bo gałka oczna przesuwa się w stronę tej części mózgu, która jest aktywna, bo odpowiada za pamięć. Jeśli ktoś kłamie, uruchamia się obszar związany z kreatywnością, a to oznacza, że jego oczy przesuwają się w lewą stronę.

Nieregularne oddychanie

Kiedy ktoś kłamie, to najczęściej się denerwuje, ponieważ czuje związany z tym dyskomfort. To sprawia, że jego oddech się zmienia i staje się bardziej nieregularny.

Sposób mówienia

Warto wiedzieć, że przy kłamstwie, zmienia się ton głosu. Najczęściej będzie on bezbarwny, taki neutralny. Mówi się wtedy też wolniej, aby być dobrze zrozumianym, albo szybciej, chcąc jak najszybciej zakończyć wypowiedź, która nam przeszkadza.

Zmiana koloru twarzy

Chociaż nie jest to taki zdecydowany argument, że ktoś kłamie, to jednak warto na niego zwrócić uwagę. Może się okazać, że podczas kłamstwa ktoś zrobi się czerwony na twarzy. Jeśli rumieniec pojawi się podczas rozmowy, to może świadczyć, że taka osoba się stresuje i denerwuje. Jednak tutaj pamiętajmy, że nie zawsze przyczyną rumieńca musi być kłamstwo.

Dotykanie nosa

Może się okazać, że to tylko przelotny gest. Ale dotknięcie nosa podczas wypowiedzi, może także sugerować, że nasz rozmówca ma coś do ukrycia. Niektórzy twierdzą, że ruch ten pojawia się, ponieważ podczas gdy kłamiemy, delikatnie zaczyna nas swędzieć nos.

Nerwowy kaszel

Podczas kłamstwa może się także pojawić nerwowy kaszel, którego wcześniej nie było. Jeśli taka osoba ma się z czegoś tłumaczyć, można zakładać, że za chwilę nas okłamie i powinniśmy być w tym przypadku czujni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here