Montaż paneli fotowoltaicznych

Od pozyskiwania zielonej energii nie ma ucieczki. Pozyskiwanie energii ze źródeł kopalnych nie tylko jest coraz droższe, ale także niekorzystnie wpływa na środowisko. Energia słoneczna jest najtańsza do pozyskania, ponieważ panele fotowoltaiczne są znacznie tańsze niż budowa elektrowni wiatrowych lub wodnych.

Jak zamontować fotowoltaikę?

Montaż fotowoltaiki nie jest trudny i doświadczonej firmie zainstalowanie paneli na domu jednorodzinnym zajmie jeden dzień. Nie jest potrzebna zmiana dotychczasowej instalacji elektrycznej, Wystarczy podpiąć panele do instalacji. Cały system działa automatycznie. W przypadku nadmiaru produkcji prądu w okresie letnim przesyłany jest on do sieci a specjalny licznik zlicza kWh. W okresie zimowym najczęściej występuje niedobór energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne, niedobór można uzupełnić energią z sieci po preferencyjnych cenach.Montaż fotowoltaiki nie wymaga żadnych pozwoleń. Firma montująca panele załatwia wszystkie formalności w zakładzie energetycznym, który montuje specjalny licznik zliczający.

Czy to się opłaca?

Niektórzy zastanawiają się czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna. Oczywiście ze względu na ochronę środowiska odnawialne źródła energii są przyszłością, od której nie ma ucieczki. Fotowoltaika opłacalna jest także ze względów ekonomicznych, bo energia słoneczna jest energią darmową, trzeba zainwestować tylko w panele. Nie należą do najtańszych, ale dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych inwestycja zwraca się w okresie ok. 5 lat. Żywotność paneli to ok. 50 lat, a więc przez 45 lat mamy prąd za darmo. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii ten okres może być dłuższy.

Co jest ważne?

Najważniejsze znaczenie dla fotowoltaiki ma prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku niedoszacowania konieczne będzie uzupełnianie prądu z sieci i płacenie rachunków, natomiast przeszacowanie spowoduje wzrost kosztów za panele i okres zwrotu inwestycji będzie dłuższy.

Dla sprawnego funkcjonowania fotowoltaiki ważna jest także jakość paneli, ale przede wszystkim ich prawidłowy montaż. Źle zamontowane będą mniej wydajne lub mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wiatru lub śniegu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here