8 cech dobrego kursu języka obcego

0
2174

W dzisiejszych czasach nauka języka obcego stała się dużo prostsza i bardziej dostępna niż jeszcze kilkanaście lat temu. Właściwie w dowolnym momencie możemy rozpocząć naukę praktycznie dowolnego języka. Co więcej, do wyboru mamy setki metod, szkół językowych, kursów, książek, czy też aplikacji. Z jednej strony to bogactwo metod i sposobów na naukę jest korzystne, ale z drugiej sprawia, że łatwo jest się zagubić w gąszczu ofert i dokonać niewłaściwego wyboru, który będzie rzutował na szybkość robienia postępów.

W tym artykule pomożemy Ci wybrać dobrze i przyjrzymy się cechom, jakie powinien posiadać dobry kurs językowy.

 1. Interesujący

Nie oszukujmy się, nawet najbardziej merytoryczny kurs językowy nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie ciekawy z punktu widzenia odbiorcy. Ważne jest, żeby nauka języka sprawiała też przyjemność, dzięki temu chętniej się uczymy, a w efekcie szybciej przyswajamy wiedzę. Dobry kurs językowy skupia się na aktualnych wydarzeniach i porusza szerokie spektrum tematów, tak żeby każdy znalazł coś dla siebie. Co jeszcze? Niech zawiera zagadki, listy top, elementy interaktywne, quizy, grywalizację, możliwości jest mnóstwo.

 2. Praktyczny

Kolejna istotna cecha to praktyczność kursu. Zdarza się, że kursy poruszają bardzo wiele treści, przez co utrudnione jest odpowiednie wyselekcjonowanie tych najważniejszych. Dobry kurs powinien skupiać się na najważniejszych zagadnieniach potrzebnych do opanowania danego poziomu. Wskazany jest również odpowiedni balans pomiędzy nauką gramatyki, słownictwa, pisania i mówienia. Każdy z tych składników jest potrzebny do dobrego opanowania języka, dlatego powinny być one odpowiednio zrównoważone.

 3. Zachęcający do samodzielnego myślenia

Przypomnijcie sobie, który moment w trakcie nauki jakiejś nowej umiejętności sprawił Wam najwięcej satysfakcji i zapadł najbardziej w pamięć? Kiedy doszliście do czegoś sami prawda? Ta sama zasada funkcjonuje również w nauce języków obcych. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że lepiej zapamiętamy jakieś zagadnienie, jeśli sami zrozumiemy jego istotę. Poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń, testów i prac domowych kurs językowy powinien więc również zachęcać do wytężenia szarych komórek 🙂

 4. Nastawiony na mówienie

O ile gramatyka czy pisanie to ważne części procesu opanowywania języka to nie da się ukryć, że mówienie jest najczęściej potrzebną i wymaganą umiejętnością. Nie ważne czy uczymy się języka dla przyjemności, żeby poszerzyć swoje horyzonty, czy zdobyć lepszą pracą. Możliwość swobodnego komunikowania się sprawi, że poczujesz się pewnie i pozwoli zrealizować swoje plany. Warto więc zwrócić uwagę czy kurs przykłada dużą wagę do nauki konwersacji, zawiera ćwiczenia poszerzające słownictwo oraz czy możliwy jest kontakt z lektorem

 5. Dopasowany czasowo i miejscowo

Dobry kurs językowy dopasowuje się do słuchacza nie odwrotnie. Chodzi tutaj o elastyczne godziny zajęć, czy możliwość nauki np. w miejscu zamieszkania słuchacza. Warto rozważyć także kursy językowe online, które umożliwiają naukę praktycznie w każdym miejscu i czasie. Wszystkie materiały dostępne są na ekranie smartfona lub tabletu, dzięki czemu możesz uczyć się angielskiego lub innego języka w drodze do pracy, lub szkoły, albo w trakcie przerwy na lunch.

 6. Dobry stosunek ceny do jakości

Oczywiście jakość kursu, czyli de facto to jak wiele się dzięki niemu nauczymy jest najważniejsza. Jednak istotnym czynnikiem jest również cena. Na rynku jest sporo kursów, które oferują przystępny stosunek ceny do jakości. Przed dokonaniem wyboru warto wszystko sobie przekalkulować i zastanowić się, czy np. warto płacić duże pieniądze za uznawany za najlepszy kurs (choć to kwestia subiektywna) czy może lepiej postawić na znacznie tańszy a niewiele ustępujący mu odpowiednik.

 7. Zróżnicowany

Zróżnicowany, czyli poruszający różne zagadnienia i kwestie językowe. Na jednej lekcji uczysz się konstrukcji gramatycznej i zasad stosowania czasu przeszłego, na kolejnej słuchasz nagrania opisującego Twój kraj 30 lat temu, by później wziąć udział w dyskusji na temat swoich doświadczeń zawodowych. Dzięki zróżnicowanym technikom nauki będziesz w stanie lepiej opanować dany materiał.

 8. Dodatkowe materiały i pomoc

Nawet najbardziej intensywny i rozbudowany kurs językowy nie zapewni Ci 100% poziomu znajomości danego poziomu czy języka. Nauka języka obcego to nieustanny proces, dlatego ważne jest, aby kurs językowy pokazywał i kierował do dodatkowych materiałów, które pozwolą poszerzyć swoją wiedzę. Równie istotne, szczególnie w przypadku kursów internetowych, jest to, czy mają one możliwość łatwego kontaktu z nauczycielem. W przypadku kursów językowych przez Internet od ESKK, przez cały czas trwania kursu jesteś pod opieką profesjonalnego lektora, który zadba o postępy w nauce, pomoże się zmotywować, a w razie potrzeby wyjaśni trudniejsze zagadnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here