Dla wielu ludzi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, jest jedną z najważniejszych decyzji jakie podejmą w życiu. To sprawia, że trzeba zachować ostrożność i wszystko dobrze sprawdzić, aby mieć pewność, jaką umowę się zawiera. Dlatego trzeba uważać na:
Pomoc doradcy finansowego
To on wszystko dokładnie sprawdzi, przeczyta oferty, wpisy małym druczkiem. Do tego jest na bieżąco z obecnymi ofertami i z prawem odnośnie kredytów. Do tego zazwyczaj jego konsultacje są bezpłatne, bo to bank płaci za zdobycie klienta.
Zaczynaj od największych doradców
Nie ma jednego kredytu idealnego dla wszystkich. Każdy ma wady i zalety, a dodatkowo przeznaczony jest dla określonej grupy ludzi. Doradca wybierze dla Ciebie tą najlepszą i najtańszą ofertę. Taki doradca powinien dysponować kalkulatorem, który bierze pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale też marże, prowizje itp., dzięki czemu jest w stanie oszacować realną wysokość raty.
Ile trwa kredyt a koszt raty
Warto wiedzieć, że:
– im krótszy czas kredytu, tym mniejszy jego koszt
– im krótszy czas kredytu, tym większa rata
– im krótszy czas kredytu, tym trudniej o kredyt
– im krótszy czas kredytu, tym szybciej go spłacisz
Trzeba wybierać taki okres spłaty, aby być w stanie go spłacić. Nie należy zakładać, że uda się go spłacić wcześniej, bo wówczas przez nadmierny optymizm można wpaść w problemy.
Waluta kredytu
Kredyt w obcej walucie może być kuszący, zwłaszcza jeśli rata będzie znacznie niższa. Jednak nie wiadomo jaka będzie sytuacja na rynku. To może sprawić, że niska rata nagle stanie się kilkukrotnie wyższa i będziesz miał problemy ze spłatą kredytu.
Ubezpieczenie kredytu
Obowiązkowe jest ubezpieczenie kredytu, na wypadek zwolnienia z pracy czy ciężkiej choroby. Warto porównać koszty ubezpieczenia w różnych bankach. Jeśli przeliczymy koszty ubezpieczenia na ilość lat, może się okazać, że są to spore pieniądze.
Raty równe albo malejące
Raty równe, przez cały okres spłaty mają taką samą wysokość. Zmienia się tylko proporcja spłacanych odsetek, względem kapitału. Im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej spłacamy kapitału, a mniej odsetek.
Gdy mamy raty malejące, to spłacamy zawsze taki sam kapitał, ale mniejszą ilość odsetek, które są od niego naliczane. Na początku raty są bardzo duże, później stopniowo maleją.
Promocje
Warto przyjrzeć się ofertom i być ostrożnym przy proponowanych promocjach. Czy obowiązują on przez cały czas kredytowania, czy tylko przez jakiś okres, a potem zapłacimy więcej?
Wcześniejsza spłata
Jeżeli okaże się, że jesteś w stanie spłacić część, albo całość pozostałego kredytu – może Cię to sporo kosztować. Dlatego, warto mimo wszystko już przy zaciąganiu kredytu sprawdzić, czy będziesz miał możliwość wcześniej spłacić kredyt, bez dodatkowych opłat.
Wakacje kredytowe
Można skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, kiedy odraczasz jedną lub kilka rat. Warto o tym pomyśleć, gdy ciężko jest z jakiegoś powodu dopiąć budżet. Rzecz jasna, trzeba sprawdzić, czy te odroczone raty zostaną nam doliczone do kolejnych spłacanych rat, czy wydłuży się o nie okres kredytowania.
Nie śpiesz się
Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego nie można się spieszyć, bo bierzemy go na lata:
– nie spiesz się
– przeanalizuj każdą decyzję
– nie działaj pod wpływem emocji
– wszystko dokładnie sprawdzaj
– zawsze pytaj o szczegóły
Wybierz odpowiedni bank
Teoretycznie banki działają zgodnie z prawem, ale nie zawsze tak jest. Wybieraj te, które mają dobrą renomę i nie chcą jej stracić, przez nieuczciwe zapisy w umowie.