Jak nauczyć się podstaw JavyScript?

Zapotrzebowanie pracodawców na informatyków cały czas wzrasta, a branża IT uznawana jest za najlepszy przykład rynku pracownika. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na naukę programowania. Wybór często pada na JavęScript.

Charakterystyka JavyScript

Wielu początkujących programistów zadaje sobie pytania: jak zdobyć podstawy JavaScript?, od czego zacząć naukę? Na początek warto jednak zastanowić się nad ogólną charakterystyką tego języka programowania. Okazuje się, że JavaScript może być zakwalifikowana jako język o umiarkowanym poziomie trudności, chociaż nie jest polecana początkującym. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ten język nie funkcjonuje samodzielnie, dlatego zanim rozpocznie się naukę, należy poznać HTML oraz CSS. Znacząco wydłuża to ścieżkę nauki i sprawia, że podstawy JavaScript poznaje się dużo później niż dzieje się to w przypadku Pythona. Programowanie w JavaScript nie odbywa się w jednym pliku, co sprawia, że mogą pojawić się komplikacje oraz trudności. Kolejną ważną cechą tego języka jest jego asynchroniczność, co oznacza, że kod jest wykonywany w kolejności, która została zapisana przez programistę. Tym samym wystarczy drobny błąd, a strona nie wczyta się poprawnie. Właśnie dlatego bardzo duże znaczenie ma systematyczność i cierpliwość w trakcie programowania. Dodatkowo w języku występuje sporo sprzeczności, co sprawia, że nawet bardziej zaawansowani programiści mogą nie radzić sobie z pewnymi aspektami i popełniać błędy. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jeden z najpopularniejszych języków w branży IT, dlatego dobrze jest go się nauczyć, jeśli myśli się poważnie o karierze zawodowej. 

Gdzie można nauczyć się tego języka i czy warto?

JavyScript raczej nie da się nauczyć samodzielnie, chociaż oczywiście może się to udać w wyjątkowych przypadkach. Zwykle potrzebny jest porządny kurs w szkole programowania, a także stała opieka mentora. Dzięki temu możliwe jest wykrycie swoich błędów i zapoznanie się z możliwymi rozwiązaniami. Zdecydowanie najlepszą opcją jest łączenie praktyki w akademii programowania z ćwiczeniami wykonywanymi w swoim domu. W ten sposób wiedza cały czas się poszerza i możliwe jest rozwijanie swoich kompetencji. Każdy, kto chce zostać front-end developerem powinien skoncentrować się właśnie na nauce HTML, CSS oraz JavaScriptu. Droga jest długa i wyboista, jednak interesująca praca i wysokie wynagrodzenie mogą wynagrodzić wiele trudności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here