Założenie i rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Aby nieco odciążyć początkujących biznesmenów, polski rząd przygotował pakiet usług skierowanych do tej grupy przedsiębiorców. ZUS na start dla firmy to pakiet udogodnień przeznaczony do dyspozycji przede wszystkich tych osób, które do tej pory nie podjęły żadnej inicjatywy gospodarczej. Jest to swego rodzaju zachęta do otwierania własnych firm. Ulga na start dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne. W takim układzie przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania jedynie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
ZUS na start firmy to propozycja, której nie należy traktować jako nakaz. Nowo powstałe podmioty gospodarcze mają możliwość wyboru, czy chcą skorzystać z takiej pomocy. Jeśli zdecydują się na takie wsparcie, powinny wypełnić stosowne formularze i złożyć je w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje również możliwość zrezygnowania z ulgi w dowolnym momencie. Taka decyzja nie jest obłożona żadnymi negatywnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi.
Aby móc korzystać z ulgi na start należy wypełnić formularz ZUS ZZA. W tej deklaracji przedsiębiorca wyraża chęć opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Czas na złożenie takiej deklaracji wynosi siedem dni od momentu powstania obowiązku objęcia ubezpieczeniem. Warto wiedzieć, że gdy przedsiębiorca nie jest objęty składkami na ubezpieczenie społeczne, to nie posiada prawa do zasiłku chorobowego oraz prawa do płatnego urlopu macierzyńskiego. W czasie korzystania z ulgi nie są też gromadzone składki na przyszłe świadczenia emerytalne oraz rentowe.
Przedsiębiorca, który po zakończeniu czasu trwania ulgi na start podejmie decyzję o dalszym prowadzeniu swojej działalności gospodarczej, otrzymuje prawo do korzystania z dalszych ułatwień. Ma prawo skorzystać z dwuletniej ulgi przeznaczonej dla nowych firm. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z tak zwanego Małego Zus-u. Te ułatwienia mają na celu pomoc nowym firmom w utrzymaniu się na rynku. Jak podają statystyki, większość małych i nowych przedsiębiorstw upada do roku od momentu rozpoczęcia działania.