Specjalne Strefy Ekonomiczne to specjalnie wyodrębnione części państwa, w których umożliwia się prowadzenie działalności gospodarczej na korzystniejszych warunkach. W Polsce jest 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych – oto najpopularniejsze.
Specjalne Strefy Ekonomiczne – atrakcyjne tereny pod inwestycje
Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonują na podstawie ustawy z 1994 roku. Każda z nich obejmuje też tzw. podstrefy. Zostały one wydzielone zwykle w tych regionach, w których przemysł rozwija się prężnie, co czyni z nich wyjątkowo atrakcyjne tereny inwestycyjne.
Są to najlepsze tereny do inwestowania i prowadzenia biznesu, gdyż zwykle są one świetnie położone, blisko centrum, oferują dobrze lub co najmniej dostatecznie rozwiniętą komunikację i dostępność pracowników (zarówno siły roboczej, jak i wykwalifikowanych fachowców). Największe znaczenie mają jednak uproszczone na terenach SSE procedury prowadzenia biznesu czy inwestycji.
Ich zaletą jest też duży wybór magazynów do wynajęcia w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi itd. SSE są atrakcyjne nie tylko dla polskich przedsiębiorców, ale także – choć wiele zależy od położenia każdej z nich – zagranicznych inwestorów.
Zalety działalności na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych
Planując rozpoczęcie działalności i znalezienie odpowiedniej wielkości powierzchni magazynowej do wynajęcia w Warszawie, pod Krakowem czy Poznaniem, prawdopodobnie możesz liczyć na korzystne warunki.
Dużym plusem dla przedsiębiorców są zwolnienia z podatku dochodowego na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych. To właśnie one przyczyniły się do wzrostu liczby inwestycji, gdyż to przede wszystkim wysokość nakładów inwestycyjnych i ponoszonych kosztów pracy jest kluczem do określenia ulgi podatkowej dla przedsiębiorcy.
Co zrobić, by móc skorzystać z ulgi w podatku dochodowym? Pierwszy krok to realizacja projektu inwestycyjnego i wypracowanie odpowiedniej wysokości dochodu.
SSE a rozwój gospodarczy Polski
Wyodrębnienie administracyjne różnych części terenu, czyli Specjalnych Stref Ekonomicznych, w dużym stopniu pozwoliło Polsce na rozwój gospodarczy. Dzięki nim wiele inwestycji jest realizowanych, a kolejne są w planach. To z kolei sprawia, że popyt na hale magazynowe do wynajęcia w Warszawie, Łodzi czy Gdańsku będzie coraz większy.