rotor prasy

Urządzenia zwiększające siłę nacisku są bardzo przydatne w wielu gałęziach przemysłu. Producent pras hydraulicznych ma więc bardzo ważne zadanie. To narzędzie uciskowe wykorzystuje ciecz jako czynnik, który przesyła energię. Wszystko opiera się na Prawie Pascala, a wytworzony jest tu nacisk, który rozchodzi się równomiernie w różnych kierunkach. System taki ma zastosowanie w wielu miejscach w codziennym życiu np. w układach hamulcowych w naszych autach czy w windach.

Prawo Pascala

Możemy kojarzyć je z lekcji fizyki w szkole, nazwa wywodzi się od nazwiska badacza, który je odkrył w XVII wieku. Mówi ono o tym, że gaz lub ciecz, które znajdują się w układzie zamkniętym, rozchodzi się równomiernie i jednakowo w momencie, gdy jest wywierany nacisk z zewnątrz. Wynika to z tego, że cząstki płynu mogą poruszać się w dowolnym kierunku. Nacisk to reguluje. Zakłada się, że pomija się prawo grawitacji i innych sił masowych. Ten proces sprawia, że uzyskiwane są siły znacznie większe niż te wytwarzane za pomocą pras mechanicznych. Siły te wykorzystuje się do obróbki materiału np. do gięcia blachy. Producent pras hydraulicznych wykorzystuje w budowie tego urządzenia właśnie prawa fizyki. Warto więc uważać na tych lekcjach w szkole, gdyż okazuje się, że wiele twierdzeń i praw wykorzystywanych jest w codziennym życiu i nawet nie zdajemy sobie często z tego sprawy. Za pierwszych producentów pras hydraulicznych uważa się Brytyjczyków.

Rodzaje oraz zastosowanie

Urządzenia te dzielimy w zależności budowy czy mocy, bo wykonują wiele różnorodnych zadań. Istnieją prasy poziome, pionowe, pochyłe, wysięgnikowe, ramowe, bramowe czy kolumnowe. Nacisk może być do 500 ton, 1000 ton czy nawet 3000 ton. Znając rodzaje, warto wiedzieć jakie jest zastosowanie. Producent pras hydraulicznych tworzy je przede wszystkim do różnorodnych zadań w przemyśle np. samochodowym do podnośników, układów hamulcowych czy też przy produkcji wielu części. Urządzenia te są przydatne również w zakładach, w których produkuje się elektronikę. Używa się ich do zgniatania, cięcia, tłoczenia czy formowania, a także do prasowania proszków ceramicznych. Z pras korzysta także branża lotnicza, wodociągowa czy kosmiczna. Nadaje się do obróbki materiałów takich jak: gumy, drewna, metali czy też tworzyw sztucznych. 

Pozostałe informacje

Aby urządzenie mogło służyć wiele lat bezawaryjnie, producenci pras hydraulicznych zalecają ich regularną konserwację. Podstawową czynnością jest smarowanie wszystkich ruchomych elementów. Pracownik powinien sprawdzać stan prasy każdorazowo przed jej użyciem i pod żadnym pozorem nie uruchamiać w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek uszkodzenia. Jeśli z maszyny się nie korzysta jakiś czas to również należy ją zostawić w odpowiedniej pozycji. Co jakiś czas warto też sprawdzić stan oleju oraz wymienić go na nowy. Producenci pras hydraulicznych cieszą się sporą ilością nabywców swojego sprzętu ponieważ zalet wykorzystywania ich jest wiele. Płynny, równomierny nacisk to ogromna zaleta, której nie posiadają prasy mechaniczne. Ceni się je też za mnogość zastosowań. Jest to możliwe dzięki wielu, różnym rodzajom tych maszyn. Kolejnymi zaletami są bardzo prosta budowa oraz równie prosta obsługa. Dzięki odpowiedniej konserwacji i właściwemu użytkowaniu na co dzień mogą służyć wiele lat bez napraw. Ostatnią sporą zaletą jest możliwość regulowania ciśnienia – po ustawieniu odpowiedniej wartości prasa będzie eliminować zbyt duże lub zbyt niskie parametry w tym względzie.

Artykuł przygotowany dzięki rotorprasy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here