Jeżeli wybierasz się na Erasmusa, to musisz wiedzieć, że uzyskasz wówczas grant, z którego będziesz mógł pokryć  różnicę utrzymania między Polską, a tym krajem, do którego jedziesz i w którym tymczasowo będziesz mieszkać. Musisz się zastanowić, w jakiej walucie go przyjąć, bo jeśli będzie to euro, to będziesz musiał założyć konto, aby Twoja uczelnia miała gdzie przelać ten unijny grant. Dlatego też, warto już wcześniej zacząć się zastanawiać, jakie konto walutowe powinieneś wybrać, tak aby mieć pewność, że na nim nie stracisz, bo te pieniądze, które trafią na Twoje konto, będą całkiem pokaźną sumą.

Grant Erasmusa - jaką walutę i jakie konto wybrać?

Przelew w złotych, czy w euro

Przede wszystkim zastanów się, w jakiej walucie ma być wykonany przelew Twojego grantu. Jeżeli zdecydujesz się na walutę kraju, do którego jedziesz, może się okazać, że będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wówczas wiesz z góry, jaką masz kwotę, a co więcej, nie będą na nią wpływały żadne wydarzenia, mające miejsce na rynku walutowym. Jeżeli zdecydujesz się jednak na przelew w złotówkach, musisz się liczyć z tym, że możesz zyskać, jak i stracić. Wszystko to przez to, że wówczas Twoje pieniądze będą poddane wahaniu kursu, po którym będą przeliczane.

Konto walutowe w kraju

Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą decyzją jaką będziesz musiał podjąć, będzie to, czy masz założyć konto walutowe w swoim kraju, czy może od razu założyć rachunek za granicą. Lepszą opcją będzie uruchomienie rachunku walutowego w kraju, ponieważ jego numer będziesz musiał podać na uczelni jeszcze przed swoim wyjazdem, to sprawi, że prędzej będziesz miał do dyspozycji pieniądze, a poza tym nie będziesz musiał załatwiać dodatkowych formalności gdy zajedziesz na miejsce. Do tego, konto w obcym kraju pewnie nie przyda Ci się już po zakończeniu Erasmusa, a walutowe w polskim banku jak najbardziej może.

Opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku

Przy kontach walutowych, nie jest już takie pewne, że będą one prowadzone bezpłatnie. Dlatego warto pod tym kątem sprawdzać różne oferty, bo takie darmowe konta walutowe są możliwe do znalezienia.

Wypłata pieniędzy z zagranicznych bankomatów

Warto sprawdzić jakie są opłaty za wypłatę gotówki z zagranicznych bankomatów. Najważniejsze, abyśmy mieli to z góry jasno określone.

Opłata za kartę płatniczą

Jeżeli chcesz aktywnie korzystać z konta na wymianie, to karta płatnicza okaże się tutaj niezbędna. Można znaleźć jednak oferty, w których przez pierwszy rok będzie ona za darmo, a dopiero po tym czasie trzeba będzie za nią zapłacić nawet równowartość 10 euro.

Przelewy na rachunek własny

Ważne jest też, abyś miał możliwość darmowego przelewania pieniędzy między obydwoma kontami, tym walutowym i złotówkowym. Jednak trzeba się liczyć z tym, że choć przelewy będą bezpłatne, to wpływ na nie będzie miał kurs przewalutowania określany przez bank. Warto wcześniej sprawdzić jaki on jest, tak abyś później nie był zaskoczony różnicą między tym, czego się spodziewałeś, a tym co faktycznie będzie znajdowało się na Twoim koncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here