1% podatku

Organizacje pożytku publicznego – to właśnie podmioty, na które każdy podatnik może przekazać 1% swojego podatku z corocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Tym samym, każda osoba, która zobowiązana jest do złożenia zeznania podatkowego, a więc ta, która w roku ubiegłym wygenerowała jakiś dochód, może wskazać dowolny podmiot, który wesprze finansowo. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste, bo instytucji pożytku publicznego, które czekają na tego rodzaju wsparcie, jest w Polsce ponad 8 000.

Kto czeka na 1% podatku?

Wszystkie kursy księgowe jasno wskazują, że podatnik może dobrowolnie wskazać daną organizację pożytku publicznego, by przekazać jej 1% podatku z rocznego rozliczenia ze „skarbówką”. Wśród nich o takie wsparcie proszą rozmaite fundacje i stowarzyszenia. Cel ich funkcjonowania jest różny: wspierają hospicja, leczą chore dzieci, dbają o zwierzęta, zabezpieczają zabytki. Tym samym, każdy podatnik może przeznaczyć chociaż niewielką część pieniędzy, wspierając cel, który najbardziej go poruszył.

O czym warto pamiętać? Szkolenia księgowe zawierają też bardzo często szczegółowe opisy wypełniania konkretnych rubryk w rozliczeniu podatkowym. Chodzi o to, że podatnik ma możliwość wskazania nie tylko danej organizacji, ale nawet konkretnego podopiecznego, na którego mają zostać przeznaczone środki. Dzięki temu osoba przekazująca 1% podatku ma pewność, że realnie pomaga danej osobie. Oczywiście 1% podatku można przeznaczyć też na konkretne zwierzęta czy obiekty, wybór w tym zakresie jest naprawdę dowolny.

Więcej na temat szkoleń księgowych znajdziesz na stronie: https://www.cee.pl/oferta/szkolenia-ksiegowosc-i-podatki/szkolenia-ksiegowosc/ – tylko sprawdzone i przydatne informacje.

Jak przekazać 1% podatku?

Nie trzeba zapisywać się na szkolenia dla księgowych, by wprawnie wypełnić deklarację podatkową z uwzględnieniem przekazania 1% podatku. Jest to prosty zapis, który udaje się zrealizować i to bez względu na metodę rozliczenia podatkowego. Jeśli podatnik korzysta z e-pit, wystarczy, że zweryfikuje go poprzez profil zaufany i dokona edycji w miejscu przeznaczonym do wpisania danych organizacji, jakiej chce się przeznaczyć 1% podatku. Należy wpisać jej nazwę, numer KRD oraz wskazać cel, czyli konkretny podmiot, na jaki ma zostać udzielone wsparcie. To tyle. Jeśli zbagatelizujemy te rubryki w rozliczeniu, 1% podatku zostanie automatycznie przeznaczony na organizację wskazaną w ubiegłym roku.

Dokładnie taka sama zasada wypełniania rubryk na przekazanie 1% podatku funkcjonuje w przypadku deklaracji podatkowych wypełnianych samodzielnie czy z pomocą biura księgowego. Na drukach znajdują się odpowiednie rubryki do wypełnienia danych organizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here