rynek pracy w Poznaniu

Rynek pracy w Poznaniu charakteryzuje się niską stopą bezrobocia, dużą lojalnością pracowników i ich niewielką rotacją, dlatego sytuacja na nim jest stabilna. Nie oznacza to jednak, że w mieście nie brakuje specjalistów z różnych branż. Sprawdź w naszym artykule, kto ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia w stolicy Wielkopolski.

Jak obecnie wygląda rynek pracy w Poznaniu?

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Poznaniu, stopa bezrobocia w sierpniu 2021 roku wynosiła 2,0 procent, co oznacza, że stolica województwa wielkopolskiego nadal znajduje się w czołówce miast z najniższym bezrobociem w kraju. Mimo tak dobrego wyniku, sytuacja na poznańskim rynku pracy jest zaskakująca – dane organizacji Grant Thornton  jasno wskazują, że w lipcu liczba opublikowanych ofert zatrudnienia wynosiła zaledwie 3,1 tys. Dla porównania, w tym samym okresie w Warszawie było ich 36,6 tys., w Krakowie 18,5 tys., a we Wrocławiu – 11,2 tys. Pod względem liczby ofert Poznań wyprzedziły nawet znacznie mniejsze ośrodki, takie jak Lublin, Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz. Co jest zatem powodem tej sytuacji? Władze miasta zapewniają, że nie ma powodu do niepokoju, ponieważ poznański rynek pracy charakteryzuje się niską rotacją pracowników oraz ich dużą lojalnością. Poza tym pracodawcy unikali zwolnień w czasie pandemii, dlatego obecnie nie muszą prowadzić wielkich rekrutacji. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ogłoszenia o pracę w Poznaniu.

Najbardziej potrzebne zawody w Poznaniu – kto ma szansę na pracę w stolicy Wielkopolski?

Jak wynika z danych „Barometru zawodów” na rok 2021 dla Poznania, zapotrzebowanie na rynku pracy dotyczy wielu różnych branż. Sprawdźmy, jak wygląda to w poszczególnych z nich.

Branża budowlana

Poznań potrzebuje przede wszystkim wszystkim pracowników branży budowlanej, inżynieryjno-instalacyjnej i drogowej. Oznacza to, że zatrudnienie powinni znaleźć m.in. betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, ceramicy przemysłowi, dekarze i blacharze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, a także robotnicy obróbki drewna i stolarze.

Branża IT

W stolicy Wielkopolski potrzebni są także specjaliści z branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. Warto dodać, że poznański sektor IT przyciąga wielu pracowników ze względu na bardzo dobre warunki pracy i wysokie wynagrodzenia. Aż 90 proc. lokalnych firm zamierza w ciągu roku zwiększyć zatrudnienie, a nowi inwestorzy z kraju i zagranicy lokują w tym mieście swój kapitał.

Branża edukacyjna

Kto jeszcze znajdzie pracę w Poznaniu? Z danych wynika, że na niedobór pracowników cierpi branża edukacyjna. W mieście brakuje nauczycieli – zwłaszcza języków obcych i lektorów, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, przedszkoli oraz szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Oferty powinni także znaleźć pozostali specjaliści edukacji, którzy posiadają kwalifikacje i doświadczenie w nauczaniu zdalnym.

Poszukiwane zawody w Poznaniu – co ze służbą zdrowia i pracownikami fizycznymi?

Braki kadrowe są również odczuwalne w służbie zdrowia. W Poznaniu nie ma wystarczającej liczby fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych. W domach opieki społecznej oraz hospicjach brakuje z kolei opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, a w poradniach zdrowia psychicznego – psychologów i psychoterapeutów.

Warto także pamiętać, że najbardziej potrzebne zawody to nie tylko specjaliści i fachowcy, ale także pracownicy fizyczni. W stolicy Wielkopolski potrzebne są zatem osoby do prac prostych oraz produkcji. Zatrudnienie powinny również znaleźć sprzątaczki i pokojowe, a także pracownicy myjni, pralni i prasowalni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here