Zewnętrzne usługi księgowe dla początkujących przedsiębiorców – czy to najlepsze rozwiązanie?

Pomysł na działalność gospodarczą zawsze rodzi się w bólach. Początkujący przedsiębiorca startując w zupełnie dla siebie nowym obszarze, skupia się przede wszystkim na przedmiocie działalności, opracowuje schemat działania, zbiera narzędzia, szuka odbiorców. Ostatnie o czym myśli to forma opodatkowania, rejestracja VAT czy obsługa księgowa. Budując swoją nową firmę, poszukuje przede wszystkim różnych sposobów ograniczenia kosztów i często rezygnuje z zatrudniania obsługi księgowej, biorąc na siebie wszystkie obowiązki z tym związane.

Zewnętrzne usługi księgowe

W początkowej fazie prowadzenia firmy samodzielne prowadzenie spraw księgowych może być dobrym pomysłem, jeśli oczywiście orientujemy się we wszystkich regulacjach i obowiązkach, jakie powinniśmy dopełnić. Jest to jednak kłopotliwe. Jeden z polskich periodyków wyliczył, że aby świeżo upieczony przedsiębiorca był w stanie podążać na bieżąco w ślad za zmieniającymi się wciąż przepisami z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw, musiałby spędzić każdego dnia co najmniej 3 godziny na czytaniu przepisów i regulacji.  

Stworzenie w nowej firmie pełnego etatu księgowego najczęściej przekracza możliwości początkującego przedsiębiorcy. Usługi księgowe wewnątrz firmy to koszt nie tylko zatrudnienia księgowego, ale też stworzenie dla niego miejsca do pracy, wyposażenie biura w niezbędne narzędzia, zakup licencji programów księgowych oraz różnego rodzaju aplikacji i dostępów. W małym przedsiębiorstwie wydaje się to być niemożliwe. Dlatego optymalnym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy jest skorzystanie z zewnętrznego biura rachunkowego świadczącego usługi księgowe.

W jaki sposób znaleźć księgowość dla firm? 

W poszukiwaniu biura outsourcingu można skorzystać obecnie wyszukiwarki, gdzie na pewno znajdziemy lokalną firmę świadczącą usługi księgowe. Warto skorzystać z doświadczenia innych przedsiębiorców i kierować się ich opinią. Do popularnych w ostatnim czasie rozwiązań należy korzystanie z usług księgowych świadczonych online – możemy dzięki temu nawiązać współpracę z dowolnym biurem, który świadczy usługi księgowe zdalnie.  

Jeśli nasza działalność nie należy do popularnych w kraju i konkurencja jest dosyć mała, warto dokładnie przejrzeć internet przed podjęciem współpracy z firmą świadczącą z zakresu rachunkowości. Niektóre biura specjalizują się w wybranych branżach po to, by jakość ich usług dla firm z konkretnych dziedzin była na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu pracownicy czy współpracownicy firmy pełnią również rolę doradczą, sugerując optymalne rozwiązania formalne przynoszące wymierną korzyść początkującemu przedsiębiorcy.

Ile kosztuje księgowość dla firm?

Zatrudniając zewnętrzną firmę świadczącą usługi księgowe, przedsiębiorca powinien podpisać z nią umowę opisującą zakres działań oraz wynagrodzenie za ich realizację. Niektóre z biur rachunkowych prowadzących księgowość dla firm tworzą szczegółowy cennik dla każdej z usług, częściej jednak strony wybierają formę comiesięcznego ryczałtu. 

Ważnym aspektem współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym jest kwestia zabezpieczenia finansowego. Dzięki sporządzeniu umowy przedsiębiorca ma pewność, że w przypadku jakichkolwiek błędów popełnionych przez pracowników biura może starać się o zwrot kosztów czy strat z polisy OC obowiązkowego ubezpieczenia dla biur rachunkowych. Każde biuro jest bowiem zobowiązane do wykupu takiego ubezpieczenia pod karą grzywny czy ograniczenia wolności. 

Jeśli masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci wiedzy z zakresu księgowości czy kadr i płac, możesz na początkowym etapie swojej działalności skorzystać z usług biura księgowego. Pozwoli Ci to skupić się na promowaniu firmy, oferowanych produktów czy usług.

Źródło: Biuro rachunkowe Mddp Outsourcing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here