oszczędności

Wniosek o niezaleganie ze składkami w ZUS może się przydać się, jeżeli prowadzimy swoją własną firmę.  Przedsiębiorcy muszą są płacić składki ZSU między innymi na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czasem kontrahent, może mieć możliwość poprosić przedsiębiorcę o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie?

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/wniosek-o-niezaleganie-zus-jak-go-uzyskac/ 

Wniosek o niezaleganie ZUS – Sposoby uzyskania

Pierwsza możliwość to złożenie wniosku osobiście w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub korzystając ze strony internetowej PUE ZUS.

Istnieje też trzecia możliwość, która okazuje się najbardziej kłopotliwa, a chodzi mianowicie o skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Wówczas do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo. Usługa ta jest bezpłatna.

Urzędnicy na początku sprawdzą stan rozliczeń przedsiębiorcy i jeśli nie ma on żadnych zaległości, to wydają mu zaświadczenie dotyczące składek na:

  • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W zaświadczeniu opisana będzie sytuacja przedsiębiorcy na dzień wydania dokumentu. Zaświadczenie dostaniemy najpóźniej po siedmiu dniach, choć w niektórych sytuacjach będzie ono gotowe od ręki.

Prawdziwość zaświadczenia można potwierdzić na witrynie internetowej ZUS: www.zus.pl/firmy/rozliczenia-z-zus/zaswiadczenie-o-niezaleganiu/weryfikacja-zaswiadczen

Wniosek w wersji tradycyjnej

Jeśli chcesz złożyć wniosek w tradycyjny sposób, czyli na papierze, to musisz wybrać się do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam będziemy musieli wypełnić formularz dotyczący odpowiedniego wniosku.W formularzu musimy określić sposób odbioru zaświadczenia. Gotowy dokument odbieramy osobiście lub przy pomocy wskazanego wcześniej pełnomocnika. Odbiór osobisty możliwy jest w wybranej placówce ZUS, pocztą lub przez własne konto na platformie PUE ZUS za pomocą pobrania dokumentu na komputer i wydrukowania go. Zaświadczenie w formie elektronicznej potwierdzimy przy pomocy podpisu kwalifikowanego osoby uprawnionej do jego wydania.

Złożenie wniosku przez internet

Najprościej jest złożyć wniosek online. Warunkiem, który na to zezwala jest posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego. Wniosek o niezaleganie ze składkami ZUS składasz na przykład na serwisie biznes.gov.pl. Zaświadczenie otrzymujemy w formie elektronicznej dostępnej do druku.

Zobacz też: http://www.wiedzanet.pl/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-kogo-obowiazuje/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here