Nowoczesne oświetlenie do kuchni

W naszym domu bądź mieszkaniu znajdziemy pomieszczenia, które będą znacząco różnić się od siebie pod względem dobranego oświetlenia. Dlaczego? Ponieważ każdy pokój służy nam do czegoś innego. Przykładowo w sypialni dużą rolę odgrywa gra świateł, która zapewnia relaks w łóżku. W salonie będziemy potrzebować zarówno głównego źródła światła, jak i możliwości przełączenia się na typowo klimatyczne światło. A co z oświetleniem do kuchni?

Praktyczna kuchnia

Kuchnie w dzisiejszych czasach muszą być nowoczesne. I bynajmniej, nie mamy na myśli tego, że oświetlenie w tym pomieszczeniu musi wpasowywać się w minimalistyczny klimat. Poprzez nowoczesność w tym pomieszczeniu, rozumiemy jego praktyczne, innowacyjne rozwiązania. Takie właśnie powinno być oświetlenie do kuchni. Bardzo ważne jest to, aby światło w tym pomieszczeniu było na tyle jasne, aby bez żadnego problemu przygotowywać posiłki oraz jednocześnie na tyle stonowane, żeby nie drażniło nas w oczy – tym bardziej, że kuchnia często służy również za jadalnię.

Oświetlenie do kuchni ogólne

Planując rozmieszczenie lamp, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na główne oświetlenie do kuchni. Pełni ono kluczową funkcję. Odpowiednio rozpraszająca światło lampa wisząca przydaje się podczas wykonywania codziennych czynności w kuchni, swobodnego spędzania w niej czasu ze znajomymi oraz jest niezbędnym elementem podczas… sprzątania! No właśnie. Kuchnia to nie tylko gotowanie. Bardzo ważne jest utrzymanie porządku i sterylności. Główne oświetlenie w kuchni jest bardzo w tej sprawie pomocne.

Jakie powinno być główne źródło światła w kuchni?

Co do jednego nie mamy wątpliwości – oprawa i design głównej lampy w pomieszczeniu, powinny przede wszystkim odpowiadać naszym preferencjom. Czy wolimy klasyczne lampy wiszące, czy nowoczesne plafony a może widowiskowe żyrandole, to wszystko zależy od naszych preferencji. Nie mniej, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy model, który nam się podoba, rozprasza światło w pomieszczeniu, czy kieruje je w konkretne miejsce np. ku podłodze. Lampy, które nie posiadają transparentnych abażurów, nie oświetlą równomiernie pomieszczenie.

Gdy już postawimy na lampę z transparentnym kloszem, to nadal powinniśmy mieć na uwadze to, w jakim kierunku rozprasza ona światło. Tego typu lampa skierowana ku górze, odbije światło na całe pomieszczenie. Dzięki temu widoczność w kuchni będzie naprawdę zadowalająca, a jednocześnie niedrażniąca dla oczu. Ciekawym pomysłem jest również postawienie na główne oświetlenie do kuchni, które składa się z wielu lampek. Zaskakujący efekt osiągniemy poprzez postawienie na kilka opraw do zabudowy. Ich równomierne umieszczenie na suficie zagwarantuje nam idealną widoczność w całej kuchni.

Tylko główne źródło światła?

Oświetlenie ogólne oczywiście odgrywa w kuchni kluczową rolę. Jednak równie ważne okazuje się oświetlenie miejscowe. Kuchnia jest o tyle specyficznym pomieszczeniem, że jej ściana bądź ściany są zazwyczaj zajęte przez szafki. Znamy ten klasyczny kuchenny układ. Pod szafkami znajdują się blaty a wraz z nimi… cień. Dlatego tak popularne jest oświetlenie do kuchni montowane pod szafkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here