Internet a poszukiwanie pracy

Znalezienie pracy, która zapewni środki do życia i będzie satysfakcjonująca, nie jest łatwe. Niemniej jednak warto szukać sposobów, by proces ten zakończył się sukcesem. Jeżeli będziemy wiedzieć, jak wykorzystać narzędzia ułatwiające zdobycie zatrudnienia, proces ten będzie krótszy i efektywny.

Najpopularniejszą metodą poszukiwania pracy jest przeglądanie ofert zamieszczanych w Internecie. Wiele wyszukiwarek oferuje możliwość otrzymywania aktualnych ofert za pośrednictwem automatycznych powiadomień. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwalniające nas z czynnego przeglądania wielu serwisów. W większości przypadków wystarczy podać adres e-mail i odświeżać stronę skrzynki pocztowej. To bardzo pomocny sposób dostępny w największych portalach dedykowanych pracy. Oferty pracy w Poznaniu zawsze możesz przeglądać w serwisie „aplikuj.pl”. Powiadomienia odgrywają istotną rolę w sytuacjach, gdy liczy się czas i o angażu decyduje na przykład kolejność zgłoszeń. Subskrypcja znacznie skraca proces aplikacji i pozwala skupić się na innych metodach pozyskiwania zatrudnienia.

Można bardzo dokładnie sprecyzować rodzaj powiadomień, które mają trafiać do nas za pomocą poczty elektronicznej. Dzięki temu budząc się rano i pijąc kawę można przeglądać oferty z dnia poprzedniego oraz te pojawiąjące się na bieżąco. Niektóre portale posiadają w swojej ofercie newslettery dotyczące sytuacji na rynku pracy. Dzięki nim dowiemy się, co się dzieje w branży, poznamy trendy i statystyki a także informacje o pracodawcach.

Wykorzystanie przeglądarek

Korzystając z globalnej sieci, nie sposób sobie wyobrazić poszukiwań pracy bez użycia wyszukiwarki internetowej. Google, jako wiodący podmiot, pozwala na szczegółowe szukanie ofert pracy, zwłaszcza w przypadku mniej popularnych zawodów lub stanowisk dotyczących wąskich specjalizacji. Jeżeli jesteś zainteresowany rynkiem pracy dla inżynierów – to możesz przeczytać artykuł pt. „Rynek pracy dla inżyniera – jakie są perspektywy?”. Zasoby internetowe są nieocenione w zakresie zdobywania informacji na temat przedsiębiorstw, którymi jesteśmy zainteresowani. Wiedza ta pozwala dokonać analizy firm i wymogów dotyczących pracowników. Portale pracy zawierają liczne wskazów i porady na temat konstruowania dokumentów aplikacyjnych takich jak CV i list motywacyjny. Część z nich oferuje kreatory online i gotowe wzory.

Sieci społecznościowe

Facebook i Twitter kojarzą się bardziej z rozrywką, utrzymywaniem kontaktów z przyjaciółmi, publikowaniem zdjęć i aktualności z naszego życia prywatnego. Jednak jest to coraz bardziej znaczące miejsce, w którym pracodawcy publikują swoje ogłoszenia. Portale społecznościowe dają możliwość zapisywania się do grup skupionych wokół tematyki pracy oraz prezentowania swojego profilu w celach zawodowych. Wielu rekruterów i headhunterów korzysta z możliwości wyszukiwania odpowiednich kandydatów właśnie przy pomocy mediów społecznościowych.  Pozwala im to znaleźć właściwych ludzi bez publicznego ogłaszania informacji o rekrutacji (dotyczy to sieci LinkedIn). Sieci społecznościowe są więc doskonałymi platformami do autoprezentacji i poszukiwania pracy, jednak aby zostały wykorzystane zgodnie z tym założeniem, musimy robić to umiejętnie oraz rozsądnie.

To tylko niektóre z podstawowych zagadnień związanych z szukaniem zatrudnienia przez Internet. Na przykład w polecanym artykule znajdziesz więcej przydatnych informacji na ten temat. Poza tym, szukanie pracy, aby było skuteczne, musi być realizowane także poza siecią. W porównaniu z Internetem, prasa drukowana ma tę zaletę, że nie szuka się tutaj słów kluczowych, trzeba dokładnie przeglądać wszystkie oferty. W rezultacie możemy trafić na ofertę pracy nieopublikowaną nigdzie indziej, która będzie na tyle atrakcyjna, że zdecydujemy się na nią aplikować. Ogłoszenia w czasopismach są mniej popularne, a to sprawia, że kandydatów na proponowane stanowisko jest mniej i sukces jest bliższy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here