W dzisiejszych czasach tempo życia jest znacznie szybsze, niż kilkanaście lat temu. Ludzie wciąż poszukują innowacyjnych rozwiązań, by ułatwić sobie wiele czynności i zyskać na czasie. Te nowoczesne zmiany pojawiły się także na studiach. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć wykształcenie wyższe ucząc się w domu. Poznajmy bliżej ten tryb nauki i sprawdźmy, na czym polegają studia internetowe, które coraz częściej pojawiają się w ofercie polskich uczelni.

Studia internetowe a tryb stacjonarny

Uczelnie wychodzą naprzeciw studentom, dopasowując się do ich trybu życia. W związku z tym, w ofercie renomowanych placówek, takich jak Grupa Uczelni Vistula (więcej na ich temat na stronie http://www.vistula.edu.pl/) coraz częściej znajdziemy zarówno tradycyjne formy kształcenia, jak i możliwość studiowania online.

Podstawową różnicą jest tutaj miejsce oraz czas nauki. Studia stacjonarne prowadzone są od poniedziałku do piątku, studia niestacjonarne (zaoczne) w weekendy, zaś studia online są najbardziej elastyczną formą nauki. Na wzrost popularności tych ostatnich często wpływ mają koszty dojazdu do dużych ośrodków miejskich. Nie bez znaczenia jest również konieczność pogodzenia studiów z pracą zarobkową.

Jak wyglądają studia internetowe?

Jak sama nazwa wskazuje, większość wykładów i zajęć odbywa się przez Internet. Dzięki najnowszej technologii informatyczno-komunikacyjnej można odtwarzać materiały w formie wideo w dowolnym momencie. Dostępne są również sesje na żywo z kamerą internetową. Dzięki temu kontakt z prowadzącym jest ułatwiony, możliwe jest zadanie mu pytań lub zaliczenie przedmiotu w formie ustnej. Warto też wspomnieć, że nauka w tej formie to duża oszczędność czasu, bo otrzymane materiały są rzetelnie przygotowane i sprawdzone. Osoby, które lepiej uczą się ze słuchu, na pewno odczują komfort takiego trybu kształcenia.

Kolejnym plusem studiów internetowych jest możliwość wielokrotnego odtwarzania filmów z wykładów. Taka możliwość znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy. Jeżeli ktoś pisze niewyraźnie, nie lubi sporządzać notatek lub zapamiętuje poprzez powtarzanie – to opcja idealna dla niego. Studiowanie online nie oznacza rzecz jasna odbycia wszystkich zajęć przez Internet – część z nich musi zaistnieć w formie stacjonarnej. Stwarza to okazję do bezcennych spotkań twarzą w twarz z wykładowcą oraz zapoznania się z samą uczelnią. Nie zmienia to jednak faktu, że ta forma studiowania jest najmniej obciążająca pod względem logistycznym.

U kogo sprawdzi się e-learning?

Osoba, która decyduje się na studia online, powinna być przede wszystkim zorganizowana i zdyscyplinowana. Taka forma zajęć daje dużo swobody, więc łatwo o czymś zapomnieć lub odwlekać w czasie naukę. Należy pamiętać, że są to pełnoprawne studia i starania o zdobycie dyplomu powinny być na takim samym poziomie, jak w innych formach kształcenia. E-learning to świetne rozwiązanie dla tych, którzy pracują lub chcą znaleźć zatrudnienie. W oczach wielu pracodawców dyspozycyjność wciąż gra kluczową rolę. Zazwyczaj przy wyborze studiów niestacjonarnych czy internetowych student kieruje się właśnie grafikiem w pracy. Studia internetowe to zatem najlepsza opcja dla zatrudnionych na cały etat lub mających nienormowane godziny pracy.

Kolejną cechą, niezbędną podczas studiowania online, jest samozaparcie. Tylko systematyczna nauka pozwoli na wysokie wyniki i zdanie egzaminów. Jeśli w domu motywacja do czytania książek spada, to lepszym pomysłem będzie jednak tryb stacjonarny. Trzeba nie lada wysiłku, by wzbudzić w sobie chęci i zapał do pracy w zaciszu czterech ścian. Jednak dobre nastawienie, wyznaczenie celu i konsekwentne dążenie do jego realizacji na pewno sprawią, że studia internetowe będą czystą przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here