Optymalizacja strony dla osób niepełnosprawnych. O czym pamiętać?

Według najnowszego Raportu Dostępności około 60% serwisów wybranych podmiotów, które realizują zadania publiczne są dostępne do użytku zgodnie ze standardem WCAG 2.0. Czym jest standard WCAG i o czym należy pamiętać, tworząc stronę internetową mając na uwadze jej dostępność dla osób niepełnosprawnych?

Czym jest standard WCAG?

WCAG (ang. Web Content Accessabiloty Guidelines), czyli wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych są zbiorem rekomendacji sposobu tworzenia stron www tak, by zapewnić jak najwyższą czytelność osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Pierwsza wersja WCAG została opublikowana w 1999 roku przez organizację W3C, a z racji szybkiego postępu technologicznego standard ten należało uaktualnić i uwzględnić wszelkie zmiany w świecie IT. Najnowsza wersja WCAG 2.1 została opublikowana 5 czerwca 2018 roku, a strona internetowa tworzona według wytycznych powinna być solidna, zrozumiała, funkcjonalna i postrzegalna, czyli pokazana w zrozumiały dla użytkownika sposób.

Jak dostosować stronę dla osób niepełnosprawnych?

Mówiąc o niepełnosprawności trzeba pamiętać, że jest to bardzo szerokie pojęcie, na które może składać się na szereg różnych dysfunkcji, dlatego należy wziąć pod uwagę ogromną ilość czynników, a następnie umiejętnie je wdrożyć. Czas na kilka wskazówek od Software House Smartbees, które pomogą ci przystosować stronę dla niepełnosprawnych. Osoby mające wadę wzroku docenią fakt istnienia na stronie alt tagów, dzięki któremu czytnik ekranu odczyta na głos dany znacznik. Tagi alt są jedynym sposobem, by osoba z wadą wzroku mogła dowiedzieć się, co znajduje się na danym obrazie.

Kluczowym elementem na stronie jest również możliwość regulacji wielkości czcionki w witrynie. Umownie przyjęło się, że symbolem dostosowywania czcionki do własnych potrzeb jest ikona z trzema literami „A”, więc ulokuj ją w widocznym miejscu, by odnalezienie jej nie stanowiło użytkownikom trudności. Zwróć uwagę na kontrast na stronie www, który wpływa na jej czytelność, unikaj jaskrawych kolorów, a najlepiej będzie, gdy zastosujesz połączenie czarnego tekstu na białym tle, który będzie czytelny dla większości odbiorców. Tworzysz dużo materiału video na stronę? Nie zapomnij o lektorze w języku migowym, napisach czy transkrypcjach do filmów, by film mogły oglądać osoby niesłyszące. Kolejnym ważnym aspektem jest skonstruowanie strony tak, by możliwa była obsługa strony jednym klawiszem w swobodny sposób, a działanie witryny powinno być płynne niezależnie od przeglądarki i rozdzielczości ekranu.

Czy każda strona musi być zoptymalizowana pod kątem osób niepełnosprawnych?

Według prawa wszystkie urzędy administracji publicznej, jednostki dysponujące finansami publicznymi oraz podmioty realizujące zadania publiczne muszą mieć prowadzić strony dostosowane do WCAG. Z punktu widzenia biznesowego przedsiębiorcy, chcąc zdobywać nowych klientów również powinni o to zadbać, by ich działalność mogła się rozwijać. Warto też wspomnieć o tym, że strona uwzględniająca opisywane standardy to dla firmy niekwestionowana zaleta, dlatego rozważ taką ewentualność przy tworzeniu własnej witryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here