Edukacja ekonomiczna znalazła się na świeczniku mediów i polityków, domagających się jej obecności w szkołach. Jednak zamiast spokojnie czekać na dodanie do szkół odpowiedniego programu do nauki o pieniądzach, warto samemu zacząć działać w tym temacie. Można uczestniczyć w dyskusjach przy rodzinnym stole na temat wydatków, otworzyć konto przeznaczone dla młodzieży, zacząć oszczędzać, a także porozmawiać z osobami, które dzięki pracy stały się samodzielne finansowo.

Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach?

Uczestnicz w planowaniu wydatków

Warto, abyś rozmawiał z  rodzicami na temat wydatków z życia codziennego. Brał udział w planowaniu rodzinnego budżetu, bo wówczas dowiesz się, jak jest on ważny dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Dodatkowo wyrobisz w sobie nawyk zwracania uwagi na to co jest ważne w finansach, a to sprawi, że łatwiej będzie Ci operować pieniędzmi w dorosłym życiu.

Zobacz jakie młodzieżowe konta bankowe są proponowane

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i proponują im specjalne konta bankowe, przygotowane do ich potrzeb. Dzięki nim, można nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także zdobywać podstawową wiedzę oraz umiejętności, które później przydadzą się w świecie finansów. Mając własny rachunek, będziesz mógł z łatwością kontrolować wydatki, a także dowiesz się, na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli poznajemy oferty różnych banków. Można też zajrzeć na specjalny ranking kont młodzieżowych, gdzie wszystkie najważniejsze informacje będziesz miał zebrane w jednym miejscu, a to pozwoli na spokojne porównanie wszystkich ofert, tak aby wybrać tą, która będzie najkorzystniejsza.

Nauka oszczędzania jest bardzo ważna

Systematycznego oszczędzania, warto się uczyć już od najmłodszych lat. Pewną część kieszonkowego, warto sobie zawsze odłożyć, nawet jeśli będzie to mała kwota. To wyrobi w Tobie przekonanie, że nie trzeba brać kredytu, aby móc sobie kupić coś droższego. Wystarczy tylko systematyczne odkładanie pieniędzy na ten cel i nie podbieranie ich co chwilę.

Sprawdzaj na co wydajesz pieniądze

Warto wiedzieć, ile wydaje się na różne rzeczy. W tym celu powinieneś zbierać paragony, aby raz w miesiącu sprawdzić, ile pieniędzy straciłeś na jedzenie, ubrania, a ile na rzeczy, których nie było w planie i tak naprawdę nie musiałeś ich kupować. Takie niekontrolowane wydatki, potrafią pochłonąć sporą część budżetu.

Uważaj na lekcji przedsiębiorczości

Wbrew pozorom, na przedsiębiorczości możesz zdobyć ważne umiejętności i informacje, które później przydadzą się w zarządzaniu budżetem. Dlatego bądź aktywny na lekcji, a także rób skrupulatne notatki z tego, co na niej usłyszysz.

Spotykaj się z biznesmenami

Jeżeli Twoja szkoła organizuje spotkania z biznesmenami, to warto na nie chodzić. Tam dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, będziesz też mógł się dowiedzieć, na co trzeba uważać w świecie biznesu. Jeśli chcesz odnieść sukces związany z naszymi finansami, to powinieneś się wzorować na tych, którym ten sukces już udało się uzyskać. Będą oni dla Ciebie prawdziwą skarbnicą wiedzy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here