Curriculum Vitae to ważny element w procesie starania się o pracę. Nie każdy jednak jest w stanie stworzyć CV, które będzie ciekawe, czytelne i przyciągnie uwagę pracodawcy. Jest dużo elementów, mogących zadecydować o jakości życiorysu zawodowego. Prezentujemy kilka porad i sugestii, które mogą uczynić twoje CV ciekawszym.
Spróbuj napisać je ręcznie
Nie jest to reguła, ale czasem ręcznie napisane CV potrafi sprawić, że pracodawca zwróci na ciebie szczególną uwagę. Sprawdzi się to w zawodach, w których krój pisma jest ważnym elementem oraz tam, gdzie pracownik musi wykazać się kreatywnością. Jeśli zdecydujesz się na napisanie swojego CV ręcznie, musisz pamiętać o schludnym układzie stron, braku skreśleń i estetycznej oprawie całości.
Skorzystaj z generatorów internetowych
Na przeciwległym biegunie znajduje się tworzenie Curriculum Vitae w oparciu o liczne generatory dostępne w sieci. Takie rozwiązanie może nie spowoduje, że twoje CV będzie szczególnie oryginalne na pierwszy rzut oka, ale zapewni schludność i odpowiedni układ całości. Poszukując pracy warto przetestować różne generatory CV, aby sprawdzić, który daje najwięcej możliwości i najbardziej odpowiada naszym potrzebom.
Nie przesadź
Różne ozdobne elementy graficzne mogą przyciągnąć uwagę do naszego CV, ale jeśli będzie ich zbyt dużo, to tylko odstraszą pracodawcę. Szata powinna być schludna i nieprzekombinowana – wystarczą proste, geometryczne elementy i zdjęcie. Dobór czcionki to ważny czynnik – przede wszystkim czytelna, bez krojów naśladujących pismo odręczne i tym podobnych. Istotny jest też dobór informacji. Nazwisko panieńskie, dwa adresy (korespondencyjny i zameldowania) czy miejsce urodzenia – te wszystkie fakty możemy podać na późniejszym etapie starania się o pracę, w CV są zbędne.
Używaj odpowiedniego słownictwa
Na dysk twojego pracodawcy trafiają dziesiątki CV, które często wyszukiwane są po charakterystycznych frazach. Warto zawrzeć odpowiednie słowa w twoim życiorysie zawodowym, bo zwiększa to szanse na dostanie pracy. Sprawdź, jakie elementy są ważne dla zawodu, o który się starasz i spróbuj zawrzeć jak najwięcej tych fraz w swoim Curriculum Vitae. Chcesz pracować w branży IT? Słowa takie jak „framework” czy „software” oraz nazwy języków programowania powinny znaleźć się w twoim CV. Starasz się o pracę tłumacza? „Certyfikat” i „filologia” to słowa, których powinieneś użyć.
Bądź szczery i zawrzyj w CV swoje słabe strony
To dość nowy trend, nie każdemu pracodawcy może się spodobać- starający się o pracę umieszczają w CV osobną rubrykę na dziedziny, w których nie są zbyt dobrzy. Pozwala to na zbudowanie z potencjalnym szefem szczerej i otwartej relacji opartej na wzajemnym rozumieniu swoich potrzeb i ograniczeń. Jednocześnie musisz pamiętać, aby nie kłamać w swoim CV – wszelkie niedopowiedzenia dotyczące doświadczenia zawodowego czy osiągnięć szybko wyjdą na jaw i nie dostaniesz wymarzonej pracy.