Banki co chwilę proponują nam „tanie” i „łatwe” kredyty gotówkowe. Nie jest to proste, dlatego sprawdźmy na co trzeba zwracać uwagę.

Oprocentowanie

Są to odsetki należne bankowi za pożyczenie nam pieniędzy. Nie mogą przekraczać 25%, bo tego zabrania prawo. Jednak ten czynnik może mieć spory wpływ na wysokość raty, dlatego trzeba dokładnie się z nim zapoznać.

Na co uważać biorąc kredyt gotówkowy?

Ostateczny koszt kredytu

Warto poznać wszystkie koszty związane z kredytem. Zaliczają się do nich: opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje, opłaty za otwarcie limitu, koszty ubezpieczenia. Całkowity koszt, nie licząc zabezpieczeń i ubezpieczeń, nie może być większy niż 5% wartości kredytu.

Raty równe lub malejące

Raty równe cały czas są w tej samej wartości. Zmienia się tylko proporcja między odsetkami a kapitałem.

Raty malejące zaczynają się wysoką kwotą, a później stopniowo się zmniejszają, ponieważ tutaj przede wszystkim spłacany jest kapitał, a to od niego liczone są odsetki.

Czas kredytu i wcześniejsza spłata

Jeśli raty krótkiego kredytu będą dla nas za wysokie, warto go rozłożyć na dłuższy czas. Nie ma sensu brać kredytu z wysoką ratą, jeśli istnieje choć cień niebezpieczeństwa, że będziesz miał problem z taką wpłatą co miesiąc. Jeżeli będziesz chciał szybciej spłacić kredyt, musisz się dowiedzieć, czy nie będziesz musiał za to dodatkowo płacić i czy będziesz spłacał kapitał, a nie np. kolejne raty do przodu.

Ubezpieczenie kredytu

Konieczne jest ubezpieczenie kredytu, w razie dłuższej choroby, wypadku, albo śmierci kredytobiorcy. Wówczas kredyt nie będzie obciążał jego rodziny. Takie ubezpieczenie zwiększa wysokość raty kredytu, jednak może nam zapewnić większy spokój podczas spłacania kredytu.

Kredyt musi nam pasować

Zobacz jak wygląda obsługa takiego kredytu. Czy możesz go kontrolować przez Internet? Czy sam wybierasz dzień wpłacania raty? Im będzie wygodniej, tym będzie lepiej. Dodatkowo fakt, że zawsze o wszystko będziemy mogli na spokojnie zapytać, też może być kolejnym argumentem na to, aby zaciągnąć kredyt w tym właśnie banku.

Czytaj dokumenty

Łatwo się coś podpisuje, trudniej jest się z tego wycofać. Dlatego dokładnie czytaj umowy, regulaminy i wytyczne, jakie ma przygotowane bank, aby później nie być niemiło zaskoczonym. Nie możemy zapominać o czytaniu także tego, co jest zapisane małym drukiem na końcu regulaminu.

Jakie są promocje?

Sprawdzaj promocje na kredyty, przeczytaj cennik i regulamin. Tak aby później nie okazało się, że po zakończeniu promocji przepłacimy za dany kredyt. Zobacz czy promocja na kredyt bez marży, obowiązuje przez cały czas spłacania kredytu czy tylko przez określony czas. Im dokładniej wszystko przeczytamy, tym mniej rzeczy nas zaskoczy.

W jakiej walucie wybrać kredyt?

Przemyśl w jakiej walucie chcesz zaciągnąć kredyt. Jeśli będzie to obca waluta, to musisz liczyć się ze zmianami na giełdzie, które będą miały wpływ na kurs. Wówczas może się okazać, że z dnia na dzień wartość naszej raty znacznie wzrośnie. Z pewnością bezpieczniejsze będzie zaciągnięcie kredytu w walucie, w której zarabiamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here