Każda firma powinna posiadać odpowiednio pod siebie dobrany rachunek bankowy. Pozwoli on ograniczyć koszty organizacyjne, a do tego jeszcze uzyskasz dostęp do takich ofert, jak kredyty czy zabezpieczenia walutowe. Jednak wcale nie jest proste znalezienie takiego konta, z którego będzie się dobrze korzystało i które będzie zaspokajało potrzeby Twojej firmy. Jak więc odpowiednio dopasować konto firmowe?

Jak dobrać konto firmowe do potrzeb przedsiębiorstwa?

Z czego będziesz korzystać?

Na początek warto przygotować listę operacji, które najczęściej będą wykorzystywane w Twojej firmie. Wówczas będziesz mógł odpowiednio optymalizować swoje koszty, jeśli nie wybierzesz przelewów walutowych, bo wiesz że nie będziesz z nich korzystał, za to musisz mieć dostęp do przelewów ZUS, aby móc się wywiązać z tych zobowiązań. Taka wiedza odnośnie tego, co będzie Ci potrzebne, sprawi także, że łatwiej będzie podjąć decyzję, czy starczy Ci podstawowy rachunek z obsługą przez Internet, czy może przyda Ci się konto z dodatkowym pakietem usług.

Jak dużą firmę prowadzisz?

Część banków większość swoich ofert proponuje firmom. Dlatego właśnie możemy u nich znaleźć rozróżnienie dla tych, które stanowią jednoosobową działalność, jak i dla tych, które tworzą małe i średnie firmy. Osobną częścią już jest za to prowadzenie usług dla dużych firm i korporacji. Przy jednoosobowej działalności, można połączyć konto firmowe z osobistym, co pozwoli Ci skorzystać z innych propozycji banku, takich jak chociażby większy limit kredytowy, albo lepsze oprocentowanie pożyczki.

Działania na walutach

Wiele polskich przedsiębiorstw podbija zagraniczne rynki, a co się z tym wiąże, rozliczają się one w walutach obcych. Jeżeli w takiej właśnie sytuacji jest Twoja firma, to koniecznie sprawdź, czy w danym banku możesz założyć bezpłatny rachunek walutowy, tak aby móc w nim rozliczać euro, funty czy dolary. Dzięki temu, zyskasz wiele na prowizjach i opłatach za przewalutowanie, które byłoby konieczne, gdybyś miał tylko konto w złotówkach.

Działania na gotówce

Warto też sprawdzić, czy w wybranym przez Ciebie banku, będziesz mógł bezpłatnie dokonywać wpłat gotówkowych i czy czasami nie mają one jakichś limitów. Wygodne mogą być także wpłatomaty, które oferowane są przez coraz większą liczbę banków.

Oddział banku

Czasami pojawia się konieczność wykonania jakiegoś działania na koncie, przy pomocy pracownika banku. Jeśli chcemy wówczas mieć taką pomoc taniej, albo bezpłatnie, to powinniśmy się rozejrzeć za kontami dla firm, które właśnie taką propozycję będą u siebie miały.

Kredyty na bieżącą działalność i inwestycje

Jeżeli dopiero zaczynasz podbój rynku, a Twoja firma cały czas się rozwija, to istotnym kryterium przy wyborze odpowiedniego banku, powinien być koszt i dostępność dodatkowych pieniędzy. Warto się tutaj dowiedzieć, jakie wytyczne będziesz musiał spełnić, aby uzyskać kredyt i jakie wówczas będzie jego oprocentowanie. Jest to tym ważniejsze, że najtańsze konta firmowe oraz najkorzystniejszy kredyt, nie zawsze są ze sobą połączone.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here