Zawsze warto mieć konto oszczędnościowe, bez względu na to, czy będziesz miał te oszczędności czy nie. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to konto oszczędnościowe, pozwala nie tyle zarobić ile utrzymać wartość pieniędzy, które się na nim znajdują. W jaki sposób jest to możliwe?
Inflacja, czyli jak spada wartości pieniądza o ok. 4%
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby słowa „inflacja”, które oznacza spadek wartości pieniądza w wyznaczonym czasie. Chodzi tutaj o to, że kiedy w 2011 roku w naszym kraju inflacja wynosiła 4,3%, to dokładnie o tyle mniej mogliśmy kupić za pieniądze przechowywane przez rok w skarbonce, w stosunku do tego, co kupilibyśmy w zeszłym roku. To dlatego, że wartość pieniędzy, które trzymaliśmy przez ten rok w skarbonce spadła o 4,3%.
Warto wiedzieć, że jej przeciwieństwem jest deflacja, a więc sytuacja, gdy pieniądz zwiększa swoją wartość. Ale tak naprawdę dobrym zjawiskiem jest właśnie inflacja, pod warunkiem, że utrzymuje się ona na wartości kilku procent.
W naszym kraju od 2007 roku inflacja znajduje się w okolicach 3,1% – 4,3%. Ponieważ konta oszczędnościowe mają oprocentowanie w granicach 2,5% – 4%, to praktycznie uzyskane odsetki sprawiają, że utrzymywana jest faktyczna wartość pieniędzy. To co zarobimy na odsetkach pozwala nam pokryć spadek wartości tych pieniędzy.
Konto oszczędnościowe może być bezpłatne
Wiele banków wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferuje konto oszczędnościowe za darmo, w dodatku powiązane z rachunkiem osobistym. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do konta oszczędnościowego, nie będziemy mieli karty płatniczej, a także będziemy mieli określoną liczbę bezpłatnych przelewów, która waha się najczęściej między 1 a 3.
Korzyścią posiadania obydwóch kont w jednym banku, z pewnością jest to, że można między nimi przelewać pieniądze natychmiast. Co jest przydatne, gdy nagle potrzebujemy większej kwoty.
Nie musisz mieć oszczędności
Większość rachunków oszczędnościowych jest darmowa, a to oznacza że warto je mieć otwarte nawet wtedy, gdy nie mamy oszczędności. Wtedy, jeśli tylko będziemy dysponować większą kwotą, to od razu będziemy ją mogli przelać na konto oszczędnościowe. Nawet jeśli będzie to tylko kilka dni, to takie działanie pozwoli nam utrzymać realną wartość naszych pieniędzy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że nie musimy za to nic płacić.
Warto się jednak upewnić, czy na naszym koncie nie musimy mieć minimalnego salda. Jeśli tak, to warto wybrać taki bank, który tej minimalnej kwoty, która zawsze musi być na koncie, nie będzie od nas oczekiwał.
Kapitalizacja odsetek
Jakiś czas temu banki zrezygnowały z kapitalizacji dziennej, zastępując ją na rzecz kapitalizacji miesięcznej, która zdarza się najczęściej. Niestety, czasami proponowana jest kapitalizacja kwartalna, która nie pozwala już na tak duże zarobki.
Jeśli odsetki do naszego konta są dopisywane rzadko, to zarabiamy wówczas mniej, a więc mniej zyskujemy na takim oprocentowaniu. Odsetki dopisywane są do kapitału i większa suma pracuje na kolejne odsetki, a to powoduje, że im rzadziej są one dopisywane, tym ta pracująca kwota kapitału jest mniejsza.