Boimy się odmawiać, gdy ktoś prosi nas o pomoc, bo obawiamy się, że uzna nas za osobę samolubną i niesympatyczną. Prawda jednak jest taka, że odmawianie to sztuka, bo chodzi tutaj o to, żeby wiedzieć, kiedy i jak odmówić. Zwłaszcza, że osoby, które zawsze i chętnie służą pomocą, wcale nie cieszą się zbytnim szacunkiem otoczenia. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo mówić nie, tak aby ludzie się na nas nie obrażali.

Jak być asertywnym?

Śmiało mów nie

Jeżeli nie chcesz czegoś robić, to masz prawo zwyczajnie odmówić, bez obawiania się konsekwencji, które się za tym będą kryły. Jeśli masz konkretny powód, dla którego nie chcesz tego zrobić, to o nim powiedz. Wówczas twoje zachowanie powinno być dla wszystkich zrozumiałe.

Nie czuj się winny

Nie możesz mieć wyrzutów sumienia, tylko dlatego, że komuś odmówiłeś. W pierwszej kolejności musisz dbać o siebie i swoje sprawy, a jeśli dana prośba kolidowała z twoimi planami, to miałeś prawo odmówić. Może się okazać, że rozmówca poczuje się urażony twoją odmową, nie powinieneś się tym przejmować, nie zrobiłeś nic złego.

Odmawiaj zawsze grzecznie

Jeżeli chcesz komuś odmówić, to zrób to spokojnym tonem i posługując się argumentami, uzasadnij swoją decyzję. Jeśli ktoś będzie uparty, powtarzaj swoją odmowę tak długo aż zrozumie, najlepiej używając przy tym innych słów. Staraj się też mówić poważnie, jednak niech nie brzmi to ani złowrogo, ani jakbyś przepraszał.

Nie obiecuj pochopnie

Czasami nie jesteś pewny, czy będziesz w stanie wykonać prośbę, albo czy w ogóle chcesz to zrobić. Wówczas daj sobie czas na przemyślenie sprawy i danie odpowiedzi. Jeśli obiecasz pomoc, a później nie będziesz się mógł z niej wywiązać, to druga strona poczuje się oszukana. Zawsze lepiej jest, gdy słyszy się odmowę, niż gdy zostaje się zawiedzionym.

Rodzina powinna cię zrozumieć

Najtrudniej jest odmawiać tym osobom, które są dla nas ważne, a więc rodzinie czy partnerowi. Jednak tutaj też masz prawo odmówić, jeśli koliduje to z twoimi planami. Co prawda mogą oni wymagać od nas więcej, ale także mają obowiązek nas zrozumieć i uszanować naszą odmowę.

Kompromis

Czasami ciężko jest pogodzić prośbę, gdy komuś bardzo zależy, z naszą chęcią odmowy. Dlatego w takich momentach powinniśmy szukać kompromisu, a więc takiego wyjścia, abyśmy mogli zadowolić obydwie strony.

Kontroluj sytuację.

Ludziom odważnym z natury, łatwiej jest wypowiadać swoje zdanie, nie przejmując się opinią innych osób na ten temat. To powoduje, że ludzie znając to zdanie, nie stawiają ich w sytuacji, gdzie konieczne jest bycie asertywnym. Jeżeli więc mamy pod kontrolą sytuację, to nie będzie dochodziło do sytuacji, gdy ktoś będzie próbował cię zmusić, abyś zrobił, to o co on cię prosi. Jeżeli więc nie będziesz dopuszczał do sytuacji, gdy zaczną pojawiać się prośby na które nie możesz pomóc, to będziesz miał ułatwione zadanie, bo nie będziesz o to proszony. Pokazywanie, że jest się asertywnym i że twardo trzymamy się swojego zdania, sprawi, że nie będziemy musieli się spotykać z sytuacjami, podczas których ktoś będzie nas nakłaniał do zmiany tego zdania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here