Dzisiaj studenci starają się robić wszystko, aby brać sprawy w swoje ręce, a co się z tym wiąże, żeby korzystać ze wszystkich możliwości, jakie się przed nimi otwierają. Dlatego właśnie korzystają z wymian zagranicznych z innymi studentami, zaczynają pracę jeszcze podczas studiów, a nawet niektórzy z nich uruchamiają własny biznes. Obecnie tego typu sprawy można wykonać znacznie łatwiej, bo jest do nich łatwiejszy dostęp niż jeszcze kilka lat temu. Pierwsze zarobione pieniądze trzeba w odpowiedni sposób ulokować, tak aby mieć pewność, że ich się nie straci. Zwykły rachunek nie będzie do tego odpowiednim miejscem, ponieważ bezpłatne konta studenckie nie są oprocentowane, a biorąc pod uwagę jeszcze inflację tak naprawdę będziemy jeszcze stratni.

Gdzie ulokować studenckie oszczędności?

Rachunek oszczędnościowy

Warto zobaczyć, co oferuje nam konto oszczędnościowe, które z pewnością będzie najprostszym sposobem na zabezpieczenie oszczędności. Pozwala ono na nieograniczony dostęp do pieniędzy, a dodatkowo jeszcze nie mamy konieczności deklarowania, ile tych pieniędzy planujemy wpłacić. Musimy tutaj tylko pamiętać, że możemy mieć ograniczoną ilość wypłat, jeśli nie będziemy chcieli stracić odsetek, które uda nam się wypracować. Co więcej, warto się zastanowić, czy nie będzie najlepiej, jeśli takie konto oszczędnościowe, otworzymy w tym samym banku, w którym mamy konto studenckie. Wówczas przelewy z jednego konta na drugie będą przechodzić błyskawicznie.

Lokata

Poza kontem oszczędnościowym, możemy także popatrzeć na lokatę bankową. Ona także jest bezpieczną propozycją, ale ma pewne ograniczenia, o których z pewnością trzeba pamiętać. Przede wszystkim, te pieniądze wstawiane są na lokatę na określony czas. Jeśli wycofamy je prędzej, utracimy wypracowane odsetki. Gdyby różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą była znacząca, to można byłoby próbować. Jednak w sytuacji, gdy te oprocentowania są zbliżone, lepiej jednak będzie zostawić sobie stały dostęp do gotówki, a więc zdecydować się na rachunek oszczędnościowy.

Fundusz inwestycyjny

Możemy także kupić fundusz inwestycyjny. Można skorzystać z bezpiecznych funduszy, jak i takich bardziej agresywnych. Tutaj jednak musimy być ostrożni, bo można na nich sporo zyskać, zwłaszcza na tych agresywnych, ale równie szybko możemy sporo stracić.

Giełda

Jeśli masz odpowiednie doświadczenie w inwestowaniu, to warto pomyśleć o giełdzie papierów wartościowych. Tutaj jednak ważna jest odpowiednia wiedza, dlatego musimy się do tego odpowiednio przygotować. Zawsze trzeba pilnować, aby nie inwestować w akcje w momencie, gdy mają one maksymalne ceny. Odpowiedni czas na inwestycje jest wtedy, gdy ceny są na minimalnym poziomie.

Przed założeniem konta bankowego

Zanim ostatecznie założysz konto bankowe, musisz sprawdzić w tabeli opłat, jaka jest opłata za jego prowadzenie, za wykonywanie przelewów internetowych, utrzymanie karty, oraz wypłaty dokonywane z bankomatów innych, niż te z naszego banku. W takim wypadku warto też skorzystać ze specjalnej porównywarki kont, tak aby łatwiej było nam wybrać to najłatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here