Kocioł na zrębki – dla kogo i dla-czego?

0
900

Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych to temat powracający każdej zimy. Nie powinno to dziwić – bowiem odpowiednio dobrany kocioł oraz rodzaj paliwa mogą nam pomóc w wygenerowaniu niemałych oszczędności. Wiedzą o tym wszyscy „panowie domu”, którzy z zainteresowaniem śledzą nowości technologiczne oraz nowe formy paliw opałowych. Poniżej podpowiadamy – jak wybrać kocioł, jeśli zamierzasz spalać w nim zrębki oraz kiedy i dlaczego jest to wybór korzystny.

Kotły na zrębki – poradnik dla rozważających zakup

Kotły na zrębki – która jest specyficznym typem biomasy – to korzystna alternatywa. Zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy do tej pory używali gazu lub węgla w celu wytworzenia energii cieplnej. Zacznijmy jednak od sprawy zupełnie podstawowej – czyli samych zrębków.

Zrębki to po prostu drewno, czyli materiał naturalny, ekologiczny, który zaliczamy do kategorii paliw odnawialnych. Zrębki mają najczęściej postać drobnych cząstek, o nieregularnych wymiarach w granicy kilku centymetrów. Zrębki są paliwem stosunkowo tanim, gdyż często odkupywane są jako materiał wtórny – na przykład odpady przemysłowe. Chętnie odsprzedają je firmy meblarski ei drewniane.

Kotły na zrębki to urządzenia przeznaczone do wydobywania z tej biomasy maksymalnych możliwości grzewczych. Radzą sobie z tym zadaniem w najlepszym stopniu. Uwzględniwszy fakt, że zrębki to paliwo tańsze niż np. powszechnie używane ekogroszek, kotły takie są wyborem polecanym dla osób poszukujących oszczędności.

Kotły CO na zrębki – najważniejsze cechy i parametry

Kotły na zrębki pracują w sposób bardzo wydajny. Sprawność poszczególnych dostępnych kotłów może sięgać nawet 95 % lub więcej. Zrębki są spalane na palniku ulokowanym w specjalnej komorze. Wydobywające się z niej zanieczyszczenia – w tym gazy cieplarniane i spaliny – przechodzą przez specjalne filtry, co gwarantuje przyjazne dla środowiska działanie. Ponadto, sam proces spalania przebiega w taki sposób, by powstające szkodliwe związki były filtrowane już na początkowym etapie spalania.

Kotły CO na zrębki są przy tym niemal całkowicie szczelne. Po rozpaleniu, żar może utrzymywać się w ich wnętrzu nawet przez okres 4 dni. Jest to dużym ułatwieniem dla osób, które były przyzwyczajone do tzw. „dorzucania do pieca”. W przypadku kotłów na zrębki – obsługa jest wygodniejsza, gdyż nie musimy przy każdym uruchomieniu rozpalać go na nowo.

Ponadto, kotły na zrębki to urządzenia w znacznym stopniu zautomatyzowane – samoczynnie dobierają odpowiednią ilość zrębków i transportują je do komory spalania przez odpowiedni podajnik. Podajnik działa przy tym w sposób dość elastyczny – sam dostosowuje się do oporów stawianych przez paliwo.

Zwracając uwagę na dostępne kotły na zrębki warto upewnić się co do klasy użytych w konstrukcji materiałów. Powinna być to stal wysokiej klasy, wytrzymała na działanie ekstremalnych temperatur. Ponadto, w konstrukcji powinien znajdować się silnik elektryczny – zasilający pracę podajnika. Obok nich, w podajniku powinien znajdować się czujnik który będzie chronił kocioł przed uszkodzeniem np. w wyniku zablokowania przekładni. Rozwiązaniem zyskującym w ostatnim czasie na popularności jest podajnik pneumatyczny, który pracuje ciszej niż jego standardowy ślimakowy odpowiednik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here