Jeżeli starasz się o przyjęcie do pracy, musisz mieć CV. To na jego podstawie pracodawca podejmuje decyzję o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Takich zgłoszeń otrzymuje dużo, nie poświęca na nie wiele czasu, więc musisz się wybić z tłumu podobnych dokumentów.
CV nie może być zbyt długie
Dobrze będzie, jeśli zmieścisz się z życiorysem na 1 stronie A4. Wybieraj tylko najważniejsze informacje, a jeśli musisz napisać więcej, wydrukuj to na drugiej kartce, nigdy nie na odwrocie pierwszej. Pracodawca nie ma czasu na zagłębianie się w setki CV, dlatego pisz krótko i treściwie, pokazując mocne strony, które mogą przydać się na stanowisku, na które aspirujesz.
Niech będzie schludne i czyste
CV powinno być napisane na komputerze, na białej kartce, czarną czcionką. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pracodawca chce czegoś innego. Nie można dać dokumentu poplamionego i wygniecionego. Włóż je w sztywną teczkę i osobiście dostarcz do siedziby firmy.
CV musi być przejrzyste
Najpierw widać wygląd CV, potem dopiero treść. Dlatego ważne jest, aby dało się je szybko przejrzeć i bez wczytywania się, wyciągnąć najistotniejsze informacje. Wykorzystaj odpowiednio dużą czcionkę, zrób odstępy między wierszami, stosuj nagłówki oraz wcięcia przy punktowaniu, trzymaj się podziału na części: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, inne umiejętności.
Pisz krótko i na temat
Tutaj nie ma czasu na długie czytanie. Pisz krótkie, najważniejsze informacje w czytelnej formie. Używaj krótkich zdań i równoważników.
Pomyśl co jest zbędne
Jeżeli coś nie jest ważne na danym stanowisku, to pomiń to w życiorysie. Wpisuj tylko te informacje, które mogą Ci pomóc zdobyć ten konkretny etat. Dzięki temu będzie krótko i rzetelnie.
Informacje o sobie
Na początku CV muszą znaleźć się Twoje dane. Imiona, nazwisko i adres, a także:
– numer telefonu
– e-mail, najlepiej złożony z imienia i nazwiska
– datę urodzenia
Chociaż to nie jest wymagane, a pracodawca nie ma prawa tego żądać, możesz podać:
– stan cywilny
– stosunek do służby wojskowej
Decydując się na dodanie zdjęcia, wstaw takie z dokumentów, żadne inne nie jest dopuszczalne.
Wymień uzyskane wykształcenie
Pomijaj pisanie o podstawówce, bo nie ma ona znaczenia dla pracodawcy. Pisz o ukończonych studiach, ale też o tych, w trakcie których jesteś. Warto też napisać o kursach i szkoleniach, które się zrobiło dla podniesienia kwalifikacji. Można też wspomnieć o profilu klasy licealnej, albo o szkole artystycznej, co może być zaliczone na Twój plus.
Pamiętaj o chronologicznym ich wymienianiu, poczynając od tych podjętych jako ostatnie. Zazwyczaj wystarczą tutaj 3 pozycje.
Doświadczenie zawodowe
Trzeba wspomnieć o wszystkim, co robiliśmy, łącznie z pracami i stażami, bo będzie to plusem dla Twojej wszechstronności. Jeśli jest tego zbyt dużo, skup się na tych najważniejszych, które mogą pomóc w uzyskaniu tej konkretnej pracy.
Tutaj też warto się trzymać chronologicznie stanowisk, zaczynając od tych ostatnich. Należy też wpisać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, stanowisko, firmę, a także zakres obowiązków.
Osiągnięcia
Tutaj wpisujesz stypendia, osiągnięcia: naukowe, sportowe, społeczne. Możesz wspomnieć o organizacjach i stowarzyszeniach, w których działasz lub działałeś.