Monitor do komputera

Monitor to jeden z kluczowych elementów w każdym komputerze. Od jego jakości zależeć będzie jakość wyświetlanego obrazu, a tym samym – komfort użytkowania danego komputera. Jak dobrze wszyscy wiemy, komputery obsługuje się za pomocą interfejsu, którego pracą sterujemy za pomocą wzroku i ruchu dłoni. Ponadto, na monitorach często wyświetlamy filmy i seriale – różnego typu treści audiowizualne, których „przyjemność odbioru” zależy od jakości wyświetlania. Warto więc dołożyć starań i przygotować się do zakupu monitora, by mieć pewność, że kupimy ten właściwy.

Po czym rozpoznać dobry monitor? Czyli o kryteriach wyboru tego urządzenia

Zacznijmy od najbardziej podstawowego stwierdzenia – monitor idealny nie istnieje. Jest to sprawa oczywista – każdy z nas korzysta z komputera w inny sposób i wyświetla na nim innego rodzaju treści. W zależności od tego, do czego używamy naszego komputera, powinniśmy sięgnąć po inny rodzaj monitora. Monitor dedykowany dla graczy nie sprawdzi się w przypadku grafików, osób pracujących z edytorami tekstu lub fanów seriali.

Ważną sprawą jest oczywiście rozmiar danego monitora – im większa jego przekątna, tym większy rozmiar obrazu, jaki będzie wyświetlany. Przed zakupem monitora należy upewnić się, czy dysponujemy wystarczającą ilością wolnej przestrzeni dla jego ulokowania. W zależności, czy monitor znajdzie się na biurku, na innego rodzaju blacie, czy będzie podwieszony na ścianie – powinniśmy upewnić się jaki jest rozmiar potencjalnej wolnej przestrzeni.

Kryteria technologiczne w zakupie monitora

Matryca to podstawowe podzespół w każdym monitorze. Od jej rodzaju zależeć będzie jakość wyświetlanego obrazu. Najbardziej popularne monitory to te z matrycą TN. Ich wysoki czas odświeżania (w przedziale 144-240 Hz) stanowi niewątpliwy atut. Ponadto są tanie, dlatego decydują się na nie osoby poszukujące stosunkowo niedrogiego zakupu. Minusem tego typu matryc jest słaby kąt widzenia, co niestety skutkuje kiepską jakością prezentowanego obrazu.

Matryca IPS to lepszy odpowiednik. Nowoczesna technologia zastosowana w jej konstrukcji pozwala na szczegółowe odwzorowanie obrazu, pogłębione barwy oraz wyrazisty kontrast. Dotyczy to między innymi barw ciemnych, które w wielu innych matrycach mogłyby być wyświetlane w stopniu niezadowalającym. Kąt widzenia w matrycach IPS jest również satysfakcjonujący. Dlatego – często sięgają po nie amatorzy gier akcji, graficy, montażyści wideo i inni specjaliści pracujący z danymi wizualnymi lub audiowizualnymi. W monitory z matrycami IPS zaopatrzysz się m.in. w sklepie AVPoint.

Matryca AV to rodzaj matrycy, który można uznać za „pośredni” między matrycami TN a IPS. Choć prezentują dość szeroką paletę barw oraz dobrze odwzorowują szczegółowe obrazy, rzadko korzystają z nich profesjonaliści.

Rozdzielczość monitorów

W prezentowaniu obrazu wysokiej jakości istotna jest także rozdzielczość monitora. Standardowa wartość wynosi 1080p. i całkowicie nadaje się do codziennego korzystania z komputera. Monitory 4k to bardziej zaawansowane urządzenia, dedykowane dla osób pracujących z grafiką i filmem. Również amatorzy gier komputerowych oraz osoby pragnące urządzać emocjonujące seanse filmowe na monitorze powinni sięgnąć po rozdzielczość 4k. Gwarantuje ona wysoką szczegółowość prezentowanego obrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here