Dlaczego warto skonsultować dziecko z ASD z dietetykiem

Autyzm-dieta to temat niezwykle szeroki i w przypadku dzieci ze spektrum ma znaczenie w kontekście zarówno etiologicznym, interwencyjnym, terapeutycznym, a także w kontekście behawioralnym. W etiologii autyzmu-dieta jest najbardziej udokumentowanym czynnikiem środowiskowym wpływającym na ASD.

Dieta w terapii autyzmu

Bardzo często rodzice dzieci ze spektrum poszukują informacji o diecie w terapii autyzmu na własną rękę z niesprawdzonych źródeł, najczęściej internetowych. Częstą praktyką jest również wymienianie się doświadczeniami pomiędzy rodzicami, co nie zawsze może mieć praktyczne korzystne zastosowanie. Każde dziecko powinno być potraktowane indywidualnie i przed przystąpieniem do interwencji dietetycznych, odpowiednio zdiagnozowane np. pod kątem alergii, nadwrażliwości czy nietolerancji pokarmowych. Najczęściej stosowanymi dietami w terapii autyzmu są: dieta bez glutenu, bez kazeiny, bez cukru, konserwantów i sztucznych barwników. Warto podkreślić, że każde ograniczenie lub narzucanie konkretnych grup produktów ma swoje konsekwencje. Niepokojącym faktem jest wprowadzanie diety eliminacyjnej u dziecka, na własną rękę, samodzielnie i bez konsultacji ze specjalistą, np. dietetykiem.

Dietetyk specjalizujący się przede wszystkim w terapii pacjentów pediatrycznych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie potrafił zastosować odpowiednią, wspierającą dietę dla tej grupy pacjentów. Przed jakąkolwiek interwencją dietetyczną warto wykonać odpowiednio dobraną diagnostykę, która wskaże czy i jakie modyfikacje dietetyczne są niezbędne. Dieta w terapii autyzmu, na pewno powinna uwzględniać indywidualne preferencje dziecka. U dzieci cierpiących na autyzm-dieta i dietetyk powinny być wsparciem w zakresie terapii również innych problemów związanych z żywieniem, takich jak: wybiórczość pokarmowa, manieryzmy, rytuały. Poradnictwo dietetyczne oprócz diety dla dzieci z autyzmem i konkretnych, rozpisanych posiłków powinna obejmować pomysły i strategie zachęcające dzieci do jedzenia, szczególnie nowych dla nich produktów.

Kilka ważnych aspektów dotyczących diety dla dzieci z autyzmem

Warto wspomnieć, że dieta powinna być przede wszystkim pełnowartościowa czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Co ważne, jeśli nie ma możliwości pokrycia zapotrzebowania na konkretny składnik z diety, należy rozważyć wraz ze specjalistą prowadzącym rozpoczęcie suplementacji. Dieta dla dzieci z autyzmem powinna być bogata w kwasy omega-3 działające przeciwzapalnie i korzystnie na OUN, a także błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny poprawiający pracę jelit.

Podsumowując, w planowaniu diety w terapii autyzmu  dla dziecka, niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka nietolerancji, alergii i nadwrażliwości pokarmowych. Kolejnym krokiem jest wizyta u specjalisty z zakresu żywienia i konsultacja wyników dziecka. Dietetyk w oparciu o wyniki badań, a także indywidualną historię pacjenta może opracować indywidualną dietę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here