Znaczenie deduplikacji danych w kontroli ich jakości

Obecne bazy danych i serwery przetwarzają ogromne ilości danych w ułamkach sekund. I pomimo że nowoczesne urządzenia do tego przeznaczone wyposażone są zarówno w sztuczną inteligencję, jak i wrażliwe algorytmy szukające problemów z danymi, wciąż nie są wolne od popełniania błędów. Dlatego do ich obsługi potrzebny jest człowiek, który w razie potrzeby dokona sprawnej deduplikacji zebranych danych.

Czy deduplikacja danych jest konieczna w mojej firmie?

Firmy wykorzystujące w swojej działalności dane klientów czy kontrahentów powinny w szczególności dbać o wysoką jakość zbieranych danych. Przede wszystkim, dane muszą występować w postaci ujednoliconej i przejrzystej, żeby móc bez większych problemów je porządkować według klucza czy filtrować wyszukiwanie w bazie danych. Ponadto, pojawianie się duplikatów, jak również błędnych zapisów, może obniżyć skuteczność prowadzonych działań marketingowych, wygenerować dodatkowe koszty, a także wywołać niezadowolenie klienta z jakości obsługi. Posiadanie powielonych informacji w systemie może też fałszywie zawyżać statystyki ilościowe klientów, ponieważ jedna osoba będzie liczona większą liczbę razy niż powinna, w zależności od rodzaju zestawów danych. A to może prowadzić do wyciągania fałszywych wniosków i błędów ludzkich, polegających na przeoczeniach czy braku dokładnej weryfikacji danych. Stąd też coraz częściej dane poddawane są deduplikacji – procesowi, który wykrywa i eliminuje powtarzające się informacje w określonym zbiorze danych. Dokonują tego zaawansowane algorytmy, zaprogramowane tak, by skutecznie wychwytywać dane faktycznie zdublowane. Część z nich potrafi także łączyć bazy z różnych źródeł w jedną, pozbawioną zduplikowanych pozycji.

Jak najlepiej przeprowadzić deduplikację?

Bazy danych są na tyle pojemne, by mieścić czasem i całe terabajty danych. Składają się na nie ogromne liczby rubryk, które byłyby niemożliwe do sprawdzenia, więcej na ten temat w artykule http://dataquality.pl/standaryzacja-deduplikacja-czyli-zapewnic-wysoka-jakosc-danych-adresowych/. Dlatego też opracowuje się coraz lepiej funkcjonujące algorytmy i interfejsy, zdolne przeliczać i wykonywać tak szczegółowe czynności jak poszukiwanie zduplikowanej zawartości. Deduplikacja danych nie mogłaby istnieć bez użycia kodów programistycznych, podstawy wszelkich algorytmów i systemów informatycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here