Jeśli nasze CV zostało zaakceptowane, to czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. To na niej pracodawca zdecyduje, czy będziemy przyjęci do pracy. Pierwsze wrażenie jest ważne, więc trzeba się przygotować.
Nie spóźnij się!
Postaraj się być kilka minut wcześniej, niż gdybyś miał się spóźnić.
Pamiętaj, liczy się pierwsze wrażenie
Ważne jest pierwsze wrażenie, więc przygotuj odpowiedni ubiór, przećwicz sposób mówienia. Bądź opanowany, schludny, ale nie przesadzaj z elegancją.
Miej listę pytań
Przypomnij sobie jakie dane zawiera Twoje CV, abyś potrafił się do niego odnieść. Spodziewaj się także pytań w stylu, dlatego to Ty jesteś idealny na to stanowisko, jakie są Twoje mocne i słabe strony.
Poznaj firmę
Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, pokaż pracodawcy, że jesteś zainteresowany tą pracą i znasz firmę.
Zachowuj się na poziomie
Nie próbuj się spoufalać, ale bądź uprzejmy i pogodny.
Słuchaj do końca pytań
Wysłuchuj do końca pytań, a następnie odpowiadaj na nie w konkretny sposób. Nie przerywaj pracodawcy, a swoje pytania zadaj na koniec, gdy osoba z którą będziesz rozmawiać, zapyta, czy chcesz się czegoś jeszcze dowiedzieć.
Przedstawiaj siebie w obiektywnym świetle
Pracodawca nie będzie zainteresowany zatrudnieniem Cię, jeśli będziesz zbyt mocno wychwalał sam siebie, albo gdy będziesz pokazywał, że się nie doceniasz. Najlepiej w obiektywny sposób, poparty argumentami przedstawiaj swoje osiągnięcia.
Odpowiadaj zgodnie z samym sobą
Nie warto mówić wszystkiego, co wydaje nam się, że pracodawca chce usłyszeć. Jeżeli jakaś propozycja nam nie odpowiada, warto o tym otwarcie powiedzieć. W razie przyjęcia na to stanowisko, zaoszczędzimy sobie sporo nerwów.
Nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania
Pracodawca nie powinien pytać o orientację seksualną, ani plany powiększenia rodziny. Jednak prawo mu tego nie zabrania, więc takie pytania się pojawiają. Dlatego pomyśl, czy chcesz na nie odpowiedzieć czy nie. Możesz zbyć pytanie kilkoma słowami, bo być może chodzi tylko o zaobserwowanie Twojej reakcji, choć sposób jest mało etyczny. Warto przemyśleć, czy zgodzisz się na podpisanie oświadczenia, że nie zajdziesz w ciążę przez ustalony czas. Warto tutaj odwołać się do poczucia własnej wartości, choć nawet jeśli je podpiszemy, to nie będzie ono nic warte.
Pokaż zainteresowanie danym stanowiskiem
Pytaj o obowiązki, perspektywy i możliwości awansowania, jakie na Ciebie będą czekać. Pokaż, że nie chodzi tylko o wynagrodzenie.
Panuj nad nerwami
Jeżeli pokażesz, że się denerwujesz, nie wywrzesz pozytywnego wrażenia na rozmówcy. Bądź wyprostowany, patrz w oczy, odpowiadaj krótko i zwięźle, to przemówi na Twoją korzyść. Zbytnia pewność siebie także nie będzie wpływać dobrze na Twoje szanse.
Nie krytykuj poprzednich pracodawców
Krytykowanie poprzedniej pracy nie wygląda dobrze. Pokaż rzetelne powody, dla których zrezygnowałeś z wcześniejszej pracy.
Nie kłam
Jeżeli będziesz przekazywał nieprawdziwe informacje, prawda w pewnym momencie wyjdzie na jaw i stracisz w oczach pracodawcy.
Staraj się być oryginalnym
Pracodawca musi wybrać jedną osobę spośród kilkudziesięciu innych. Dlatego pokaż, że jesteś oryginalny, że masz rzadko spotykane zainteresowania.
Myśl co zawiera Twoje CV i list motywacyjny
To na nich będzie opierała się osoba przeprowadzająca rekrutację
Pamiętaj nazwisko osoby rekrutującej
Zapamiętaj nazwisko osoby, z którą masz rozmawiać i jej stanowisko, to postawi Cię w dobrym świetle
Nie pytaj na początku o wynagrodzenie
Dowiedz się jak najwięcej o miejscu pracy i stanowisku. Nie pytaj na sam początek o wynagrodzenie, to źle wygląda.
Zachowuj się naturalnie
To tylko rozmowa. Dlatego tak ważne jest, aby zachowywać się naturalnie.