Jeżeli zaliczamy się do osób lubianych, to jesteśmy też szczęśliwi. Możemy liczyć na pomoc innych, dobrą radę, a nawet uśmiech. To właśnie sprawia, że wielu ludzi robi wszystko, aby być lubianymi. A co w tej sprawie można zrobić?

Jak być lubianym?

Musisz lubić sam siebie

Jeżeli nie będziemy lubić sami siebie, będziemy pozwalali aby to kompleksy nami rządziły i wprawiały nas w smutek, to z pewnością nie będziemy zaliczali się do grona lubianych osób. Musimy być otwarci, zadowoleni z życia i akceptujący siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Bądź szczery

Jeśli będziesz naprawdę szczery, ludzie to docenią. Mów otwarcie, ale z wyczuciem, jeśli nie odpowiada ci jakieś zachowanie, ale też nie bój się przyznać, że potrzebujesz pomocy w jakiejś sprawie.

Nic na siłę

Najgorsze co możemy zrobić, gdy czujemy, że ktoś nas nie lubi, to chęć przypodobania mu się na siłę. Nie będzie to dobre, bo nigdzie nie jest powiedziane, że każdy musi czuć do nas sympatię. Jeśli będziesz robić wszystko, aby ktoś cię polubił, będziesz odbierany jako osoba fałszywa. Bądź sobą, dbaj o przyjaciół, a z pewnością będą cię otaczali prawdziwi przyjaciele.

Mowa ciała jest ważna

Wielu ludzi ignoruje mowę ciała, a przecież jest ona ważna. Jeśli z kimś rozmawiasz, nie stój sztywny, jak kij, popatrz w oczy rozmówcy, uśmiechnij się. Nie wskazana jest także postawa zamknięta, a więc taka, w której mamy założoną rękę na rękę. Takie sygnały nie sprzyjają temu, aby ludzie chcieli nas bliżej poznać.

Rozmawiaj umiejętnie

Podczas rozmowy nie przerywaj drugiej osobie, dopytuj o dany temat, pokaż że się nią interesujesz. Zachowuj się adekwatnie do sytuacji, nie bój się pokazać poczucia humoru, albo zwrócić uwagę, że coś ci nie odpowiada. Warto też pogratulować jeśli ktoś odniósł sukces, a także powiedzieć komplement, jeśli będzie on szczery.

Troszcz się o przyjaciół

Przyjaciele to ważni ludzie w naszym otoczeniu. Znajdź dla nich czas, rozmawiaj z nimi, pamiętaj o ważnych dla nich wydarzeniach. Jeśli będą czuli się doceniani, będą odwdzięczali się tym samym, a ty zawsze będziesz mógł na nich liczyć.

Bezinteresowny czy asertywny?

Jeżeli masz pomóc przyjacielowi, to bądź bezinteresowny. W przypadku innych osób zachowuj się asertywnie. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czegoś zrobić, śmiało o tym mów. Odmawiaj grzecznie, posługuj się argumentami, jednak nie pozwalaj, aby ludzie wykorzystywali ciebie do wykonywania tego, czego sami nie lubią robić. Szanuj siebie i wiedz, kiedy należy pomóc bez wahania, a kiedy możesz tej pomocy odmówić.

Pierwsze wrażenie

Wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Dlatego poznając kogoś nowego, przedstaw się, podaj rękę, spojrzyj w oczy, uśmiechnij się. Jeśli zrobić dobre pierwsze wrażenie, później będzie łatwiej.

Unikaj konfliktów

Bądź tym, który wycisza konflikty w grupie, a nie je prowokuje. Jeśli będziesz osobą kłótliwą, nie będziesz cieszył się sympatią otoczenia.

Uśmiechaj się i bądź miły dla innych

Warto się uśmiechać i być miłym dla innych. Wówczas będziemy przez nich lepiej postrzegani i będą się do nas milej odnosić. To z pewnością uczyni nas szczęśliwymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here