Powinniśmy pamiętać o tym, że nasza pamięć potrzebuje notorycznego treningu. Tylko wówczas będzie działała tak jak powinna, a żadne środki farmakologiczne takiego treningu nam nie zastąpią.

Rozwiązuj krzyżówki

Jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie pamięci, jest rozwiązywanie krzyżówek. W większości z nich hasła się powtarzają, a to sprawia, że po pewnym czasie wypełniając je, korzystamy nie tyle ze swojej wiedzy, ile po prostu z zasobów pamięci.

Jak ćwiczyć pamięć?

Co dzisiaj robiłeś?

Na koniec każdego dnia, staraj się przypomnieć sobie, co robiłeś od wstania z łóżka, aż do momentu gdy wieczorem się w nim położyłeś. Z biegiem czasu przypominanie sobie szczegółów i większości zdarzeń, będzie zabierało ci coraz mniej czasu.

Graj w gry

Warto wybierać gry planszowe, w których zabawa polega na zapamiętywaniu różnych rzeczy. Będziemy ćwiczyć pamięć i jednocześnie możemy miło spędzić czas z rodziną.

Uczenie się na pamięć

Warto uczyć się piosenek, wierszy, numerów telefonów. To także wzmocni naszą pamięć.

Dużo świeżego powietrza

Dobrze na pracę mózgu wpływa świeże powietrze. Dlatego wyjdź na krótki spacer, a po nim łatwiej będzie ci wszystko zapamiętać. Jeśli nie możesz iść na dwór, otwórz okno i pooddychaj takim świeżym powietrzem, przewietrz pomieszczenie w którym się uczysz.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są ważne dla umysłu i dla mięśni. Dlatego warto znaleźć chociaż kwadrans dziennie na ćwiczenia, bo wówczas krew szybciej krąży w naszym organizmie, a to sprawia, że nasz mózg lepiej działa, ponieważ jest lepiej dotleniony.

Nauka nowego przedmiotu

Warto się zapisać na jakiś kurs języka obcego, albo księgowości. Jeśli będziemy musieli się uczyć, zmusimy naszą pamięć do większego wysiłku.

Uważnie obserwuj

Będąc na spacerze staraj się wszystko obserwować. Z biegiem czasu zobaczysz, że po takim przejściu pamiętasz znacznie więcej szczegółów niż to miało miejsce do tej pory, a za każdym razem będziesz zapamiętywał dodatkowe rzeczy.

Czytaj ze zrozumieniem

Warto czytać, bo w ten sposób ćwiczymy ortografię, zapamiętujemy nowe słowa, a to wszystko ma wpływ na naszą pamięć.

„Dom pamięci”

Stwórz w myślach dom, z wieloma pomieszczeniami, w którym będziesz gromadzić kolejne informacje. Aby się do nich dostać, będzie trzeba przejść przez kolejne drzwi. To rozwija pamięć i twórcze myślenie.

Nie pomagaj sobie

Najgorsze co możemy zrobić, to korzystać z karteczek i przypominacza w telefonie. W ten sposób osłabiamy pamięć i sprawiamy, że zapamiętujemy coraz mniej i coraz gorzej.

Baw się w skojarzenia

Spróbuj kojarzyć zapamiętywane informacje z kolorem, wydarzeniem, albo cyfrą. To sprawi, że łatwiej będzie ci nie tylko zapamiętać, ale także bez trudu będziesz mógł sobie później przypomnieć taką informację.

Śpij

Ważny jest zdrowy, regularny i zajmujący co najmniej 7-8 godzin sen. Dzięki niemu nasz umysł będzie miał szansę się zregenerować, a co się z tym wiąże, będzie zapamiętywał szybciej i łatwiej. Co więcej, dzięki temu będziemy też mniej zmęczeni, a to sprawi, że zapamiętywane informacje, będą zostawały w naszej głowie na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here