Okazuje się, że pandemia koronawirusa wywołała trend rozwodowy. O ile sprawy rozwodowe od lat są w większości, biorąc pod uwagę wszystkie postępowania sądowe, tak dzisiaj rozpady małżeństw odnotowuje się wręcz nagminnie. Najgorzej w tym zakresie wypadają Włochy. Czy wiesz, że w tym kraju liczba rozwodów wzrosła aż o 60%? W Polsce wzrost spraw tego rodzaju jest znacznie mniej, ale wydaje się, że przyczyną nie są rozpady związków, ale raczej opóźnienia w funkcjonowaniu sądownictwa.
Ile rozwodów w Polsce?
Hasło wpisywane w internetową wyszukiwarkę typu “rozwód częstochowa” jest jednym z najpopularniejszych, biorąc pod uwagę wyszukiwania pomocy prawnej w zakresie postępowań sądowych w ogóle. Co ciekawe, to właśnie sprawy rozwodowe w polskim sądownictwie prowadzone są najczęściej, zaraz obok tych spadkowych czy o ustalenie alimentów.
Tylko w okresie ostatnich sześciu miesięcy do sądów w Polsce wpłynęło blisko 40 000 pozwów rozwodowych. To o 14% więcej, aniżeli w tym samym okresie w roku poprzednim. Jakie są najczęściej podawane przyczyny rozpadu małżeństw i jak pandemia koronawirusa wpłynęła na podejmowanie decyzji o rozstaniach?
Dlaczego się rozwodzimy?
Jak potwierdza kancelaria adwokacka częstochowa, najczęściej podawanym powodem chęci wzięcia rozwodu jest niezgodność charakterów. Okazuje się, że podczas pandemii koronawirusa i rządowych obostrzeń, jakie zostały wprowadzone w ramach lockdownów, ludzie po prostu poznali się lepiej. Zamknięci w “czterech ścianach”, bez możliwości pracy czy spędzania wolnego czasu w swobodny sposób, nierzadko byli “skazani tylko na siebie. Wiele związków niestety nie przetrwało tej próby.
Jakie są przyczyny braku porozumienia pomiędzy partnerami? Pandemia koronawirusa wywołała ogromny stres, lęk przed przyszłością, obawę o własny byt. W licznych przypadkach doszła jeszcze frustracja i po prostu nuda. Okazało się, że małżeństwa nie mają wspólnych pasji, tematów do rozmów. Pamiętajmy również, że w czasie trwających lockdownów wzrosła fala przemocy domowej, tej fizycznej oraz psychicznej, a w wielu domach pojawił się również problem alkoholowy.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości własnych autora oraz informacji udostępnionych przez kancelariakowalski.pl