Certyfikatów obowiązujących w Rosji jest wiele. Jednym ze starszych i najbardziej znanych jest właśnie Certyfikat GOST R. Swojego czasu był najważniejszy. Bez niego eksport towarów do Rosji był niemożliwy, a fakt posiadania go przez dany produkt świadczył o jego wysokiej jakości. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi prawo.
W tym momencie oprócz prawa Federacji Rosyjskiej istnieje również prawo Euroazjatyckiej Unii Celnej, słusznie kojarzonym z symbolem EAC. Przez powstanie nowego systemu certyfikacji na podstawie reglamentów technicznych ТР ТС stary system GOST R utracił swój prestiżowy status. Obecnie istnieją 3 rodzaje „certyfikatów” GOST R. Są to kolejno, dobrowolny Certyfikat GOST R, obowiązkowy Certyfikat GOST R, oraz Deklaracja GOST R. Z uwagi na to, że dwa ostatnie są bardzo rzadko wymagane, w tym artykule zajmiemy się pierwszym typem – dobrowolnym.
Czy dobrowolny Certyfikat GOST R jest mi potrzebny?
Oficjalna odpowiedź jest dosyć prosta – NIE, nie jest on konieczny. Jak sama jego nazwa wskazuje jest on dobrowolny. Aktualnie podczas odprawy celnej taki certyfikat nie jest obligatoryjny.
Czy warto uzyskać Certyfikat GOST R?
W tym przypadku odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Tak jak wyżej napisałem, nie jest on wymagany przez prawo rosyjskie. Po co więc wydawać na pieniądze na coś nieobowiązkowego? Odpowiedź jest prosta – dla klientów. Nikt nas nie może zmusić do uzyskania takiego certyfikatu, ale również nikogo nie można zmusić do kupna naszych towarów. Przez wielu Rosjan Certyfikat GOST R jest wciąż symbolem wysokiej jakości produktu. W związku z tym niektórzy klienci z Rosji wymagają takiego certyfikatu. Najczęściej jest to konkretny typy klienta, np. sieci marketów. Można to bardzo łatwo wytłumaczyć. Konsumenci ufają produktom posiadającym oznakowanie GOST R, a więc jest bardziej prawdopodobne, że wezmą taki towar z półki sklepowej. Często posiadanie Certyfikatu GOST-R jest stawiane jako warunek konieczny przy podpisywaniu umowy z siecią sklepów.
Ma to swoje plusy. Niskim kosztem można znacząco podnieść atrakcyjność swoich produktów na rynku Rosyjskim. Koszt uzyskania takiego certyfikatu to bardzo często ułamek ceny certyfikatów obowiązkowych.
Napisany przy pomocy ccrw.pl