Każdy musi rozliczyć roczny PIT, ale czasami jest to trudne zadanie. Nie wiemy, który dokument wybrać, jak policzyć ulgi, jak przekazać 1%. Warto wiedzieć, co zrobić, aby dobrze się rozliczyć.

Jak poprawnie rozliczyć PIT?

Dokumenty i terminy

Musimy wiedzieć, że formularze PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 musimy przedłożyć do 30 kwietnia, a PIT-28 do 31 stycznia. Jeśli 30 kwietnia jest w sobotę, ostatnim dniem na rozliczenie się z urzędem, będzie 2 maja.

Najczęściej wypełniany jest PIT-37. Przeznaczony dla tych, którzy mają umowę o pracę, emeryturę, rentę, umowę o zlecenie lub dzieło. Podstawą do jego wypisania są dane uzyskane od pracodawcy, który nas zatrudnia. On ma czas na przekazanie nam ich do końca lutego.

Jakie są kary za nie przekazanie PIT pracownikom

Jeżeli pracodawca nie przekazuje PIT pracownikom, naraża się na kary z kodeksy karnego skarbowego. PIT-11 to deklaracja, a jego niewystawienie to wykroczenie skarbowe. Kara finansowa może dochodzić nawet do 27 720 zł. Nawet krótkie spóźnienie będzie się wiązało z konsekwencjami, jakimi będzie na pewno wystawienie mandatu. Maksymalna jego kwota może wynieść 2772 złotych.
Jeżeli nie mamy informacji od pracodawcy, to i tak musimy złożyć PIT w odpowiednim czasie. Trzeba się tutaj posłużyć wyciągami bankowymi, albo drukami RMUA. Jeśli tego nie zrobimy, nam także grożą kary finansowe.

1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

Jedna trzecia Polaków oddaje 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, jednak liczba tych darowizn systematycznie rośnie. Aby ten 1% przekazać, trzeba złożyć w terminie deklarację, a także wpisać numer KRS organizacji, której chcemy go przekazać.

Ten 1% mogą przekazać podatnicy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych, ci opodatkowani ryczałtem od przychodów, ale także emeryci, jeśli będą rozliczali się sami, nie korzystając z pomocy ZUS. Takie przekazanie 1% jest proste i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jeśli nikomu nie przekażemy tej kwoty, to w całości idzie ona na rzecz państwa i wówczas nie mamy wpływu na co jest wydawana.

Ulgi podatkowe – na Internet, na dzieci, rehabilitacyjna

Warto pamiętać o ulgach, które nam przysługują. Najpopularniejszą do odliczenia jest ta od kosztów poniesionych na Internet. Możemy dzięki niej odliczyć nawet 760 złotych.

Niektórzy mają szansę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Pozwala na odliczenie kosztów leków zleconych przez specjalistę, a także te poniesione na zabiegi rehabilitacyjne.

Kto ma dzieci, może odliczyć na nie ulgę, która rocznie wynosi 1112,04 zł na każde z dzieci. Jednak jeśli dziecko urodziło się w ciągu roku, to możemy odliczyć tylko tyle miesięcy, ile zostało od jego urodzenia do końca roku.

Koalicja na rzecz 1% podatku

Na początku 2011 roku 10 organizacji pożytku publicznego stworzyło Koalicję na rzecz 1% podatku, która ma zwiększać zainteresowanie Polaków przekazywaniem tego 1%. Na ich stronie można pobierać darmowy program do rozliczania PIT, a także przekazać 1% dla wybranej przez siebie organizacji. Takie akcje uświadamiające są niezwykle ważne i dobrze, że są podejmowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here