Jak znaleźć dobrą pracę

Co kryje się pod pojęciem „idealna praca”? Zapewne wielu odpowie, że to zajęcie, które się lubi, które dodaje energii, motywuje do działania i przynosi satysfakcję. W dodatku jest dobrze płatne. I taka właśnie praca jest celem jej poszukujących. Nie jest jednak tajemnicą, że znalezienie wymarzonego zatrudnienia nie jest proste, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy, niedoprecyzowanych oczekiwań pracodawców czy gąszczu ofert przez nich zamieszczanych. Nie znaczy to jednak, że znalezienie idealnej pracy jest niemożliwe. Warto jednak usystematyzować jej poszukiwania.

Dobrze, jeśli pierwszym krokiem będzie rozpoznanie własnych zainteresowań, umiejętności, kompetencji, co będzie stanowiło podstawę planowania udanej kariery. Nie jest tajemnicą, że osoby pracujące na stanowiskach ściśle powiązanych z ich pasjami są zazwyczaj bardziej zadowolone ze swojej pracy. Świadomość tego, co lubisz robić i w czym jesteś dobry/dobra jest bardzo ważna i z pewnością pomoże Ci w znalezieniu wymarzonej pracy. Nie zapominaj jednak o ciągłym doskonaleniu się i zdobywaniu dodatkowej wiedzy, ponieważ zaowocuje to umocnieniem Twojej pozycji wśród innych kandydatów. Dość istotne jest także zainteresowanie się obecną sytuacją na rynku pracy, co pomoże jeszcze bardziej w zaplanowaniu swoich działań. Przykładowo, na tej stronie dobrze została opisana ta sytuacja w Tychach.

Rola mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy

Coraz więcej firm, oprócz standardowych dokumentów aplikacyjnych, analizuje profile kandydatów na pracowników poprzez Internet, np. na różnych platformach społecznościowych. Osoby rekrutujące często sprawdzają pracowników pod kątem postawy i zainteresowań i na tej podstawie analizują, czy kandydat pasuje do profilu firmy. Zamieszczając zatem treści na swojej „tablicy” warto pamiętać, że taka autoprezentacja w serwisach społecznościowych może pomóc w przyciągnięciu uwagi pracodawcy i upewnieniu go, że jest się najlepszym kandydatem na pracownika. Świadome i rozsądne wykorzystanie serwisów społecznościowych może okazać się doskonałym narzędziem w budowaniu wizerunku.

Tworzenie profesjonalnego Curriculum Vitae

CV jest głównym dokumentem podczas składania podania o pracę. Dobrze skonstruowane z pewnością będzie stanowiło przepustkę do rozmowy kwalifikacyjnej. Badania pokazują, że osoby przeglądające CV potrzebują średnio 6 sekund na decyzję, czy kandydat nadaje się do pracy na dane stanowisko. Dlatego należy zadbać o to, aby CV wyróżniało się wśród innych tego typu aplikacji, gdyż właśnie ten dokument decyduje w dużej mierze o przejściu do dalszego etapu rekrutacji. Curriculum Vitae powinno podkreślać własne kwalifikacje, osiągnięcia i poprzednie doświadczenia zawodowe w zwięzły sposób. Należy uwzględnić w nim także posiadanie umiejętności, skończone kursy, otrzymane nagrody i otrzymane referencje, jeśli się takowe posiada. Dzięki darmowym szablonom i kreatorom CV, które są dostępne na przykład tutaj, można wygenerować CV, które znacząco zwiększy szansę podczas procesu rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna

Dla wielu osób, szczególnie tych, które znajdują się dopiero na początku kariery zawodowej, perspektywa rozmowy kwalifikacyjnej może być stresująca. Dlatego warto się do niej przygotować, zapoznać się z dostępnymi na przykład w Internecie poradami z nią związanymi, co z pewnością pomoże zniwelować stres. Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej dokładnie powinno się zbadać działalność i cele firmy, produkty i usługi, które oferuje, rynek docelowy i konkurencję. Ten rodzaj wiedzy może pomóc w sformułowaniu silnych odpowiedzi na pytania, jakie się pojawią. Trzeba wiedzieć, że pierwsze wrażenie ma duże znaczenie. Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba ubrać się elegancko, w trakcie utrzymywać kontakt wzrokowy, a także zachować spokój i opanowanie. Dobrze jest na bieżąco monitorować sytuację na rynku pracy i móc się pochwalić tą wiedzą. Nawet jeżeli przybycie na rozmowę kwalifikacyjną nie spowoduje otrzymania angażu do pracy w firmie, to z pewnością zaowocuje cennym doświadczeniem i większą pewnością siebie na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here