Jeżeli planujesz otwarcie własnej działalności, to musisz dokładnie sprawdzić, jakie formalności trzeba spełnić, tak aby nie pogubić się w ilości obowiązków, które należy wykonać, przed uruchomieniem takiej działalności. To może powodować, że konto firmowe wybierane jest już z mniejszym zaangażowaniem, a to oznacza, że możesz być później niemiło zaskoczony, wysokością opłat jakie będzie ono generowało.

Co trzeba sprawdzić przed wyborem rachunku firmowego?

Opłaty za konto

Na początek warto się zorientować, czy bank planuje naliczać Ci opłaty za otwarcie i późniejsze prowadzenie rachunku bankowego. Chociaż takie działania zdarzają się coraz rzadziej, to jednak ciągle można na nie trafić, a to co miesiąc będzie generowało, niepotrzebne koszty. Tutaj warto poszukać taki bank, który nie będzie żądał od Ciebie takich opłat.

Wykonywanie przelewów

Najczęściej na rachunku firmowym wykonywane są przelewy. Możemy się spotkać z propozycją, w której będziemy otrzymywali pakiet kilkunastu bezpłatnych przelewów, albo takie, gdzie tego typu transakcje będą proponowane bezpłatnie. Jeżeli wolimy tradycyjne przelewy, warto zobaczyć ile będziemy musieli zapłacić, za wykonanie takiej usługi w banku. Z pewnością ta trzecia opcja, okaże się być najdroższa.

Opłata za kartę

Tak samo jak przy rachunkach osobistych, tak i w przypadku konta firmowego, wygodne będzie korzystanie z karty płatniczej. Warto wiedzieć, że większość banków wymaga, abyśmy w miesiącu wykonali płatność kartą na określoną kwotę, po przekroczeniu której, będziemy mogli z niej korzystać za darmo. Jeśli narzucona kwota nie zostanie przez nas przekroczona, będziemy musieli zapłacić za możliwość skorzystania z takiej karty.

Tabela opłat i prowizji

Koniecznie trzeba się zapoznać z tym pismem. To tam znajdziemy wszystkie informacje odnośnie tego, jakie opłaty, za co i w jakiej wielkości nalicza sobie bank. Wszystko jest jasno wyszczególnione, a dostęp do tego pliku ma każdy, kto zajrzy na stronę banku.

Ograniczenia

Bardzo często stosowane są różnego rodzaju limity. Mogą być one nałożone na kartę płatniczą, albo na saldo, które będziemy posiadali na koncie. Dlatego właśnie za każdym razem, przy różnych promocjach, warto się dokładnie zapoznać z regulaminem, który będzie umieszczony na stronie banku.

System transakcyjny

Warto zobaczyć jak wygląda w danym banku system bankowości elektronicznej. Możemy to sprawdzić poprzez specjalny system demo, który udostępniony będzie na stronie banku. Powinieneś sprawdzić jak wygląda taki system i czy dobrze będzie Ci się na nim pracowało. Takie sprawdzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami, a może być pomocne przy dopasowaniu konta bankowego.

Porównanie ofert

Na koniec powinieneś zobaczyć jak prezentuje się porównanie kont firmowych. To szybki sposób na przejrzenie różnych ofert, które będą zestawione w jasny i czytelny sposób. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, a w późniejszej perspektywie także pieniędzy, bo wybierzesz konto, które będzie najwygodniejsze, ale także najtańsze. Musisz jednak uważać, aby takie zestawienie zawierało najbardziej aktualne oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here