Ważne jest to, aby jak najszybciej zdobyć umiejętność oszczędzania. Dlatego podstawy szacunku dla pieniędzy, warto tworzyć już u małych dzieci.

Nie patrz na wiek

Bez względu na to, ile lat ma Twoje dziecko, oszczędzania będzie się uczyło na przykładzie rodziców. To co będzie widziało i słyszało, będzie stosowało w późniejszym życiu.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Niech dostaje kieszonkowe

Odpowiedzialnego używania gotówki nauczymy dziecko, dając mu kieszonkowe. Jego wysokość musi zależeć od finansowych możliwości rodziców, ale też wieku dziecka.

Gdzie trzymać oszczędności

Młodsze dziecko może mieć skarbonkę, dla starszego lepsze będzie konto młodzieżowe w banku. Nie wolno mieć ich przy sobie i dawać dziecku wtedy, gdy tego chce. Pociecha musi czuć, że to jego pieniądze, jeśli wyda je na błahostki, nie będzie miało na rzeczy ważne. Tak będzie się uczyć na swoich błędach.

Wyznacz cel

Trudno jest oszczędzać, jeśli nie wie się na co, dlatego pieniądze idą na błahostki. Warto pomóc dziecku ustalić cel, na który będzie zbierało. Może warto zaproponować prezent dla kogoś bliskiego, albo jakiś ciekawy kurs?

Informuj o domowych wydatkach

Dzieci mogą narzekać na małe kieszonkowe, wytłumacz im wtedy zasadę domowego budżetu. Pokaż ile macie pieniędzy, skąd je macie i jakie są wydatki. Usiądźcie nad paragonami, tak aby dziecko widziało jak wiele miesięcznie pieniędzy idzie na jedzenie.

Ucz poprzez zabawę

Dzieci najlepiej zapamiętują podczas zabawy. Ustalcie kwotę jaką chcecie wydać w sklepie i dodawajcie razem ceny kupowanych produktów. Jeśli przekroczycie ustaloną wartość, dziecko samo o tym napomknie i będzie chciało odłożyć niektóre produkty.

Nie płać za obowiązki

Nie wolno nagradzać pieniędzmi za wykonanie przez dziecka prac domowych, które są jego obowiązkiem. To nie będzie wówczas oszczędzanie, a zbieranie pieniędzy.

Pozwól mu dorobić

Jeśli masz starsze dziecko, pokaż mu, że kieszonkowe to nie jedyne źródło pieniędzy. Niech zaangażuje się w noszenie ulotek, albo inną sezonową pracę. Wówczas zanim wyda pieniądze, bardziej się nad tym zastanowi, wiedząc jaki wysiłek włożył w ich zdobycie.

Ucz oszczędzania na innych rzeczach

Pokaż dziecku, że oszczędzanie pieniędzy, to także dbanie o niższe rachunki. Niech gasi światło wychodząc z pokoju, niech dokładnie zakręca wodę i gotuje jej tylko tyle ile potrzebuje.

Rozmawiajcie o pieniądzach

Warto rozmawiać o pieniądzach. Mówić o domowych wydatkach. Zastanawiać się razem z nim nad kupnem samochodu. To zaprocentuje w przyszłości.

Gry „ekonomiczne”

Kup gry planszowe, podczas których dziecko będzie uczyło się zasad wydawania pieniędzy i uzyskiwania za nie określonych produktów.

Bądź dobrym wzorem

Postępuj zgodnie z zasadami, jakie przekazujesz dziecku. Musi ono widzieć, że Ty także oszczędzasz pieniądze i analizujesz dokładnie każdy swój zakup. Będziesz dla niego wówczas świetnym wzorem do naśladowania.

Przygotuj się

Dziecko potrafi zadawać bardzo szczegółowe pytania. Aby móc na nie odpowiedzieć w rzetelny sposób, musisz się do tego przygotować. Tylko wtedy będziesz dla dziecka najlepszym autorytetem w dziedzinie finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here