Co jakiś czas docierają do nas informacje, że zbliża się kolejny spadek w dziedzinie gospodarki, a co się z tym wiąże, przedsiębiorstwa będą otrzymywały mniej zleceń, będą więc też zarabiały mniej, a niektóre mogą mieć nawet problemy z utrzymaniem się na rynku. Spore grono przedsiębiorców wykorzystuje takie momenty, aby przejrzeć koszty związane z prowadzeniem własnej firmy i tam gdzie jest to możliwe, odpowiednio je zmniejszyć. Serwis kontofirmowe24.pl pokaże im, w jaki sposób mogą zmniejszyć wydatki, aby oszczędzić na prowadzeniu firmy.

Oszczędzanie w firmie - poradnik dla małych i średnich firm

Zewnętrzna księgowość

Jeżeli od lat jedna firma księgowa prowadzi Twoje finanse, to warto przejrzeć oferty na rynku. Może się okazać, że znajdziesz korzystniejszą ofertę. Dodatkowo jeśli masz zatrudnioną księgową na etat, a nie ma ona tak wiele pracy, to skorzystanie z zewnętrznej firmy może być korzystniejsze, bo wówczas będziesz płacić tylko za faktycznie przepracowane godziny na rzecz firmy.

Jeśli masz podstawowe pojęcie o finansach i czujesz się dość pewnie w kwestiach księgowych, to możesz skorzystać ze specjalnych programów. Odpowiednie aplikacje będą kosztowały mniej, niż pomoc księgowych.

Konto firmowe

Każda firma musi mieć rachunek bankowy, więc z pewnością ma go też Twoja firma. Porównuj oferty różnych banków, zobacz który z nich proponuje najwięcej możliwości i w jakiej cenie. Do tego zorientuj się, jak wyglądają oferty na konta bankowe dla firm o takiej wielkości jak Twoja. Jeśli posiadasz małą lub średnią firmę, to może się okazać, że będziesz miał możliwość skorzystać z darmowego konta, które oferuje szeroki pakiet możliwości dopasowanych do sytuacji biznesowej.

Paliwo i opłaty za prąd

Paliwa drożeją, a to powoduje, że nawet sporadyczne podróże służbowe, mogą generować spore wydatki dla Twojej firmy. Dlatego warto się zastanowić, czy korzystniejsze nie będzie jeśli przesiądziecie się na pociąg, a nawet na samolot, ponieważ obecnie proponowane są loty wewnątrz naszego kraju, w bardzo przystępnej cenie.

Takie samo założenie powinno mieć miejsce przy oszczędnościach na prądzie. Pilnuj, aby komputery, które nie są używany były wyłączane, niech niepotrzebnie nie świeci się światło. Takie drobiazgi generują spore koszty.

Stałe płatności

Warto zobaczyć, od ilu lat masz podpisaną umowę na telefony. Może się okazać, że przez te lata pojawiły się już ciekawsze oferty, zwłaszcza, że operatorzy sieci komórkowej, korzystniejsze oferty proponują nowym klientom niż obecnym. Może warto zmienić sieć?

Siedziba

Warto pomyśleć, czy potrzebujesz aż tak dużą siedzibę firmy, co też generuje koszty. Może warto zamienić ją na mniejszą, jeśli ją wynajmujesz? Jeśli budynek należy do Ciebie, może warto pomyśleć o wynajęciu części pomieszczeń innej firmie? Nie dość, że zaoszczędzisz, to jeszcze będziesz mógł zarobić.

Dla freelancerów, najtańszą formą pracy, będzie oczywiście ta w domu. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz połączyć pracy z życiem rodzinny, to możesz pomyśleć o wynajęciu przestrzeni do pracy razem z innymi ludźmi, czyli tzw. coworkingu.

Reklama

Jeżeli chcesz się zareklamować, powinieneś wybierać bezpłatne strony z ogłoszeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here