O tym, że warto oszczędzać wiedzą wszyscy, jednak nie wszyscy wiedzą, jakie to proste. Wystarczy otworzyć konto oszczędnościowe w banku i systematycznie, po wpłynięciu każdej wypłaty, przelewać na nie określoną kwotę. Jednak żeby móc na takim koncie zyskać, warto przejrzeć dokładnie oferty z różnych banków, tak aby mieć pewność, że wybierzesz, które oferuje najlepsze parametry. Co ważne, takiego rachunku nie musisz otwierać w tym samym banku, w którym masz rachunek osobisty. Choć niektóre banki oferują konto oszczędnościowe tylko tym klientom, którzy już mają u nich rachunek podstawowy.
Plusem posiadania obydwóch kont w jednym banku, będzie z pewnością to, że będziesz moógł błyskawicznie przelewać między nimi pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie jednego banku pieniądze są transferowane wewnętrznymi systemami banku, a nie systemem Elixir.

Na co więc trzeba zwrócić uwagę, przy wyborze konta oszczędnościowego?
Jakie są cechy dobrego konta oszczędnościowego?

Ile jest bezpłatnych przelewów w miesiącu?

Jednym z najważniejszych kryteriów, jest ilość przelewów, które możesz zrobić z konta oszczędnościowego na rachunek główny, bez tracenia zysków, jakie wypracowałeś z oprocentowania. Zazwyczaj ich ilość mieści się między 1 a 3, dlatego warto się dokładnie zapoznać z tą kwestią. Jeżeli trafisz na bank, w którym nie będziesz miał, ani jednego darmowego przelewu, to lepiej z niego zrezygnować. Trzeba też sprawdzić, czy będą to przelewy w obrębie tego jednego banku, czy do wszystkich. Co jest szczególnie ważne, gdy zakładasz konto oszczędnościowe w innym banku, niż Twój główny rachunek.

Oprocentowanie

Drugą ważną rzeczą, jeśli nie najważniejszą, powinno być oprocentowanie. Im będzie ono wyższe, tym mniej stracisz, a tym więcej będziesz mógł zyskać. Tutaj liczy się każdy ułamek procenta.

Może się zdarzyć, że inny bank będzie proponował oprocentowanie wyższe niż to, które oferowane jest w Twoim banku. Warto wówczas założyć konto oszczędnościowe w tym innym banku, bo tutaj nawet 0,5% robi sporą różnicę.

Kapitalizacja odsetek

Warto spojrzeć, jak często będzie wykonywana kapitalizacja odsetek. Im częściej ona będzie miała miejsce, tym więcej zyskasz. Chodzi o to, że im częściej uzyskane odsetki są dopisywane do Twojego rachunku, tym większa kwota działa na kolejne odsetki. Kwota jaka została przez Ciebie wpłacona, zostaje powiększona o uzyskane odsetki, a ich suma pracuje na dalsze odsetki.

Jeszcze jakiś czas temu taka kapitalizacja była przeprowadzana codziennie, dzięki czemu można było uniknąć podatku od dochodów kapitałowych. Jednak obecnie po zmianach w naliczaniu tego podatku, banki zazwyczaj wykonują ją raz w miesiącu.

Musisz też wiedzieć, że w ofercie banku podawane jest oprocentowanie roczne, a to co Ty zyskujesz co miesiąc, to 1/12 tego podanego procenta. Ogólnie wychodzi na to samo, ale możesz dodatkowo zarobić więcej, dzięki kapitalizacji, która jest częściej wykonywana.

Minimalne saldo

Czasami banki wprowadzają wytyczną, która określa minimalne saldo, a więc najmniejszą kwotę, jaką musisz mieć na swoim koncie. Warto pomijać takie konta i wybierać te, w których takiego limitu nie ma. Może się zdarzyć, że rachunek będzie pusty, to przynajmniej nie będziesz ponosił w związku z tym żadnych kosztów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here