Każda osoba, która chce z powodzeniem i bez kłopotów prawnych prowadzić własną działalność gospodarczą musi mieć świadomość pewnych powszechnych reguł, które obowiązują w naszym kraju. Nie wystarczy więc znać się wyłącznie na kwestiach związanych z zarządzaniem. Równie ważne jest to, aby orientować się także w zagadnieniach księgowych, kadrowych czy też podatkowych.
Dobrą metodą na poszerzanie takiej wiedzy jest oczywiście stała lektura fachowych portalów branżowych. Za pewne wiele osób czytających tego typu treści spotkało się ze stwierdzeniem, że nasz rząd wprowadził obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 roku. To pojęcie na pierwszy rzut oka może okazać się dosyć trudne do zdefiniowania, jednak na szczęście, gdy tylko przyjrzymy się mu bliżej to z pewnością zauważymy, że nie jest ono takie skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Można je w skrócie opisać bowiem jako mechanizm podzielonej płatności, którego głównym zadaniem jest ochrona przed wszelkimi nadużyciami w dziedzinie podatku VAT. Chodzi tutaj oczywiście o nic innego jak po prostu nielegalne wymuszenia z tym związane. Może się nam jednak nasuwać pytanie jak to wygląda właściwie w praktyce? Otóż płatność split payment opiera się na odpowiednim podzieleniu jednej płatności na dwa rachunki bankowe.
Pierwszym z nich jest oczywiście rachunek przedsiębiorcy natomiast drugi dedykowany jest obsłudze podatku VAT, jaki odprowadzany jest z tytułu danej transakcji. Dzięki temu, że kontakt przedsiębiorcy z tymi środkami jest dość mocno ograniczony to i ryzyko wszelkich nadużyć mocno spada. Warto bowiem każdorazowo pamiętać o tym, że wszelkie nadużycia w dziedzinie podatkowej dotykają w konsekwencji każdego z nas.
Im mniej pieniędzy znajduje się w budżecie państwa tym mniejsze kwoty mogą być przeznaczane na sektory publiczne jak zdrowie, edukacja czy szeroko rozumiany rozwój. Nie wolno tu także zapominać o tym, że mniejsze środku budżetowe odbijają się także na skromniejszej polityce socjalnej wspierającej polskie rodziny, która jest tak przecież istotna w obecnych czasach. Na wprowadzeniu więc płatności split payment zyskamy zatem wszyscy!