Spora część absolwentów szkoły średniej nie posiada jeszcze swojego konta bankowego. Może się okazać, że będzie ono potrzebne na studiach, aby móc przesłać na nie stypendia i różnego rodzaju pomoce finansowe. Dlatego też warto wcześniej zastanowić się nad tym, w jakim banku otworzyć swój rachunek, tak aby mieć pewność, że wybierze się do tego ten najlepszy. W przeciwnym razie, podejmując decyzję na szybko, może się okazać, że nie wybierzemy wcale tego najlepszego, które będzie spełniało wszystkie nasze wymagania.

Czy warto otworzyć konto studenckie przed rozpoczęciem studiów?

Wynagrodzenie za wakacyjną pracę

Coraz częściej maturzyści zamiast odpoczywać i korzystać z najdłuższych wakacji w życiu, decydują się na podjęcie pracy. Taka dodatkowa ilość pieniędzy przed rozpoczęciem studiów może być bardzo pomocna, jednak trzeba mieć odpowiednie miejsce, gdzie zostanie ona przelana. A to też dlatego, że większość firm i pośredników pracy, wymaga teraz posiadania konta bankowego, tak aby nie przekazywać wynagrodzenia w formie gotówki.

Za studia trzeba zrobić opłaty rekrutacyjne

Już na początku rekrutacji, przyszli studenci proszeni są o uiszczenie opłaty rekrutacyjnej, bez której nie będzie można dalej przekazać ich podania na studia. Oczywiście można ją uiścić z dowolnego rachunku bankowego, albo stojąc w okienku na poczcie, jednak może się okazać, że najwygodniejszą formą, będzie posiadanie studenckiego konta bankowego. Wówczas przelew zrobimy w dogodnej dla nas chwili, bez konieczności stania w kolejkach, a nawet bez potrzeby wychodzenia z domu.

Odesłanie opłaty rekrutacyjnej

Czasami dzieje się tak, że uczelnia proponuje ulgę w opłatach rekrutacyjnych, jeśli dany student zgodzi się na przesłanie drogą elektroniczną informacji czy dostał się na wymarzone studia czy nie. Wówczas uczelni odchodzi konieczność wypełniania dokumentów papierowych. Jednak żeby mogła ona przesłać pieniądze, które oddaje w ramach tej ulgi, wymaga zazwyczaj, aby student miał konto na platformie administracji publicznej, a także żeby podał numer rachunku bankowego, na który te pieniądze mają być zwrócone.

Opłata za utrzymanie

Często młodzi ludzie zaczynają studia w innym mieście, a co się z tym wiąże, zaczynają samodzielne życie. Posiadanie rachunku bankowego, pozwoli w wygodny sposób dokonywać co miesiąc opłat za mieszkanie, a także media, z których się korzysta. Dodatkowo jeszcze taki rachunek nie tylko pozwoli błyskawicznie zapłacić za telefon, ale także sprawi, że będziemy mieli ułatwiony dostęp do rejestru naszych wydatków, a więc łatwiej będzie nam kontrolować nasze pieniądze.

Stypendium

Jako student będziesz miał możliwość uzyskania różnego rodzaju stypendiów. Bez względu na to, czy będzie to stypendium naukowe, a więc za osiągnięte w poprzednim roku wyniki, czy może socjalne, a więc związane z trudną sytuacją materialną – będzie ono przelewane jedynie na konto bankowe.

Kontrola nad budżetem

Takie konto może się przydać, do budowania pozytywnej historii z bankiem, a ta z kolei przyda się podczas konieczności zaciągnięcia kredytu. Poza tym, będzie nam łatwiej zarządzać swoimi pieniędzmi, tak aby to robić mądrze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here