Ubezpieczenie samochodu jest ciężkim zadaniem, bo w przeciwieństwie do OC, nie ma jednego wariantu, który chroniłby nas od wszelkich możliwych zdarzeń na drodze. Może się więc okazać, że zawierając umowę AC, nie ubezpieczamy niczego, bo to za mała wartość szkody, to złe okoliczności. Warto więc wiedzieć, jak analizować OWU (ogólne warunki ubezpieczeń) i porównywać je z warunkami poszczególnych ubezpieczalni. Gdzie należy szukać haczyków?

Ubezpieczenie AC - na co zwracać uwagę?

Uszkodzenia objęte polisą

Trzeba sprawdzić, co wchodzi w zakres szkód nie objętych polisą, szczególnie czy jest ubezpieczenie od kradzieży. Jeśli jest, to w jakich sytuacjach i z jakimi zastrzeżeniami. Może się okazać, że trzeba będzie dopłacić za ubezpieczenie szyb i wyposażenia dodatkowego.

Jak będzie naprawiona szkoda

Zobaczmy, czy uzyskamy naprawdę w autoryzowanym serwisie danej marki, czy dostaniemy gotówkę po wycenie rzeczoznawcy. W tym drugim wypadku wycena może nie oddawać rzeczywistych kosztów naprawy, na nasz plus lub minus. Przy nowych samochodach lepiej rozważyć tą pierwszą propozycję, bo wówczas nie stracimy gwarancji.

Części oryginalne czy zamienniki

Wpis o pochodzeniu części zamiennych jest bardzo ważny. Jeśli zgodzimy się na zamienniki, w przypadku otrzymania gotówki na naprawę, kwota wyliczenia będzie znacznie mniejsza, niż tego, gdybyśmy mieli odszkodowanie w oparciu o deklarowaną chęć użycia oryginalnych części.

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel może zaznaczyć, że nie wypłaci odszkodowania, jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu, lub zostawił samochód z kluczykami w środku. Również nieposiadanie ważnego badania technicznego może być podstawą do odmówienia wypłaty pieniędzy.

Jaka jest gwarantowana suma ubezpieczenia

Tutaj ubezpieczyciel daje nam gwarancję, że w sytuacji szkody całkowitej, albo kradzieży, otrzymamy wartość jaką samochód miał w momencie podpisania umowy, albo wartości nowego, jeśli był nowy.

Udział własny w naprawie

Chcąc oszczędzić na składce, możesz się zgodzić na udział własny w naprawie. Jednak wówczas w przypadku szkody, ubezpieczyciel wypłaci nam o tyle mniej pieniędzy, na ile się procentowo zgodziliśmy. Warto przemyśleć, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie.

Utrzymanie sumy ubezpieczenia

Po uzyskaniu odszkodowania, wartość ubezpieczenia może ulec zmniejszeniu o kwotę, którą właśnie otrzymaliśmy. To sprawi, że samochód będzie ubezpieczony na mniejszą sumę. Możemy wybrać dodatkowo płatny wariant, który zwiększy naszą składkę. W innym razie, możemy być zmuszeni do ponownego opłacenia składki, już po zlikwidowaniu szkody.

Sposób i czas zgłaszania szkody

Musisz wiedzieć, jaki masz czas na zgłoszenie szkody i w jaki sposób to zrobić. Ogólnie zawsze powinieneś takie rzeczy zgłaszać jak najszybciej.

Czas na płatność raty

Trzeba uważnie doglądać terminu zapłacenia raty za AC. Jeśli nie zdążymy w terminie, taka umowa może nam wygasnąć. Wznowienie umowy może nie być takie proste.

Jaka minimalnie kwota ma być zwrócona

Sprawdź jaka minimalna kwota jest zwracana przez ubezpieczyciela. Poniżej niej, za szkodę będziesz musiał płacić sam.

Gdzie działa polisa?

Sprawdź, czy polisa będzie działać też w innych krajach. Zwłaszcza jeśli często wyjeżdżasz samochodem poza granice Polski.

Amortyzacja części zamiennych

Amortyzacja na części zamienne to ich zniszczenie procentowe, które wiąże się z wiekiem samochodu i waha się w granicach 15%-50%. Warto popatrzeć nad opcją jej zniesienia, bo wówczas nie będziemy musieli dokładać do części zamiennych przy ewentualnej naprawie.

Wyłączenie Odpowiedzialności Ubezpieczyciela

Trzeba zobaczyć, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Warto tutaj wiedzieć, że pod uwagę może być wzięty wiek kierowcy. Jeśli jest to poniżej 25  lat, możemy być obarczeni dodatkową dopłatą do składki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here