Stres, zwany w tym przypadku tremą, dopada praktycznie każdego przed ważnym wystąpieniem. Jeśli nad nim nie zapanujemy, to może sprawić, że nawet najlepsza prezentacja się nie uda, bo nie będziemy w stanie nic na jej temat powiedzieć. Jak więc sobie tutaj poradzić.

Jak radzić sobie z tremą w trakcie wystąpień publicznych?

Przygotowanie prezentacji

Jeżeli dobrze przygotujemy prezentację, która potrzebna jest na wystąpienie, to będziemy pewni siebie, ponieważ będziemy wiedzieli, że naprawdę się do tego przygotowaliśmy. Jeśli nie korzystamy z prezentacji, to warto dopilnować, aby mieć odpowiednio uporządkowane notatki, tak abyśmy później niczego nie szukali.

Stwórz plan

Warto ustalić, co po kolei będziemy mówić i pokazywać. Nawet jeśli nie będziemy używać kartki, to takie wypunktowanie wypowiedzi sprawi, że łatwiej będzie nam sobie przypomnieć, co ma być kolejne. Jeśli mamy notatki, pilnujmy aby ich nie odczytywać.

Zadbaj o przerywniki

Nikt nie lubi monologów, jeśli nie mają one jakichś urozmaiceń. Dlatego przygotuj zdjęcia, wykresy, jakąś dygresję. Słuchaczom łatwiej będzie się skupić, a ty będziesz miał czas na uspokojenie nerwów, zaczerpnięcie na spokojnie powietrza, czy chociażby napicie się odrobiny wody, jeśli zaschło ci w ustach.

Ćwicz

Zanim wygłosimy prezentację przed obcymi ludźmi, ćwiczmy w domu przedstawiając ją rodzinie i do lustra. To też pomoże potem zapanować nad nerwami. Takie ćwiczenia też pomogą ci ustalić najlepszy rytm wypowiedzi, tak aby nie było ani za wolno, bo zanudzimy słuchaczy, ani zbyt szybko, bo nic nie zrozumieją.

Obejrzyj miejsce wystąpienia

Jeśli jest taka szansa, idź wcześniej na miejsce wystąpienia. Zobacz gdzie będziesz stał, wypróbuj jak głośno musisz mówić, aby wszyscy cię słyszeli. Sprawdź czy będziesz widoczny z każdego miejsca na sali.

Sen i relaks

Wyśpij się, zrelaksuj. Im spokojniejszy wejdziesz na mównicę, tym łatwiej będzie zapanować nad stresem. Dlatego dzień wcześniej powtórz sobie tylko raz przemowę, a następnie idź na spacer, weź długą kąpiel.

Wypatrz sobie życzliwą osobę w tłumie

Jeśli jest możliwość, niech na widowni zasiądzie ktoś tobie życzliwy. Wówczas będzie ci się łatwiej na nim skupić, a więc i całe przemówienie wyjdzie spokojniej, bo będziesz miał poczucie, że jest ktoś, kto dobrze ci życzy.

Panuj nad gestykulacją

Uważaj na gestykulację, ani przesadne machanie rękoma, ani sztywne trzymanie ich wzdłuż ciała nie jest dobrze widziane. Najlepiej położyć je na blacie mównicy jeśli jest taka możliwość. Nie powinniśmy się również bujać, ani nerwowo przestępować z nogi na nogę.

Strój

Dobór ubrania zależy od tego, jaki charakter ma wystąpienie. Zawsze jednak nasz ubiór powinien być schludny i czysty, a także skromny, aby nie odciągał uwagi od tego co mówimy.

Nie owijaj w bawełnę

Zacznij od przywitania grupy, możesz powiedzieć, że się stresujesz przedmową do tak wspaniałej publiczności, co pozwoli rozładować napięcie po obydwóch stronach mównicy. Jeżeli chcemy rozładować napięcie żartem, to musimy uważać, bo nie ma nic gorszego niż żart, z którego nikt się nie śmieje.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here