Każda organizacja pozarządowa, firma oraz przedsiębiorstwo mają obowiązek wypełnienia oraz wysłania formularza CIT-8 do Urzędu Skarbowego nie później niż 31 marca. Jest to formularz, w którym określa się, jakie były przychody oraz koszty miała firma w ubiegłym roku rozliczeniowym.https://cit-8.pl/e-deklaracja-cit-8/
- Czym jest deklaracja CIT-8?
- Kto musi złożyć CIT-8?
- Jak wypełnić formularz?
- Jak można złożyć deklarację CIT-8?
W poniższym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat tego rodzaju deklaracji oraz podpowiedzi, w jaki sposób ją wypełnić.
Czym jest deklaracja CIT-8?
Każda firma, przedsiębiorstwo oraz organizacje pozarządowe, które osiągają określone dochody, muszą odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych. W roku 2020 istniały dwa rodzaje stawek podatku od dochodów: 19 % i 9 %. Obniżona stawka dotyczyć może tych firm, które w ubiegłym roku nie osiągnęły przychodu ze sprzedaży, większego niż 1,2 mln euro. Skorzystać z niej również mogą firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność.
Deklaracja CIT-8 to formularz, który musi zostać wypełniony przez każdego przedsiębiorcę. Dzięki niej fiskus otrzymuje rzetelne informacje dotyczące dochodów oraz przychodów danej firmy.
Kto musi złożyć CIT-8?
Lista osób i instytucji, które muszą składać CIT-8, określona jest przez Ministerstwo Finansów. Znajdują się na niej, m.in.:
- osoby prawne (czyli np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością),
- spółki kapitałowe,
- jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej,
- spółki niemające osobowości prawnej, których siedziba lub zarząd znajdują się w innym kraju,
- podatkowe grupy kapitałowe, w których występują przynajmniej dwie spółki kapitałowe mające osobowość prawną.
Z kolei osoby fizyczne oraz spółki niemające osobowości prawnej, nie są zobowiązane do składania tego typu deklaracji.
Jak wypełnić formularz?
Przy wypełnianiu formularza CIT-8 można korzystać z licznych instrukcji, które bez problemu znajdziemy w Internecie. Możliwe jest również wypełnienie go za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego, dzięki któremu cała procedura będzie o wiele łatwiejsza. Warto jednak pamiętać, aby wypełniać go wyłącznie drukowanymi literami.
Rozliczając podatek CIT, musimy mieć na uwadze, że jako rok podatkowy traktowany jest rok kalendarzowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy organizacja lub spółka w swojej umowie albo statucie, określa zmiany, z których wynika, że rokiem podatkowym ma być okres kolejnych 12 miesięcy. Gdy w danym okresie rozliczeniowym nie ma konieczności odprowadzenia podatku – a może tak się wydarzyć wtedy, gdy firma nie wykaże przychodów oraz kosztów ich uzyskania, należy złożyć zerowy CIT-8.
Podczas obliczania danych do CIT-8, niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych w przypadku, gdy pieniądze były przeznaczone na konkretne cele, np. wsparcie akcji charytatywnych. Możliwe są również odliczenia od wykazanego dochodu, np. w przypadku darowizn na cele społeczne. Kiedy podmiot dokonujący rozliczenia, korzysta z tych dwóch możliwości jednocześnie, musi mieć na uwadze, że łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 10 % podatku.
Jak można złożyć deklarację CIT -8?
Formularz CIT-8 możemy złożyć na dwa sposoby. Jednym z nich złożenie CIT-8 online, czyli drogą elektroniczną, z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Możemy w tym celu pobrać program księgowy lub wykonać to za pomocą formularza PDF sporządzonego przez Ministerstwo Finansów.
Drugim sposobem jest tradycyjna, czyli papierowa forma złożenia deklaracji. Musimy jednak pamiętać, że w obu tych przypadkach obowiązuje nas termin do 31 marca.