Jak odnowić buty?

Zakup nowych butów najczęściej związany jest ze zmianą pory roku. Pomijając aspekt, który dotyczy przede wszystkim kobiet, a dotyczy pasji kupowania nowego obuwia, jest to niejednokrotnie konieczność. Stare buty, z poprzedniego sezonu, mogą być zniszczone lub zbyt małe, aby ubrać je ponownie teraz. Takie buty nie zawsze muszą trafić na śmietnik. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne przywrócą im blask. Buty, które codziennie ubieramy, po jakimś czasie przestają wyglądać jak te, które jeszcze miesiąc temu stały na półce sklepowej. Pojawia się wówczas frustracja, zdenerwowanie i reklamacje u sprzedawcy. Nie zawsze jednak winny jest producent. Użytkownicy nie potrafią prawidłowo konserwować i czyścić obuwia.

Odpowiednie środki

            Kupując nowe buty powinniśmy wiedzieć, z jakiego materiału zostały wykonane. Pozwoli to dobrać odpowiednie metody nie tylko czyszczenia, ale i konserwacji. Czasami nie zwracamy uwagi na ten fakt, stosując pasty uniwersalne lub szmatki do czyszczenia butów, dostępne w większości sklepów obuwniczych. Warto jednak sprawdzić dokładnie, który z preparatów jest dedykowany określonemu gatunkowi materiału. Można także sięgnąć do tzw. babcinych pomysłów i np. buty ze skóry nubuk czyścić skórką chleba tak, jak robiło się to kilkanaście lat temu. Jeszcze do dziś wiele osób korzysta z tego rozwiązania, chwaląc efekty. Podobnie jest ze skórą licową, która wymaga nie tylko odpowiedniego wyczyszczenia, ale także nawilżenia. Podobno najlepsza jest skórka od banana. Zapewne jest w tym trochę racji, jednak warto najpierw sprawdzić, czy konkretny produkt nawet naturalny, może pomóc, czy zaszkodzić. Wybierając buty w sklepie, poprośmy sprzedawcę o rekomendację właściwych produktów pielęgnacyjnych. Mamy gwarancję, że będą idealnie dobrane do materiału, koloru czy struktury.

Reanimacja butów

            Jeśli nasze skórzane buty, wyciągnięte z szafy przed kolejnym sezonem, nie wyglądają zbyt wyjściowo, powinniśmy czym prędzej podjąć próbę ich samodzielnej renowacji. Należy zacząć od umycia wierzchniej strony, jak również podeszwy. Często narzekamy na przemakające buty podczas jesiennego czy zimowego spaceru. Winna bywa pęknięta podeszwa, o czym nie mamy pojęcia. Wczesne wykrycie takiej wady pozwoli na szybką naprawę w zakładzie szewskim. Po umyciu butów powinniśmy bardzo intensywnie natłuścić materiał. Jeśli podczas mycia woda dostała się do środka, musimy poczekać, aż wyschnie. Pomóc może elektryczna suszarka do butów, którą możemy zakupić w Internecie. Do natłuszczania stosujemy specjalnie przeznaczone do tego środki, które poprawią kondycję skóry. Najlepiej zabieg ten wykonać na noc, aby dopiero następnego dnia rozpocząć pastowanie i dodatkową pielęgnację. Odpowiednio dobrany kolor pasty pozwoli na przywrócenie butom dawnego blasku.

Stare jak nowe

            Popularnością cieszy się także nowa branża, która profesjonalnie zajmuje się odnawianiem startych butów. Zakłady, nazywane dziś obuwniczym spa, proponują szeroką gamę usług, które mają za zadanie doprowadzić nasze obuwie do dawnej świetności. Warto skorzystać z tej opcji szczególnie wtedy, gdy mamy sentymentalne podejście do konkretnej pary. Naprawa uszkodzeń, wymiana niezbędnych elementów, zamontowanie dodatkowych ozdób, czy wreszcie profesjonalna konserwacja to podstawowe czynności, jakie możemy zlecić w firmie zajmującej się renowacją butów. Mamy gwarancję, że po takich zabiegach, ulubione trampki znów posłużą nam przez dłuższy czas.

            Buty to nie tylko wygodny element garderoby, ale część stroju mająca komponować się z płaszczem, spodniami czy sukienką. Często, szczególnie po sezonie, chowamy nieużywane obuwie do szafy, bez odpowiedniego zabezpieczenia i konserwacji. Po kilku miesiącach okazuje się, że nasze jeszcze do nie tak dawna nowe buty, wymagają prawdziwej rewolucji, aby mogły znów znaleźć się na naszych nogach. W takiej sytuacji nieocenione będą odpowiednie środki pielęgnacyjne lub skorzystanie z profesjonalnej usługi, mającej na celu odnowienie butów i przywrócenie im dawnej świetności. Czasami jednak nie uratujemy ulubionych butów i jesteśmy zmuszeni do kupna nowych. Obuwie ze skóry naturalnej potrafi kosztować nawet kilkaset złotych. Pożyczki przez Internet mogą nam pomóc w zakupie wymarzonych butów, a możliwość spłaty w ratach nie obciąży naszego budżetu. Pamiętajmy jednak o terminowej spłacie pożyczki przez Internet, aby nie powstały żadne opóźnienia. Pożyczki przez Internet wymagają spłaty tak, jak pożyczki zaciągane stacjonarnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here